Вода відіграє важливу роль у багатьох фізіологічних, метаболічних і навіть ментальних функціях організму. Її споживання у всіх можливих формах до тренування, під час занять спортом і відновлення водного балансу після, є важливим для попередження різких змін у складі крові, регулювання серцево-судинної системи, м'язового метаболізму та терморегуляції. Із потом разом із рідиною ми втрачаємо і солі, що приводить до посилення кислотності (ацидозу) та загальної інтоксикації. Окрім того, нестача калію та натрію важко відображається на стані м'язової системи, зокрема, на стані серцевого м'язу — міокарда.
Чим вищою є тривалість вправи, тим важливішими стають вуглеводи для ваших результатів та ефективного відновлення після тренування. Хороша ідея — додавання у рідини натрію, зокрема, коли ви займаєтесь у спекотну погоду, сильно пітнієте або тільки нещодавно почали тренування і кожне із них поки що дається вам із зусиллям.
В основі відновлюючих напоїв - ізотоніків, які можна приготувати самостійно, як правило, використовується:
Вода — як база.
Сіль — так як в іонах натрію та хлорид-іонах, оскільки їх втрата, адже піт солоний, приводить до швидкої втомлюваності та нервово-м'язовим розладам.
Мед — не тільки як підсолоджувач, а й як джерело кальцію, натрію, магнію, заліза, сірки, йоду, хлору, фосфору, важливих мікроелементів (марганець, кремній, алюміній, бор, бор, хром, мідь, літій, нікель, свинець, олово, цинк, осмій), яблучної та щавлевої, фолієвої кислоти, вітамінів групи В, Е, К.
Нерідко замість води у базі ізотоніків використовують сік цитрусових. Вони як вітамінна аптечка насичують кров комплексом важливих для відновлення електролітного балансу вітамінів і мінералів — усієї групи В, хорошої дози вітаміну С, солей. По цій же причині можна використовувати і сік ягід — журавлини, калини, обліпихи, малини, смородини.
Також відновити сили після тренування можна за допомогою шейків - http://harchi.info/articles/sheyky-shcho-dopomozhut-vidnovyty-syly-pislya-bigu.
Базовий ізотонік
Фруктовий сік (яблуко, апельсин, тощо — фреш) — 300 мл.
Вода — 200 мл.
Дрібка солі.
Усі інгредієнти змішуємо у пляшці 500 мл. Такий напій допоможе регулювати водно-сольовий обмін та рівень глюкози у крові під час тривалих тренувань. Також добре відновлює сили лимонад із дрібкою солі.
Стимулюючий ізотонік
Корінь імбиру — 1 шт.
Вода — 1 л.
Сік апельсину — 3 шт.
Мед — 2 ст.л.
Дрібка солі.
Корінь імбиру натерти на тертці, додаємо 500 мл води, ставимо на вогонь, доводимо до кипіння і варимо 3-4 хвилини. Даємо охолонути. Вливаємо іншу частину води, апельсиновий сік, додаємо сіль та мед і ретельно перемішуємо.
Тонік-регідрон
Вода — 500 мл.
Сік лимону — 2 шт.
Мед — 3 ст.л.
Регідрон — 1 пакетик.
Маленька хитрість — використати у складі відновлюючого ізотоніка звичайний аптечний препарат, який призначають для відновлення і підтримання водно-лужного балансу при отруєннях, інфекційних захворюваннях, а також для попередження порушень рН крові і водно-лужної рівноваги при посиленому потовиділенні, пов'язаному із тепловим або фізичним навантаженням. Основна мета застосування Регідрону — відновлення кислотно-лужної рівноваги, порушеної внаслідок втрати електролітів, причиною чому також є посилене потовиділення.
Щоб приготувати ізотонік, розводимо пакетик Регідрону у склянці води, додаємо лимонний сік, інше частину води і мед, ретельно перемішуємо.
Ягідний ізотонік
Журавлина — 150 г.
Цукор — 80 г.
Сіль — 1 ч.л.
Вода — 600 мл.
Свіжі або заморожені ягоди миємо, кладемо у каструлю і розминаємо товкачкою. Відтискаємо сік за допомогою марлі або протерши через дрібне сито, переливаємо його у склянку та відставляємо убік. Ягідні шкірки заливаємо водою, кип'ятимо, варимо протягом 2 хвилин. Вимикаємо вогонь і проціджуємо. Додаємо цукор, сіль, і виливаємо відтиснутий сік.