Енциклопедія

Енциклопедія

Залізо є незамінним мікроелементом для росту та розвитку організму, проте, основною його функцією є транспортування кисню до усіх органів. Токсичними для оргнізму людини є дози заліза, що перевищують 200 мг/добу - це може призвести навіть до утворення злоякісних пухлин. А у кількості 10-20 мг/добу залізо є необхідним.

Жири, так само як вуглеводи та білки, належать до найважливіших та незамінних компонентів їжі. Жири приймають участь у більшості обмінних процесів у організмі та виконують рад найважливіших функцій.

Білки, разом із вуглеводами та жирами, належать до найважливіших та незамінних компонентів їжі. Білки викнують ряд найважливіших функцій в організмі людини: захисну, транспортну, будівельну та багато інших.

Вуглеводи, разом із жирами та білками, належать до найважливіших та незамінних компонентів їжі. Головною функцією вуглеводів є забезпечення організму енергією.

Магній є незамінним макроелементом для організму людини. Він приймає участь у понад 300 реакціях, активує роботу половини ферментів, тощо. Також, магній є незамінним для кісток та зубів. Найбільше магнію міститься у горіхах, овочах, злакових культурах та крупах.

Клітковина є одним із найбільш відомих полісахаридів. Також, відома як целюлоза або харчові волокна. Клітковина є незамінною для нормального функціонування системи травлення організму людини. Найбільша кількість клітковини міститься у висівках.

Кальцій є незамінним макроелементом для здоров'я зубів та кісток. Проте, цим його дія не обмежується - кальцій чинить на організм антиоксидантну, протиалергійну, стабілізуючу дії. Дефіцит кальцію приводить до порушення розвитку скелету у дітей.

Сахароза  - відомий та улюблений нами усіма цукор. Як і всіх вуглеводів, головна функція сахарози заключається у постачанні організму енергією, проте, цим її користь для організму не обмежується. Багато сахарози міститься у цукру, меді та інших солодких продуктах та виробах.

Як і всі інші вуглеводи, лактоза забезпечує організм енергією, а, також, нормалізує діяльність кишечника та виконує ряд інших важливих функцій. Лактоза є особливо важливою для дітей. Найбільша її кількість міститься у грудному молоці.

Мальтоза належить до класу вглеводів. Згідно із дослідженнями, мальтоза є кориснішою за фруктозу та сахарозу, тому входить до складу усіх дієтичних продуктів та страв. Дефіцит мальтози в організмі призводить до енергетичного виснаження, а надмірна її кількість викликає алергічні реакції.

Фруктоза є одним із найвідоміших вуглеводів. Фруктоза забезпечує організм енергією та стимулює мозкову активність. На відміну від глюкози, фруктоза засвоюється повільніше і не піднімає рівень цукру у крові, що має велике значення для хворих на цукровий діабет.

Глюкоза - один із найпошреніших та навідоміших вуглеводів. Глюкоза є основним джерелом енергії для організму. Також, відома як виноградний цукор. Як надлишок, так і дефіцит глюкози  в організмі людини може привести до серйозних порушень життєдіяльності, починаючи від сонливості та тривожності, і закінчуючи розладами дихання та кровообігу.

Аналогічно до гювечу, час - це і посуд, і страви, які у ньому готують. Сач-посуд представляє собою глиняну пательню на спеціальній підставці з двома ручками по обидва боки. Сач-страва - це смажене м’ясне або овочеве асорті.

Жовтий зрілий сир. Виробляється з овечого або козячого молока, визріває протягом 6 місяців. Для виробництва кашкавалу береться натуральне молоко без добавок та спеціальна закваска.

Таратор - національна страва Болгарії, холодний кисломолочний суп. Страва готується з болгарського кислого молока (кисело млеко), огірка, трав та спецій.

Сармі - національна болгарська страва, дуже схожа на знайомі нам голубці. Сармі представляє собою виноградне листя, начинене тушкованим м'ясом, рисом, овочами, сиром, грибами, тощо. 

Традиційний болгарський пиріг з листкового тіста з начинкою. Найпопулярніший варіант - з бринзою. Втім, досить поширені й інші різноманітні начинки з м’яса та овочів.

Традиція готувати їжу у горщиках і у них же подавати її до столу, можливо, і не чисто болгарська за походженням, втім добре прижилася у Болгарії. Саме слово “гювеч” означає, по-перше, сам глиняний горщик, а по-друге - страви у ньому приготовані.

Скара - це не страва, а спеціальна піч з решіткою. Цю споруду можна побачити у будь-якому пристойному болгарському ресторані. На решітці (“на скара”) прийнято готувати страви з м’яса та риби.

Амінокислоти  є органічними речовинами, необхідними для організму людини. Амінокислоти є учасниками усіх обмінних процесів, забезпечують синтез білків, є складовою частиною нуклеїнових кислот. Також, амінокислоти приймають участь у формуванні усіх орагнів, підтримують стабільний рівень pH, забезпечують роботу нервової системи, тощо.