Блоги

Робота таємного покупця

Іноді на ринку праці можна знайти вакансію таємного покупця/відвідувача. В основному шукають людей, готових працювати за їжу. Професіональних таємних покупців зазвичай можна перерахувати на пальцях.

Ресторан

Професіоналізм

Таємного відвідувача без досвіду роботи іноді запрошують у бюджетні мережеві заклади харчування. Там все простіше. На кшталт підійшов, якщо тобі не посміхнулись і не запропонували додатковий соус або напій — запиши на папірець.

Щоб займатись цією справою серйозно, потрібний досвід. Можна почати з відгуків на тематичних сайтах — у них повинні бути не лише враження, а й факти, щоб люди розуміли, що саме вам сподобалось, а що — відштовхнуло. Є спеціальні курси, але навряд чи цьому можна навчитись за шість годин.

Суть усіх таємних відвідувань у тому, щоб звільнити гостя від поганого. Простіше всього працювати і не допускати пожежі, вести контроль, аніж потім розгрібати її наслідки. На жаль, відгуки, навіть, погані, пише кожний 200-300-й гість. Інші навіть не поскаржаться на ресторанному сайті, що пиво тепле, а просто перестануть ходити. Тобто, якщо вже сталось і написала одна людина, що офіціантка йому грубила, можете бути впевненими, що грубила вона сотням. Просто один вирішив написати. Інші ж просто викреслили заклад зі списку “своїх”.

Замовники і заробіток

Зазвичай замовник — власник бізнесу або управляючий. Більше перших, звісно. Для контролю їм потрібен свіжий погляд. Коли власник постійно знаходиться у закладі, він не може адекватно оцінити сервіс та якість наданих послуг.

Таємний відвідувач потрібний у різних закладах: від бістро з підносами у мережі бізнес-центрів до елітних ресторанів. Для останніх важливими є уже абсолютно інші речі: як лежать прибори, з якого боку підходить офіціант — їм потрібно підтримувати імідж. У загальних уявленнях таємний покупець — це людина, яка спеціально провокує персонал, влаштовує скандали: якщо стейк неправильно просмажений, викладає його на голову персоналу. Це зайве. У більшості випадків таємний відвідувач налаштований на те, щоб прийти у заклад ще.

Ставку таємного покупця ніде не розміщують — це досить закрита інформація. Можливо, можна знайти одиниці, для кого ця робота була б основним джерелом доходу. Тим більше, що вона є досить нестабільною: сьогодні є, а завтра немає.

Дівчина замовляє їжу

Основні правила

Таємному відвідувачу завжди варто дізнатись графік роботи закладу, коли планується візит: у які дні, наприклад, немає управляючого — вони є особливо цікавими. Кудись важливо прийти в понеділок, коли усі ще сонні і кухня не готова. У пивні заклади цікаво прийти, коли буде матч і багато людей — це хороший стрес-тест. Хтось просить звернути увагу на знайомство, когось більше цікавлять офіціанти, а хтось — на нове меню шеф-кухаря.

Оскільки у закладі потрібно побачити загальну картину, страв потрібно брати декілька і йти тули з апетитом. Якщо його немає, то взагалі не можна йти в заклад і писати відгук — це прирівнюється до того, якщо вегетаріанець прийде у стейк-хаус.

Частіше всього заклади завалюються на якихось простих речах, які повторені у відгуках багато разів. Наприклад, незнання стоп-листу — коли офіціант не повідомляє одразу, що чогось немає, і тільки через півгодини каже, що потрібно робити нове замовлення. Часто гублять бронювання при резервуванні столів. Ніби усе повторили два рази, а приходиш — його немає, тому що хостес десь у цей час ходила, записала усе на папірець та забула занести у книгу.

Звітність

Кінцевий результат — звіт для одного замовника. Перша частина — у формі таблиці, у якій за спеціальною шкалою виставляються оцінки за дружелюбність персоналу, швидкість подачі меню, тощо. Це добре, але працювати з цим дуже важко. Другий варіант — просто текст. В принципі, він схожий на відгуки на ресторанному сайті, тільки без опису інтер'єру. Втім, управляючому або власнику важливо знати конкретні цифри — час подачі меню, прийому замовлення та інше. 

Є місця, де працюють з відгуками і критикою, але є й такі, де цьому не надають значення. Найпоширеніший аргумент останніх “А у нас виручка хороша”. Можливо, послуга таємного покупця потрібна не усім закладам. Але більшості все ж стане у нагоді. Просити друзів побути у ролі таємного відвідувача — це відверта помилка: вони не скажуть правду, а навпаки, все прикрасять. У людей складається картина благополуччя, і 9 з 10 нових закладів закриється протягом трьох років. Якщо не отримати грамотну професійну оцінку таємного покупця, така ймовірність є дуже великою.

 Жінка переглядає меню

А про роботу дегустатора читайте у статтях - http://harchi.info/articles/shcho-robyt-degustator  та http://harchi.info/articles/robota-degustatora-v-diyi.
Додайте свій коментар

To prevent automated spam submissions leave this field empty.