Лікувальна дієта №2, "травна" на стадії одужання

Тип дієти
Лікувальна

Лікувальна дієта №2 показана

  • при нерізкому загостренні хронічного гастриту із недостатньою секрецією;
  • протягом одужання після загострення хронічного гастриту із недостатньою секрецією;
  • на стадії одужання після гострих гастритів, ентеритів, колітів, у якості переходу до раціонального харчування;
  • після та поза загострення хронічних ентеритів, колітів, у випадку відсутності супутніх захворювань підшлункової залози, печінки, жовчних шляхів або гастриту із підвищеною або збереженою секрецією;
  • під час одужання після операцій або гострих інфекційних захворювань.

Лікувальну дієту №2 призначають з метою

  • забезпечення повноцінного харчування;
  • помірної стимуляції секреторної функції органів шлунково-кишкового тракту;
  • нормалізації рухливої функції шлунково-кишкового тракту.

Загальна характеристика лікувальної дієти №2

Лікувальна дієта №2 є фізіологічно повноцінною, відрізняється помірним щадінням та стимуляцією секреторної функції органів травлення. Рекомендовано споживання страв, у різних ступенях подрібнених і термічно оброблених. Маються на увазі варені, тушковані, запечені і, навіть, смажені (правда, не до грубої скоринки) страви. А, також, протерті страви, приготовані із продуктів, що відрізняються високим вмістом сполучної тканини та клітковини. Забороненими є продукти, що довго затримуються у шлунку, погано засвоюються, подразнюють слизову шлунково-кишкового тракту, є надміру холодними або гарячими, гострими. Рекомендований 4-5 разовий режим харчування. Небажаними є великі порції.

Хімічний склад лікувальної дієти №2

  • 90-100 г/добу білків, 60% тваринного походження;
  • 90-100 г/добу жирів, 25% рослинного походження;
  • 400-420 г/добу вуглеводів;
  • до 15 г/добу повареної солі;
  • 1,5 л/добу рідини.

Перелік рекомендованих та заборонених продуктів для лікувальної дієти №2

Хліб та інші борошняні вироби

Дозволено споживання несвіжого або підсушеного хлібу із пшеничного борошна вищого, першого та другого ґатунку, нездобних булочних виробів, печива та творожних ватрушок, пирогів із відварним м'ясом, рибою, яйцями, яблуками та варенням.

Заборонений свіжий хліб та здобні або слойоні борошняні вироби.

Супи

Дозволені супи на ненасиченому, нежирному м'ясному або рибному бульйоні, на овочевих або грибних відварах із мілко нарізаними або протертими овочами, протертими крупами, локшиною, фрикадельками. Можна їсти щі, борщ зі свіжої капусти, буряковий суп, але тільки у випадку нормальної переносимості. Розсольник допускається тільки із розсолом замість солених огірків.

Забороненими є молочні, горохові, квасолеві, пшеничні супи, окрошка.

М'ясо та птиця

Рекомендується споживання нежирного м'яса, очищеного від фасцій, сухожиль та шкіри. Його можна варити, запікати, смажити без паніровки. Дозволяються котлетні вироби із яловичини, телятини, кролятини, індички, курятини, молодої нежирної баранини, свинини. Подавати телятину, кролятину, курча та індичку можна цільним шматком. Допускаються у їжу молочні сосиски, варений язик, запечені млинці із вареним м'ясом.

Заборонені жирні сорти м'яса з великою кількістю сполучної тканини (наприклад, гуска та качка). Не допускаються, також, консерви та копченості. Обмежується кількість свинини та баранини.

Риба

Дозволена риба нежирних сортів. Споживати її модна цільним шматком або у порізаному вигляді, попередньо відваривши, потушкувавши або посмаживши без паніровки.

Молочні продукти

Допускаються у споживання кисломолочні напої, свіжий творог, сам пособі або у вигляді суфле, пудингів, сирників, лінивих вареників, мир у тертому або нарізаному вигляді, до 15 г сметани на страву. А, також, вершки, молоко, які можна додавати до страв та напоїв.

Яйця

Модна їсти яйця, приготовані "в мішечок", омлети на пару, у запеченій або смаженій формі без утворення товстої скоринки, а, також, білковий омлет із сиром.

Забороненими є яйця, зварені вкруту.

Крупи

Дозволені каші, приготовані на воді, з додаванням молока, на м'ясному бульйоні. Крупи слід добре розварити. Із дозволених круп можна готувати на пару або запікати пудинги, готувати парові або смажені без скоринки котлети, фруктовий плов. Рекомендовані вермішель, творожна або м'ясна запіканка (м'ясо варто попередньо відварити).

Заборонені бобові. Обмежена кількість пшоняної, перлової, ячмінної, кукурудзяної круп.

Овочі

Рекомендовано споживання картоплі, кабачків, гарбуза, буряка, моркви та цвітної капусти. При нормальній переносимості допускаються у їжу білокачанна капуста та зелений горошок. Овочі можна варити, тушкувати, запікати шматочками. Це можуть бути пюре, запіканки, пудинги, овочеві котлети, запечені або смажені без утворення скоринки. Дозволяється споживання спілих помідорів. Можна додавати до страв мілко нарізану зелень.

Забороненими є вирі овочі у не протертому вигляді, мариновані або солені овочі, цибуля, часник, редька, редиска, болгарський перець, огірки, бруква та гриби.

Закуски

Дозволені салати зі свіжих помідорів, відварних овочів із додаванням м'яса, риби або яєць, але без цибулі, квашеної капусти, солених огірків. Також, дозволено їсти овочеву ікру. Допускається негострий сир, добре вимочений оселедець та форшмак з неї. Можна їсти заливні рибу, м'ясо та язик, нежирний яловичий студень, печінковий паштет, нежирну шинку, ікру осетрових, дієтичну, лікарську та молочну ковбасу.

Заборонені занадто гострі та жирні закуски, консерви та копченості.

Фрукти, ягоди, солодощі

Допускається споживання спілих фруктів та ягід. Якщо плоди дуже м'які, то допускається їх споживання у не протертому вигляді. Рекомендовані різноманітні компоти, киселі, муси. Для приготування компоту сухофрукти варто протирати. Можна запікати яблука. Дозволено додавати до чаю або у желе лимони. У випадку хорошої переносимості, можна їсти апельсини, мандарини, кавун, 100-200 г винограду без шкірки. Дозволені меренги, ірис, мармелад, ефір, цукор, мед, варення тощо.

Забороненими є грубі сорти сирих фруктів та ягід. Не рекомендується споживання малини, червоної смородини, аґрусу, фініків та інжиру. Заборонені, також, шоколад та кремові вироби, морозиво.

Соуси та прянощі

Можна готувати соуси на м'ясних, рибних бульйонах, грибних та овочевих відварах. Дозволений сметанний соус, білий з лимоном та інші подібні йому. Не забороняються ванілін, кориця, допускається додавання невеликої кількості лаврового листа. Також, можна їсти кріп, петрушку та селеру.

Забороненими є гострі та жирні соуси, перець, гірчиця, хрін.

Напої

Дозволяються чаї з лимоном, кава та какао, розбавлені водою овочеві або фруктові соки, відвари із шипшини та висівок.

Заборонені виноградний сік та квас.

Жири

Рекомендується вершкове топлене масло, рослинні рафіновані олії.

Заборонені свиняче сало, яловичий та баранячий жир, кулінарні жири.

Приблизне меню лікувальної дієти №2

  • На сніданок рекомендується з'їсти яйце "в мішечок", сир, вівсяну кашу на молоці, а, також, чай.
  • Обід складається із м'ясного бульйону із локшиною, м'ясних котлет, смажених без паніровки, морквяного пюре та киселю.
  • На підвечірок можна випити відвар із шипшини.
  • Вечеря включає в себе заливну рибу, рисовий пудинг із фруктовою підливкою та чай.
  • На ніч рекомендується випити кефір.


Додайте свій коментар

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
Коментарі

Вхід на сайт

Дуже допомогло у лікуванні ❤️ Дякую ❤️