Безглютенова дієта: загальні відомості
Головна мета безглютенової дієти — звести до мінімуму ознаки алергії у людей, що страждають на непереносимість глютену або алергію на клейковину. Проте, багато хто обирає дану дієту просто тому, що відмова від їжі, що містить глютен (зокрема, борошняних виробів та солодкого) — хороший спосіб схуднути.
Такі продукти, як жито, пшениця, ячмінь, на 80% складаються із білка глютену. Цей білок, а точніше, його частинки, рухаючись по тонкій кишці, можуть пошкоджувати ворсинки на поверхні його слизової оболонки. Ворсинки ж допомагають просувати їжу по кишечнику та сприяють її засвоєнню. Виключаючи із раціону продукти, що містять глютен, можна зміцнити ворсинки і, як наслідок, нормалізує роботу травного тракту.
Поняття “целіакія” увійшло у медичний лексикон наприкінці 19 століття. Так почали називати хронічний кишковий розлад, що провокується декількома їстівними видами злаків (пшениця, жито, овес, ячмінь) через наявний у них глютен. Тоді ж з'явилися і перші варіанти лікувального раціону для людей із целіакією. На сьогодні безглютенова дієта показана кожному сотому мешканцю США та Європи із симптомами непереносимості глютену: часта діарея, метеоризм та здуття живота, ознаки виснаження та вітамінодефіциту, різке сповільнення росту та розвитку у дітей.
Безглютенова дієта: рекомендації
При безглютеновій дієти із раціону повністю виключаються борошно та більшість круп — головні джерела глютену.
Отримати від лікаря рекомендації стосовно харчування — менша половина справи. Важливо навчитись їх дотримуватися і не відчувати при цьому себе обділеним. Потрібно уважно читати склад інгредієнтів на етикетках продуктів, а, також, постійно слідкувати за новою інформацією про глютен.
Урізноманітнити меню безглютенової дієти, особливо, на перших порах, допоможуть безглютенові макарони та крупи, хліб та випічка, сухі сніданки та каші.
Рекомендується їсти чотири-п'ять разів на добу, останній прийом їжі — не пізніше 18:00 години.
Безглютенова дієта: заборонені продукти
Безглютенова дієта виключає споживання будь-яких продуктів, що містять пшеницю, жито, овес та ячмінь. Під забороною не лише борошно та крупи (і тому числі манна, перлова, ячмінна), але і крохмаль, що входить до складу ковбасних та молочних продуктів (деяких йогуртів, творожних виробів), томатного соусу, напоїв типу какао та розчинної кави. Також, виключаються соки та солодощі (можуть містити екстракт солоду), з тієї ж причини треба бути обережними з кукурудзяними пластівцями.
Безглютенова дієта: дозволені продукти
Рис, кукурудзу, просо, а, також, амарант та квінойю (ці поки що екзотичні для нашого регіону латиноамериканські крупи не містять глютену) та продукти їх переробки. Також, до раціону безглютенової дієти можна сміливо включати натуральні м'ясо, рибу, яйця, вершкове масло, усі овочі та фрукти, рослинні олії (соняшникова, кукурудзяна, оливкова, соєва), натуральні чаї, каву та какао.
Безглютенова дієта: тривалість та результати
Постійно дотримуватись безглютенової дієти необхідно не лише для того, щоб позбутися хворобливого стану, але й забезпечити повноцінний розвиток організму (якщо на непереносимість глютену страждає дитина). У віці 12-19 років багато симптомів може зникнути, можлива і повна ремісія, але відмовлятися від безглютенової дієти не варто — хвороба може повернутися.
Безглютенова дієта: переваги та недоліки
Переваги
Раціон безглютенової дієти є різноманітним, збалансованим, містить мінімум калорійної борошняної та солодкої їжі, тому допомагає не лише нормалізувати травлення, а і позбутися зайвої ваги.
Недоліки
У безглютеновому хлібі, зазвичай, знаходиться більша кількість жирів, тому зловживати ним не можна.
Безглютенова дієта: приблизне меню
Понеділок
- Сніданок — творожний десерт із фруктами, рисові хлібці, мед, какао.
- Обід — суп із цвітної капусти зі сметаною, риба по-польськи, картопляне пюре, зелений салат, компот із сухофруктів або ягід.
- Підвечірок — булочка із кукурудзяного борошна із джемом, чай.
- Вечеря — пшоняна каша із сухофруктами та горіхами, кефір (можна замінити ряжанкою, простоквашею або біфідопродуктами).
Вівторок
- Сніданок — рисова каша із фруктами або ягодами, булочки із кукурудзяного борошна, кава з молоком.
- Обід — м'ясний борщ, безглютенові макарони із соусом зі шпинату та сиру, фрикадельки, чай, мармелад.
- Підвечірок — фруктовий салат з горіхами, рисові хлібці.
- Вечеря — гречана каша з молоком (у перший рік після встановлення діагнозу краще використовувати козяче молоко), кукурудзяні хлібці із маслом.
Середа
- Сніданок — омлет із сиром, безглютеновий хліб, какао.
- Обід — м'ясний або курячий бульйон із рисом, млинці з гречаного борошна з м'ясом, морс.
- Підвечірок — банан, запечений із шоколадом, чай.
- Вечеря — тушковані овочі зі сметаною, сік.
Четвер
- Сніданок — кукурудзяні пластівці з молоком або соком, фрукти.
- Обід — рибний суп, квасоля у томаті, тушковане м'ясо, зелений салат, компот.
- Підвечірок — печене яблуко, горіхи, какао.
- Вечеря — творожна запіканка із рисовим бороном, чай.
П'ятниця
- Сніданок — салат із тертої моркви, родзинок і горіхів з рослинною олією, смажений сир у кукурудзяній паніровці, кефір.
- Обід — суп-пюре зі шпинату та сиру (можна, також, додати креветки або горіхи), запечене куряче філе із вареною картоплею, салат із огірків та помідор, сік.
- Підвечірок — варене яйце із рубленим оселедцем, морс.
- Вечеря — картопляні оладки із рисовим борошном, чай.
Субота
- Сніданок — оладки із гречаного борошна з медом та сметаною, кефір.
- Обід — щі зі свіжої капусти, котлета з вареним рисом, компот.
- Підвечірок — фруктове желе або мармелад, кукурудзяні хлібці, сік.
- Вечеря — салат із вареного буряка з часником та сметаною, булочка із рисового борошна, какао.
Неділя
- Сніданок — сирники з картопляним крохмалем, кава з молоком.
- Обід — суп з фрикадельками, плов, салат із селери з яблуком, морс.
- Підвечірок — яблучно-горіхові пряники, какао.
- Вечеря — печена картопля із бринзою, чай.
Іра (не перевірено) | пт, 08/09/2019 - 10:34
В заборонених продуктах - кукурудзяні пластівці. А потім у меню на тиждень вони вказані.
san-ayt-j | пн, 08/12/2019 - 18:30
У відповідь до В заборонених продуктах - від Іра (не перевірено)
Тут була допущена деяка неточність. Кукурудзяні пластівці є недопустимими у безглютеновій дієті у тому випадку, якщо вони містять екстракт солоду або інші подібні домішки. Сама по собі кукурудза і її похідні не містять глютену. Позаяк, потрібно просто бути дуже уважним до складу продукту.