Енциклопедія

Енциклопедія

Магній є незамінним макроелементом для організму людини. Він приймає участь у понад 300 реакціях, активує роботу половини ферментів, тощо. Також, магній є незамінним для кісток та зубів. Найбільше магнію міститься у горіхах, овочах, злакових культурах та крупах.

Клітковина є одним із найбільш відомих полісахаридів. Також, відома як целюлоза або харчові волокна. Клітковина є незамінною для нормального функціонування системи травлення організму людини. Найбільша кількість клітковини міститься у висівках.

Білки, разом із вуглеводами та жирами, належать до найважливіших та незамінних компонентів їжі. Головною структурною одиницею білків є амінокислоти. Білки викнують ряд найважливіших функцій в організмі людини: захисну, транспортну, будівельну та багато інших.

Кальцій є незамінним макроелементом для здоров'я зубів та кісток. Проте, цим його дія не обмежується - кальцій чинить на організм антиоксидантну, протиалергійну, стабілізуючу дії. Дефіцит кальцію приводить до порушення розвитку скелету у дітей.

Сахароза  - відомий та улюблений нами усіма цукор. Як і всіх вуглеводів, головна функція сахарози заключається у постачанні організму енергією, проте, цим її користь для організму не обмежується. Багато сахарози міститься у цукру, меді та інших солодких продуктах та виробах.

Як і всі інші вуглеводи, лактоза забезпечує організм енергією, а, також, нормалізує діяльність кишечника та виконує ряд інших важливих функцій. Лактоза є особливо важливою для дітей. Найбільша її кількість міститься у грудному молоці.

Мальтоза належить до класу вглеводів. Згідно із дослідженнями, мальтоза є кориснішою за фруктозу та сахарозу, тому входить до складу усіх дієтичних продуктів та страв. Дефіцит мальтози в організмі призводить до енергетичного виснаження, а надмірна її кількість викликає алергічні реакції.

Фруктоза є одним із найвідоміших вуглеводів. Фруктоза забезпечує організм енергією та стимулює мозкову активність. На відміну від глюкози, фруктоза засвоюється повільніше і не піднімає рівень цукру у крові, що має велике значення для хворих на цукровий діабет.

Глюкоза - один із найпошреніших та навідоміших вуглеводів. Глюкоза є основним джерелом енергії для організму. Також, відома як виноградний цукор. Як надлишок, так і дефіцит глюкози  в організмі людини може привести до серйозних порушень життєдіяльності, починаючи від сонливості та тривожності, і закінчуючи розладами дихання та кровообігу.

Жири, так само як вуглеводи та білки, належать до найважливіших та незамінних компонентів їжі. Жири приймають участь у більшості обмінних процесів у організмі та виконують рад найважливіших функцій. Окрім усього іншого, жири сприяють еластичності та здоровому вигляду шкіри.

Вуглеводи, разом із жирами та білками, належать до найважливіших та незамінних компонентів їжі. Усі вуглеводи переважно солодкі на смак. Головною функцією вуглеводів є забезпечення організму енергією, проте, цим їх користь та значення не обмежується.

Аналогічно до гювечу, час - це і посуд, і страви, які у ньому готують. Сач-посуд представляє собою глиняну пательню на спеціальній підставці з двома ручками по обидва боки. Сач-страва - це смажене м’ясне або овочеве асорті.

Жовтий зрілий сир. Виробляється з овечого або козячого молока, визріває протягом 6 місяців. Для виробництва кашкавалу береться натуральне молоко без добавок та спеціальна закваска.

Таратор - національна страва Болгарії, холодний кисломолочний суп. Страва готується з болгарського кислого молока (кисело млеко), огірка, трав та спецій.

Сармі - національна болгарська страва, дуже схожа на знайомі нам голубці. Сармі представляє собою виноградне листя, начинене тушкованим м'ясом, рисом, овочами, сиром, грибами, тощо. 

Традиційний болгарський пиріг з листкового тіста з начинкою. Найпопулярніший варіант - з бринзою. Втім, досить поширені й інші різноманітні начинки з м’яса та овочів.

Традиція готувати їжу у горщиках і у них же подавати її до столу, можливо, і не чисто болгарська за походженням, втім добре прижилася у Болгарії. Саме слово “гювеч” означає, по-перше, сам глиняний горщик, а по-друге - страви у ньому приготовані.

Скара - це не страва, а спеціальна піч з решіткою. Цю споруду можна побачити у будь-якому пристойному болгарському ресторані. На решітці (“на скара”) прийнято готувати страви з м’яса та риби.

Амінокислоти  є органічними речовинами, необхідними для організму людини. Амінокислоти є учасниками усіх обмінних процесів, забезпечують синтез білків, є складовою частиною нуклеїнових кислот. Також, амінокислоти приймають участь у формуванні усіх орагнів, підтримують стабільний рівень pH, забезпечують роботу нервової системи, тощо.
Гліцин належить до замінних амінокислот. Гліцин забезпечує синтез білків, нуклеїнових, жовчних та щавлевої кислоти, тощо. Також, гліцин активує процеси захисного гальмування у центральній нервовій системі, сприяє загоєнню ран та забезпечує антирадикальний захист. Застосовується гліцин при епілептичних нападах, стресових станах, неврозах, депресіях та вегето-сосудистій дистонії.