У 21 столітті, коли макарони нікого не влаштовують, а всі їдять виключно пасту, і замість молочних коктейлів замовляють мілкшейк, немає нічого дивного, коли у меню ресторану бачиш “мітболи з картопляним мусом” замість звичних тефтелей з пюре.
Давайте більше дізнаємося про те, чому тефтелі та мітболи - це не одне і те ж, а також з’ясуємо, чому їх не слід плутати з фрикадельками.
Почнемо з того, що мітболи є практично у кожній кухні світу. Просто якісь назви приживаються, а якісь - ні.
У нас вони називаються тефтелями, в англомовних країнах - мітболами (усе логічно: meat - м’ясо, ball - кулька, тобто м’ясні кульки). В Азербайджані, Вірменії і Туреччині ці кульки називають кюфта або кьофте, в Греції - кефтедес, в Іспанії - аранчіні, у Швеції - четтбуляр, у Голландії - біттерболени, в Італії - польпетте, в Німеччині - кьонігсбергські клопси.
Глобальної різниці між цими стравами немає, є тонкощі приготування та подачі. Наприклад, кьонігсбергські клопси подаються з підливкою з каперсів; кьофте, зазвичай, готують з баранини; аранчіні - це кульки із вареного рису з начинкою із м’яса всередині; а біттерболени зазвичай готують у клярі та смажать у фритюрі до хрусткої скоринки.
Якщо говорити про мітболи, тефтелі або фрикадельки, то між ними також глобальної різниці немає. Є тільки відмінності у технології приготування. Тефтелі, як правило, готуються з суміші м’ясного фаршу, цибулі, рису та яєць. І в процесі приготування тушкуються у соусі. Розмір вони можуть мати різний - як зовсім маленький, так і величезний, з кулак.
Мітболи ж готуються з чистого м’ясного фаршу без будь-яких добавок - рису, хліба та іншого. Секрет їх приготування у тому, що їх спочатку запікають до рум’яної скоринки (саме запікають, а не смажать!) і тільки потім або тушкують під якимось соусом, або просто поливають цим же соусом перед подачею.
З фрикадельками ще простіше - їх готують з м’яса та спецій і варять у бульйоні. Зазвичай, вони мають мікроскопічний розмір - щоб зручно було їх їсти ложкою у супі.
Суп з фрикадельками
Курячий фарш - 300 г.
Невелика морква - 1 шт.
Картопля - 1 шт.
Зелена цибуля - декілька стеблин.
Спагетті або тонка локшина.
Сіль, перець - за смаком.
Петрушка - для подачі.
Фарш солимо, перчимо та формуємо з нього невеликі кульки. Складаємо у каструлю і заливаємо водою. Доводимо до кипіння. Коли закипить, зменшуємо вогонь до мінімуму та залишаємо томитися. Картоплю та моркву чистимо, нарізаємо на невеликі шматочки. Додаємо овочі у каструлю з фрикадельками, а також сіль і перець за смаком. Варимо, поки овочі не стануть м’якими. У кінці додаємо дрібно нарізану цибулю, при подачі посипаємо подрібненою петрушкою.
Мітболи у вершковому соусі
Яловичий фарш - 500 г.
Сіль, перець - за смаком.
Вершкове масло - 2 ст.л.
Борошно - 2 ст.л.
Жирні вершки - 1 склянка.
Рослинна олія.
Фарш солимо, перчимо і ретельно вимішуємо. Формуємо невеликі кульки і викладаємо їх на змазане олією деко. Ставимо у розігріту до 180 градусів духовку. Запікаємо хвилин 30-40: мітболи повинні добре підрум’янитись.
У каструлі топимо вершкове масло. Коли воно розтане, поступово додаємо борошно і вершки, постійно помішуючи (інакше утворяться грудочки). Коли соус буде готовий, викладаємо у нього готові мітболи, накриваємо кришкою та залишаємо тушкуватись хвилин на 10.
А у чому різниця між спагетті болоньєзе та макаронами по-флотськи читате тут - https://harchi.info/blogs/san-ayt-j/pasta-bolonyeze-i-makarony-po-flotsky-u-chomu-riznycya.