Блоги

Чи шкідлива мікрохвильовка для здоров'я та їжі?

“Не стій поряд із працюючою мікрохвильовкою! Вона ж випромінює радіацію!”, “Ви що, не знаєте, що вона руйнує молекули їжі?” — певне, кожний із нас хоча б раз у житті чув подібне від родичів, друзів чи колег. Навколо питання про шкоду мікрохвильової печі ходить багато легенд. Давайте покладемо їм кінець і розберемось у цьому питанні, або навіть декількох: чому мікрохвильовка може бути небезпечна або безпечна для людини? Як вона влаштована? Що і куди випромінює? Як впливає на структуру молекул їжі?

Із точки зору фізики мікрохвильовка є безпечною для здоров'я. Із точки зору дієтолога — псує продукти: пошкоджуються клітини, йде вода. Що стосується випромінювання, то мікрохвильова піч екранована і тому не може впливати ззовні, а тільки всередині себе, відповідно, небезпеки не становить.

Мікрохвильовка

Принцип роботи мікрохвильової печі

Принцип роботи мікрохвильовки базується на здатності електромагнітних хвиль надвисокої частоти (2450 МГц) чинити вплив на продукт, викликаючи його розігрівання через збільшення теплових коливань молекул речовини. Будь-яких продукт харчування містить достатньо велику кількість води. Кожна молекула води має характерну молекулярну структуру, яка через взаємну орієнтацію позитивних іонів водню і негативного іону кисню схожа на електричний диполь — часточку, що має 2 електричних полюси: плюс і мінус.

Вплив електромагнітних коливань (хвиль) приводить до постійного зрушення диполів, вибудовуванню їх відповідно силовим лініям електромагнітного поля. Оскільки поле перемінне, та ще й високої частоти, то молекули періодично змінюють напрям приблизно із такою ж частотою. Молекули зрушуються, розкочуються, зіштовхуються, вдаряються одна об одну, передаючи енергію сусіднім молекулам. Це викликає виділення великої кількості тепла. За рахунок цього і відбувається нагрівання їжі, оскільки вода міститься у будь-кому із продуктів харчування.

Якісь їжі

Жодних суттєвих змін у самому продукті не відбувається, оскільки вплив СВЧ-випромінювання поширюється тільки на нагрівання продукту, позаяк їжа, приготована у мікрохвильовці, не є шкідливою. Продукт може зіпсуватися, тільки якщо перестаратися і перегріти його надміру. Теж саме — нагрівання продукту — відбувається і при приготуванні їжі на плиті, але, на від міну від неї, розігрівання у мікрохвильовій печі відбувається не тільки із поверхні продукту, а й по всьому його об'єму, оскільки мікрохвилі проникають у продукти на глибину близько 2,5 см. У мікрохвильовці СВЧ-випромінювання створюється за допомогою спеціального генератора — магнетрона.

Антена магнетрону випромінює мікрохвилі, які по хвилеводу через спеціальне віконечко, закрите радіопрозорим екраном, потрапляють у металеву камеру, де і розташовується продукт.

Принцип роботи мікрохвильовки

Випромінювання

Мікрохвильове випромінювання — це нерадіоактивне випромінювання. Випромінювання, що становить небезпеку для людини, має набагато більшу частоту, ніж те, що використовується у мікрохвильовій печі. Для виключення випромінювання мікрохвиль за межі мікрохвильовки у ній конструктивно передбачені різні види захисту. Мікрохвильову піч виготовляють таким чином, що при замкнених дверцятах хвилі не проникають за межі камери печі, скло дверцят обов'язково є екранованим чистою металевою сіткою. Металева камера мікрохвильовки спереду закривається дверцятами, всередині яких є металевий екран із дрібною перфорацією, розміри отворів якої не дозволяють проникати назовні мікрохвилям, що мають робочу довжину хвиль дециметрового діапазону. Мікрохвилі не проходять через метал, а мають властивість відбиватись від металевих предметів. По цій причині мікрохвилі не покидають внутрішню область камери, якщо дверцята зачинені.

Автоматика мікрохвильової печі має декілька спеціальних схем захисту, які виключають роботу СВЧ-генератора при відчинених дверцятах. Додатково згори корпус приладу закритий металевою обшивкою, котра також є засобом захисту від виходу мікрохвиль з електронного відсіку печі. Усі мікрохвильовки, що випускаються, перевіряються на відповідність нормам безпеки, які визначені обов'язковими санітарними та технічними регламентами, що діють на території тієї чи іншої країни.

Мікрохвильовка
Додайте свій коментар

To prevent automated spam submissions leave this field empty.