Хронодієта: загальні відомості
Як не дивно, хронодієта дозволяє їсти смажене та солодке, пити вино, тощо. Але лише згідно із вашим внутрішнім біологічним годинником.
Стрункість є запрограмованою якістю у організмі людини. Щоб її зберегти, необхідно їсти лише ті продукти, які не будуть відкладатися про запас, а одразу використовуватимуться організмом за призначенням. Про це заявляє теорія французького нутриціолога Алена Делабоса, який у 1986 році опублікував книгу про хронодієту. У основі даної системи лежать біологічні ритми організму.
Як стверджує Ален Делабос, у процесі еволюції людини була встановлена певна послідовність у виробленні ферментів травлення - ензимів. Кожний із них проявляє активність у певний проміжок часу. І саме тоді, коли відбувається їх найбільша концентрація, усі поживні речовини будуть використані на будівництво та вироблення енергії. Ті, хто стверджує, що на сніданок потрібно їсти лише фрукти, глибоко помиляються - це так само шкідливо, як і їсти на ніч або набивати шлунок макаронами. Якщо поживні речовини перевищують кількість ферментів, які можуть їх правильно розподілити за пунктами призначення, то вони перетворюються у ліпіди та накопичуються у боках, очікуючи, коли у організму нарешті виникне потреба в них.
Хронодієта належить до сімейства не жорстких дієт, оскільки, не встановлює обмежень на калорійність, не забороняє випічку та солодке. Однак, Делабос пропонує відмовитись від молочних та кисломолочних продуктів, які містять лактозу, що досить погано перетравлюється організмом.
У хронодієті ефект схуднення базується на тому, що із їжі беруться корисні речовини для забезпечення роботи клітин, судин та мозку, і не відкладаються у вигляді жиру. Раціон при дотриманні хронодієти є різноманітним, тому забезпечує організм необхідними білками, жирами та вуглеводами. Збалансоване харчування при такій дієті попереджує розвиток атеросклерозу, діабету та гіпертонії.
Хронодієта: меню
Згідно із французькою методикою хронодієти, сніданок та підвечірок є найбільш значимими. Сніданок обов'язково повинен бути вагомим та містити жири (масло, сир, ковбаси, можна хліб). На друге можна з'їсти солодке: фрукти, сухофрукти, шоколад, а також продукти із рослинними жирами (оливки або авокадо). Обід та вечеря повинні бути полегшеними та складатися тільки із однієї страви. Нехай, хронодієта і не забороняє солодке із випічкою, та все ж, не варто зловживати і щедро сипати цукор та наминати за обидві щоки хліб, а, також, насолоджуватись вином щодня. Для того, щоб не відчувати себе обділеним під час дотримання хронодієти, Ален Делабос рекомендує дозволяти такі ласощі під час обіду 1-2 рази на тиждень, не більше.
Меню хронодієти є різноманітним та, водночас, простим, що вбереже вас від переїдання.
Сніданок повинен бути жирним
Зранку організм виробляє з типи ензимів: інсулін, що відповідає за транспортування глюкози до різних органів та є джерелом енергії; ліпази, які розщеплюють жири на частини, з котрих потім будуються зовнішні оболонки клітин; протеїнази, утворюючі із білків амінокислоти, які використовуються при формуванні клітин. Для задоволення потреб усіх ферментів включіть до меню: 100 г сиру, 70 г хліба, 20 г вершкового масла та напій без молока та цукру.
Обід повинен бути ситним
Ближче до обіду баланс ферментів дещо змінюється: досі активними, як і зранку, залишаються протеїнази, а також виробляються амілази, які легко розщеплюють крохмалисту їжу. У цей час можна підживитися білками, а, також, борошняними, круп'яними та картопляними виробами, які містять крохмаль. У приблизне меню може входити: 250 г м'яса, 250 г риби із соусом, омлет із 3-4 яєць та 1 склянки макаронів, рису, кукурудзи, картоплі із маслом, 50 г хліба.
Підвечірок повинен бути солодким
О 16-17 годині дня вироблення інсуліну досягає свого піку, у результаті чого рівень цукру в крові різко падає, що приводить до появи втоми та сонливості. Для підняття тонусу необхідно забезпечити організм глюкозою. До приблизного меню цього періоду можна включити: 30 г чорного шоколаду, 1 склянку горіхів (фундук, фісташки, грецькі), 1 склянку оливок, сухофрукти (чорнослив, курага, родзинки), 2 яблука, запечених із варенням або медом, 2 великих склянки натурального соку.
Вечеря повинна бути легкою
Ближче до вечора ферменти травлення починають готуватися до відпочинку. До цього часу швидкість розщеплення продуктів сильно сповільнюється. Жирна та крохмалиста їжа у вечірні години важко перетравлюється, тому не перевантажуйте шлунок м'ясом або круп'яними виробами. Вечеря повинна бути максимально легкою. Приблизне меню вечері можуть складати такі продукти: біла риба або креветки (скільки бажаєте), 120 г білого м'яса птаха без соусу, до якого можна подати овочевий салат, заправлений пісною олією або оцтом.
Хронодієта: рекомендації
Незважаючи на усі переваги хронодієти, спеціалісти-дієтологи зовсім по-іншому коментують дану систему харчування. Ротова порожнина людини являє собою своєрідну хімічну лабораторію, яка може миттєво провести хімічний аналіз їжі та активізувати вироблення необхідних ферментів. І це не залежить від періоду доби. Крім того, оцінка їжі триває навіть після потрапляння її у шлунок, у зв'язку з чим, нервова система дає команду органам травлення на вироблення травних соків відповідного складу. Позаяк, з точки зору фізіології травлення хронодієта Алена Делабоса є не достатньо обґрунтованою. Більше того, скликаний конгрес дієтологів довів, що найбільш ефективними є дієти, при яких на сніданок обов'язково споживаються білкові продукти.