Історія десерту
“Баба” - традиційний радянський десерт. Її рецепт мандрував усією Європою, випробовуючи різноманітні кулінарні традиції на собі. Кекси ароматизували ваніллю, шафраном, додавали горіхи, просотували міцним алкоголем. Рецепти варіювались від простого дріжджового тіста до фруктових хлібів, але тільки найніжніша, просочена ромом французька baba au rhom стала культовою.
Солодкі кекси, що називаються “бабами”і мають конусоподібну форму, що нагадувала широкі спідниці, які носили кріпацькі жінки, готували в Україні, Польщі та сусідніх слов'янських країнах з давніх-давен. До початку 18 століття “баби” дістались і до придворних столів. Польський король Станіслав Лещинський напевне не був першим, кому прийшла у голову ідея вмочувати підсушену сухувату випічку у вино, однак, із його легкої руки, це набуло популярності, і страва увійшла до придворного меню. За переказами, новому десерту він дав ім'я на честь улюбленого літературного героя — Алі-Баби, проте підтверджень цьому немає. Кухарі на свій смак та розсуд вдосконалювали рецепт і почали використовувати для приготування десерту тісто, схоже на те, із якого випікають бріоші, додавати родзинки. У ході війни за Польський трон, Лещинський був вигнаний із країни та осів у Франції. Таким чином, польський король став не лише прадідом Людовика XVI та Людовика XVII, але і тією людиною, яка привезла до Франції “ромову бабу”.
Як приготувати ромову бабу
Інгредієнти для тіста
- Борошно — 300 г.
Щіпка солі.
Цукор — 20 г.
Молоко — 130 мл.
Сухі дріжджі — 6 г.
Яйце — 4 шт.
Вершкове масло — 70 г.
Мед — 20 г.
Інгредієнти для сиропу
- Вода — 1 л.
Цукор — 400 г.
Апельсин — 1 шт.
Лимон — 1 шт.
Ваніль — 2 стручки.
Ром — 100 мл.
Технологія приготування
Варимо сироп. Зняти цедру із цитрусових. М'якоть порізати шматочками, додати цукор, ваніль. Довести до майже кипіння, але не давати бурлити. Варити протягом 5 хвилин, залишити вистигнути, влити ром. Борошно змішати із сіллю та цукром, додати цедру половини лимону та апельсину і мед. Розтопити вершкове масло. У місці змішати борошно, сіль, яйця по одному, та почати збивати міксером. У кінці влити масло , додати дріжджі. Продовжуючи збивати масу ще хвилин зо 5, замісити тісто.
Викласти тісто у формочки, заповнивши їх наполовину. Залишити підійти, поки баби не піднімуться наполовину. Випікати 35-40 хвилин у розігрітій до 200ºС. Покласти баби у гарячий (близько 50ºС) сироп на 15 хвилин, трохи придавити, щоб вони не спливали. Коли баби трохи набрякнуть, вийняти, ще трохи полити ромом та залишити стікати. При бажанні покрити глазуррю.
Інші десерти із ромом
Ромове тірамісу
Інгредієнти
- Родзинки — 125 г.
Темний ром — 250 мл.
Яєчні жовтки — 6 шт.
Цукор — 110 г.
Маскарпоне — 500 г.
Апельсиновий сік — 185 мл.
Ванільний екстракт або ванілін — 1,5 ч.л. або щіпка.
Стручок ванілі (опціонально).
Печиво савоярді або бісквітне — 24 шт.
Шоколад для прикраси.
Технологія приготування
Родзинки залити 3 ст.л. рому у пательні, готувати протягом 2-3 хвилин на середньому вогні, остудити. Змішати жовтки та цукор, збити. Додати маскарпоне, 60 мл апельсинового соку та 125 мл рому. Обережно збити. У окремій посудині змішати 125 мл соку та 85 мл рому. У цій суміші потрібно вимочувати печиво.
На дно великої посудини викласти шар вимоченого печива, зверху — 1/3 маси маскарпоне та 1/2 ромових родзинок, ще шар печива, знову сирну масу та родзинки. Залежно від форми, зробити 2-3 шари. Верхній шар залишити маскарпоне, зверху потерти шоколад. Обережно накрити харчовою плівкою та поставити у холодильник настоюватись мінімум на 6 годин.
Ег-ног
Інгредієнти
- Яйце — 3 шт.
Цукор — 1/3 склянки.
Молоко — 1,5 склянки.
Темний ром — 1/4 склянки.
Бренді — 1/4 склянки.
Вершки — 1/2 склянки.
Свіженатертий мускатний горіх.
Технологія приготування
Яйця, цукор та молоко змішати у невеликій каструлі та поставити на середній вогонь. Збити та ретельно перемішати, зручніше всього пластиковою або дерев'яною ложкою. Готувати 6-8 хвилин, поки суміш не стане густою і не почне обгортати ложку. Зняти із вогню, влити ром, бренді та вершки. Перемішати та подавати, посипавши мускатним горіхом. Можна прикрасити збитими вершками.
Полунична “Павлова”
Інгредієнти
Білки — 3 шт.
Дрібний цукор — 150 г.
Крохмаль — 1 ч.л.
Лимонний сік — 1 ч.л.
Ванілін — на кінчику ножа.
Полуниця — 500 г.
Ром — 50 мл.
Вершки для збивання або уже готові — за бажанням.
Технологія приготування
Розігріти духовку до 130ºС. Відділити білки від жовтків, збити до густої білої маси, так, щоб вінчик залишав чіткий слід у білковій піні. Всипати цукор (можна попередньо змолоти його у пудру). Збивати до блиску та повного розчинення. Всипати крохмаль, лимонний сік та ванілін. Збивати ще декілька хилин.
Деко застеліть пергаментним папером. Олівцем накресліть коло та викладіть “тісто” десерту по колу, у вигляді кошика або гнізда. Випікати 55-60 хвилин при 130ºС. Потім ще протягом 5-6 хвилин при 170ºС. Ягоди помити та обсушити. Сприснути ромом, трохи посипати цукром. Випечений “корж” остудити. Збити вершки або використати готові, начинивши середину. Викласти фрукти. Десерт готовий до подачі.
Полуничний дайкірі
Інгредієнти
- Білий ром — 35 мл.
Полуничний лікер (опціонально) — 1 ст.л.
Цукор — 1 ч.л.
Сік лайму — 1 шт.
Полуниця — 1 склянка.
Технологія приготування
Усі інгредієнти змішати у блендері, додати лід та збити до консистенції пюре.