Мальва Венеції, Суданська Троянда, Гібіскус Сабдаріффа… один із найзнаменитіших напоїв з часів єгипетських фараонів – каркаде. Ми звикли називати чаєм все, що заварюють, тому каркаде не став виключенням. Хоча це швидше напій, а не чай в класичному його розумінні. Для того, щоб приготувати цей напій використовують саме суцвіття рослини, а не її листки, як у звичайному чаю. Характерний аромат і приємна кислинка в поєднанні з надзвичайним рубіновим кольором, саме таким є каркаде. Цьому чаю приписують безліч різних властивостей. У нього давня історія овіяна легендами. Й досі не вщухають суперечки про те чи можна всім пити каркаде, наскільки він корисний та чи може завдати шкоду? Одні його вважають плацебо інші мало не панацеєю.
Згідно легенді гібіскус, або його ще називають Розелла був відомий ще в Давньому Римі. Фараони свято вірили, рубіновий напій є еліксиром молодості і дбали, щоб він ніколи не закінчувався. Воїни фараонів, відправлялися на батьківщину чарівної квітки, щоб поповнити її запаси – на далекий південь Судану. У своїх трактатах арабські лікарі називали гібіскус ліками, які лікували від усіх недуг, при цьому відзначали, що він мав чудові заспокійливі та жарознижуючі властивості.
Гібіскус або розеола – однорічна рослина сімейства мальвових родом із Індії. Це дуже гарна і їстівна рослина. Існують різновиди в вигляді кущів і навіть дерев їх нараховується близько 200. Із пурпурових пелюстків і їх чашечок готують знаменитий напій.
Сьогодні рослини з яких готується цей чай, вирощують в Індії, Судані, Мексиці, Китаю, Таїланді на островах Ява і Шрі-Ланка. В Європі каркаде став відомим в XVIII столітті, однак масове поширення отримав лиш в 60-х роках ХХ століття. До нас каркаде прийшов в кінці 90-х минулого століття.
Користь для здоров'я
Каркаде чинить позитивний вплив на людський організм. Це тонізуючий та корисний напій, який нормалізує кров’яний тиск, зміцнює судини, знижує рівень холестерину, чинить бактерицидну дію, а також є хорошим профілактичним засобом при застуді та грипу. Чай з каркаде також оздоровлює печінку, кишково-шлунковий тракт, покращує обмін речовин та очищає організм він алкогольної інтоксикації.
Проте не весь каркаде смачний та корисний. Якість цього напою напряму залежить від дотримання технології збору, обробки та зберігання сировини. Червоні пелюстки квітів гібіскусу при сушінні стають ламкими, але при цьому вони зберігають свої розміри, тому їх важко переплутати зі звичайним сухим чаєм. Також при правильному процесі сушіння пелюстки будуть мати насичений бордовий відтінок. Якщо ж ви бачите, що каркаде блідий або ж занадто темний, швидше за все його не правильно висушували і такий чай краще не споживати.
Коли не можна пити каркаде?
Як і будь-який продукт каркаде має певні обмеження при вживанні. Його не слід пити:
Вагітним жінкам;
Жінкам, які проходять лікування гормональними апаратами;
Ті, в кого підвищена кислотність шлунку, або є захворювання кишково-шлункового тракту;
При захворюванні нирок та сечового міхура;
Каркаде не слід поєднувати з парацетамолом, препаратами, які понижують артеріальний тиск;
Алергікам також слід бути обережними.
Способи приготування
Способів приготування каркаде декілька і вони не зовсім звичайні.
Запарювання
Класичне запарювання – залити гарячою водою порцію листя гібіскусу та дати настоятись 3-5 хвилин і пити гарячим. Пелюстки каркаде повністю віддають всі поживні речовини та сік при запарюванні. Варто пам’ятати, що запарювати цей чай можна лише раз. Найкраще запарювати каркаде в скляному або керамічному посуді, але в жодному випадку не використовуйте металевий, бо напій вийде без кольору та смаку. Якщо напій запарився правильно, він буде чистим з яскравим рубіновим відтінком, якщо ж напій у вас отримав зелений колір, це означає, що у вас жорстка вода. Щоб зробити напій більш багатим, його можна запарювати зі шматочками фруктів. Він чудово поєднується з персиком та абрикосами, а також з цитрусовими.
Холодний каркаде
Висушені пелюстки каркаде заливають холодною водою та настоюють не менше години. Також можна залишити його настоюватись на ніч, смак тоді вийде не таким терпким, але при цьому збережуться практично всі вітаміни та мікроелементи, щоб напій був ще холоднішим можна додати кілька кубиків льоду. Цей спосіб також чудово підходить для приготування коктейлів. До холодного каркаде можна додати трохи рому і напій отримає приємний присмак.
Заварювання каркаде
Пелюстки каркаде слід залити холодною водою та довести до кипіння і варити так кілька хвилин. Таке приготування дозволяє витягнути із пелюстків всю смакову гаму. Оскільки напій виходить дуже кислим до нього за бажанням можна додати цукор або мед. Звісно, частина корисних речовин при тривалі термічній обробці втрачається, але завдяки незвичному смаку, який отримує напій, цей спосіб досі дуже активно використовується. Тут також можна додавати шматочки фруктів або ягід, щоб зробити смак напою ще багатшим.
Каркаде в турці
Це тайський спосіб приготування каркаде. Пелюстки подрібнюють і 2-3 ложки засипають в турку та заливають водою (200 мл). Готується він близько 4 хвилин. Після того, як напій починає підніматися в турці, його знімають з вогню, проціджують та розливають по бокалах. У двох останніх способах приготування, до напою можна додати спеції, зокрема палички кориці, гвоздику, кардамон, а також м’яту, мелісу та імбир. Вони зроблять напій дуже багатим за смаком.
Пелюстки які вив використовували для приготування чаю можна також і їсти, вони не втрачають свого неповторного кисло-солодкого смаку. Також в них міститься від 7,5 до 9,5% білка і 13 дуже важливих для організму амінокислот. Крім цього заварений чай містить полісахариди, із яких 12% складає пектин. А ще ці пелюстки допомагають виводити токсини та важкі метали із кишечнику. В деяких південних країнах, де росте гібіскус, його листя додають в салати, тушать з м’ясом або рибою, а насіння піджарюють і додають до супів. Деякі види гібіскусу отримали більш широке застосування в якості природного джерела харчового барвника.
Ніяких обмежень в споживанні цього напою не існує, він підходить для людей різного віку. Але слід пам’ятати, що холодний каркаде понижує кров’яний тиск, а гарячий його підвищує.
Цей рубіновий напій є хорошим антидепресантом. Своїм прекрасним кольором та ароматом він може підняти настрій. На Сході цей чай вважається афродизіаком. Тому пийте його з задоволенням, гарячим або холодним, зі спеціями, фруктами чи травами. Напій фараонів, який покорив серця мільйонів.