Східна кухня відома не лише своїми багатими спеціями стравами, але й солодощами. Всім нам добре відомі такі солодощі, як лукум, хоча частіше все-таки використовують назву рахат-лукум, але така назва є не зовсім коректною. Адже на батьківщині цих солодощів, у Туреччині та Сирії рахат-лукумом називають лише один із видів лукуму, для виготовлення якого не використовують борошно. Але буває лукум і з борошна, який називають шакер-лукум.
З відки походить лукум?
У Туреччині ці солодощі відомі, як лукум, і вважають, що слово лукум походить від арабського «rahat-al-hulkum», що дослівно перекладається, як «насолода для горла». Самі солодощі мають м’яку, желеподібну консистенцію, і, як правило, їх подають у вигляді кубиків, посипаних цукровою пудрою.
Основні компоненти будь-якого без виключення виду лукуму – це цукор, вода і крохмаль, який забезпечує приємну та м’яку консистенцію солодощів. Це єдині інгредієнти, які входять в склад білого – класичного лукуму.
Існує безліч історій пов’язаних зі створенням лукуму. Найбільш правдоподібною є історія пов’язана з кондитером Бекір Ефенді. Він був з маленького містечка розташованого у горах і з часом переїхав до Стамбула, щоб відкрити свій кондитерський цех ще в 1776 році. Бекір, якого також називали Хаджі Бекір, після того, як він здійснив паломництво до Мекки, був дуже талановитим та творчим. Одним із його творінь, якраз і вважають лукум. Кондитерський цех Хаджі Бекіра і досі стоїть в Стамбулі. Це одна з найстаріших компаній в Туреччині, яка має представництво в Великобританії, Франції, Єгипті та південній Африці, Японії та США.
Чим корисний лукум?
Можна справедливо назвати ці турецькі солодощі – солодкою батарейкою для організму. Звичайний цукор, та крохмаль являються багатим джерелом енергії. Але найбільш корисними є ті види лукуму, які готують на основі натурального соку, або ж з вмістом горіхів. Адже і горіхи і соки містять певні вітаміни та мінерали, які будуть дуже корисні організму.
Класичний рецепт приготування рахат-лукум
Лукум не лише надзвичайно смачний, але й дуже простий в приготуванні. Єдине, що вам потрібно – це желатин, крохмаль, цукрова пудра (або цукор) і все що ви бажаєте до смаку. Це можуть бути і м’ята, і сухофрукти або горіхи.
Склад
Цукор – 300 г.
Крохмаль кукурудзяний (картопляний) – 55 г.
Вода – 350 мл.
Сік лимона – 1 чайна ложка
Цукрова пудра для посипання.
Приготування
Всі інгредієнти, крім лимонного соку дати в каструлю з товстими стінками і добре перемішайте до повного розчинення крохмалу.
Готувати на середньому вогні, коли рідина стане більш прозорою і за консистенцією буде нагадувати кисіль, до неї слід додати лимонний сік, і все, що хочете за бажанням.
Лукум буде готовий, коли стане дуже густим і перестане скапувати з ложки.
Найкраще викласти готовий рахат-лукум в силіконову форму, тоді його буде легше виймати. Коли він охолоне, його слід порізати на маленькі шматочки і обкатати в пудрі.
Опанувавши класичний рецепт приготування цих східних солодощів, ви з легкістю можете почати експериментувати. Підбирати смаки та поєднувати їх, щоб створювати солодощі різного кольору та форми.