Блоги

Коротко і ясно про нітрати

Нітрати — солі азотної кислоти, які природним чином присутні у всіх живих організмах та продуктах. Давайте дізнаємось, чому їх бояться і чим загрожує їх надлишок, а також, як виміряти їх рівень у продукті.

Нітрати, також відомі як селітри, солі азотної кислоти, присутні у всіх живих організмах і, власне, у овочах та фруктах, оскільки азот є необхідним для росту та розвитку.

Яблуко і нітратометр

Нітрати — також термін із мінералогії, оскільки їх використовують у якості добрив у сільському господарстві. Самі по собі нітрати не настільки страшні, як про них говорять, але небезпечні у високій концентрації. Потрапляючи до організму людини, нітрати перетворюються в нітрити, які є більш токсичними та викликають порушення функцій кровообігу, а разом із цим, доставку поживних речовин до тканин та органів. При певних умовах із нітритів утворюються канцерогенні речовини, що підвищують ризик розвитку ракових пухлин.

Нітрати і нітрити

Нітрати не накопичуються у продуктах рівномірно. У качані капусти нітратів більше, ніж у листі, а у моркві вони збираються у серцевині. А картопля, огірки, редис, а, також, диня накопичують їх у шкірці. Нітрати концентруються у стеблинах базиліку, петрушки та іншої зелені, у основи стеблини і самих коренях.

Більше за інші овочі нітрити концентрують картопля, листові овочі та зелень, капуста, морква, помідори та огірки, буряк та цибуля, перець, кабачки, кавун, диня, виноград, яблука та груші. Щоб знизити кількість нітратів, зелень можна замочити у холодній воді на 30 хвилин. Так само чинять і з нарізаними овочами. Мийка та чистка овочів зменшить кількість нітратів на 10-15%, а температурна обробка допоможе прибрати від 50 до 80% накопичених нітратів.

Овочі

Самостійно визначити кількість нітратів можна за допомогою спеціальних нітратометрів — нітрат-тестерів. Експрес-тести можна проводити не тільки у домашніх умовах, а й взявши прилад із собою на ринок. Вдома можна виміряти кількість нітратів і у вже приготованій їжі, а також прослідкувати, як змінюється їх вміст у продукті. Існують встановлені гранично допустимі норми вмісту нітратів у овочах та фруктах — концентрації, які є безпечними для здоров'я.

Нітратометр
Додайте свій коментар

To prevent automated spam submissions leave this field empty.