Лікувальна дієта №4в, при кишкових захворюваннях

Тип дієти
Лікувальна

Лікувальна дієта №4в показана

  • на стадії одужання після гострих захворювань кишечника, у якості переходу до раціонального харчування;
  • під час послаблення хронічних кишкових захворювань;
  • поза загостренням хронічних кишкових захворювань на фоні ураження інших органів системи травлення.

Лікувальну дієту №4в призначають з метою

  • забезпечення повноцінним харчуванням при недостатньому функціонуванні кишечника;
  • стимуляції відновлення роботи інших травних органів.

Загальна характеристика лікувальної дієти №4в

Лікувальна дієта №4в є фізіологічно повноцінною, відрізняється незначним збільшенням кількості білка та невеликим обмеженням вмісту повареної солі, продуктів, що викликають механічне та хімічне подразнення, бродіння та гниття у кишечнику, підвищують шлункову секрецію та виділення жовчі.

Хімічний склад лікувальної дієти №4в

  • 100-120 г/добу білків, 60% тваринного походження;
  • 90-100 г/добу жирів, 15-20% рослинні олії;
  • 350-400 г/добу вуглеводів;
  • 10 г/добу солі;
  • 1,5 л/добу рідини.

Калорійність дієти становить 2700-2900 ккал.

Рекомендовані та заборонені продукти лікувальної дієти №4в

Хліб, борошняні вироби

Дозволено споживання несвіжого та підсушеного хлібу із борошна вищого або першого ґатунків, сухих печива та бісквіту. Пару разів на тиждень можна їсти нездобні булочки, пироги з яблуками, повидлом, м'ясом, творожні ватрушки. Усе це повинно бути добре пропеченим та теплим.

Не допускається у їжу житній хліб, свіжий хліб та слойоні борошняні вироби.

Супи

Для приготування супів можна використовувати ненасичені м'ясні або рибні бульйони, овочеві відвари. У них модна додати фрикадельки, кнелі, усі крупи, за виключенням пшона, вермішель, локшину, картоплю, подрібнену моркву, цвітну капусту та кабачки. При хорошій засвоюваності, допускається додавання білокачанної капусти, буряка та зеленого горошку.

Забороненими є супи на міцних, жирних бульйонах, молочні супи. Не дозволено, також, споживання щі, борщів, розсольників, окрошок, бобових та грибних супів.

М'ясо та птиця

Рекомендується споживання нежирного або знежиреного м'яса. Добре підійдуть яловичина, телятина, кролятина, курятина та індичка. Із м'яса потрібно вилучити сухожилля, із птиці - шкіру. Модна відварювати шматком або у порізаному вигляді, у воді або на пару. Дозволені відварний язик та молочні сосиски.

Не дозволяється споживання жирних сортів м'яса, качки, гуски, копченостей, більшості ковбас, консервів.

Риба

Рекомендується риба нежирних сортів. Варити її слід шматком або у рубленому вигляді, на пару або у воді. У обмеженій кількості можна їсти запечену або злегка обсмажену без паніровки рибу.

Не допускається жирна риба. Заборонені солена та копчена риба, консерви.

Молочні продукти

При хорошій засвоюваності, можна споживати молоко, переважно, додаючи у страви. Рекомендовані кисломолочні напої, натуральний творог, який можна їсти у вигляді пасти, пудингів, сирників. До страв, також, можна додавати сметану і вершки. Дозволений негострий сир.

Не рекомендуються солені та гострі види сиру. Виключаються молочні продукти, що характеризуються підвищеною кислотністю.

Яйця

Їсти яйця можна у кількості 1-2 штуки на добу. Можна варити "в мішечок", додавати у парові та білкові омлети, інші страви.

Не можна їсти смажені та зварені вкруту яйця.

Крупи

Каші можуть бути різні, у тому числі, розсипчасті. Виключенням є пшенична, ячмінна та перлова крупи. Варити каші можна на воді, додаючи 1/3 молока. Дозволяється споживання парових та запечених пудингів, манних запіканок та биточків, рисових парових котлет, фруктового плову, вареної вермішелі, макаронів.

Забороненими є страви із бобових.

Овочі

Дозволені страви із картоплі, моркви, цвітної капусти, гарбуза, кабачків. Їх можна готувати у воді або на пару, у вигляді запіканок та пюре. При хорошій засвоюваності не забороняється споживання білокачанної капусти, буряка, зеленого горошку - у вареному вигляді. Стиглі та сирі помідори можна їсти у кількості до 100 г на добу. Рекомендуються буряково-морквяне суфле із творогом, листяний салат, заправлений сметаною.

Заборонено споживання редису, редьки, цибулі, часнику, огірків, брукви, ріпи, шпинату, грибів.

Закуски

Рекомендуються салати із варених овочів, із вареним м'ясом та рибою. Можна їсти заливну рибу, відварний язик, негострий сир, ікру осетрових, лікарську, дієтичну, молочну ковбасу, нежирну шинку.

Забороненими є жирні та гострі закуски, консерви та копченості.

Плоди, солодощі

У сирому вигляді ягоди та фрукти можна споживати лише у кількості 100-150 г/добу. Вони повинні бути стиглими та солодкими. При хорошій засвоюваності дозволені яблука, груші, полуниця, малина, мандарини, апельсини, виноград без шкірки. Свіжі яблука варто протирати перед вживанням, також, можна запікати. Допускаються муси, киселі, желе, компоти, навіть, із сухофруктів. Дозволено споживання мармеладу, пастили, вершкової помадки, варення, джему. Замість цукру можна їсти мед, при хорошій засвоюваності.

Заборонені абрикоси, сливи, фініки, інжир, ягоди з товстою шкіркою, морозиво, тістечка, шоколад.

Соуси, прянощі

Готувати соуси можна на м'ясному бульйоні або овочевому відварі. Дозволяються, також, молочний бешамель та фруктовий соус, у деяких випадках - сметанковий. Допускається додавання до їжі ваніліну, кориці, лаврового листа, петрушки, кропу.

Не дозволені гострі та жирні соуси. А, також, гірчиця, хрін та перець.

Напої

Пити можна чай, каву, какао. Готувати їх варто на воді, можна додавати трохи молока. Корисними є відвари із шипшини та пшеничний висівок, фруктові та ягідні, томатний сік, розбавлені водою.

Не допускається споживання виноградного, сливового та абрикосового соків.

Жири

Можна додавати вершкове масло на хліб або у страви, у кількості 10-15 г за один раз. При хорошій засвоюваності, можна використовувати у стравах до 5 г рафінованих рослинних олій.

Заборонені будь-які інші жири.

Приблизне меню лікувальної дієти №4в

  • Перший сніданок - з'їжте яйця "в мішечок", вівсяну кашу на молоці, випийте чаю.
  • Другий сніданок - обмежується свіжими яблуками.
  • Обід - приготуйте селянський суп на м'ясному бульйоні, плов із відварним м'ясом та кисіль.
  • Підвечірок - випийте відвар із шипшини.
  • Вечеря - складатимуть варена риба, картопляне пюре, запечений творожний пудинг,чай.
  • Перед сном - можна випити кефіру.


Додайте свій коментар

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.