У понеділок, 4 березня, почалася Масляна. “Млинцевий тиждень”, протягом котрого потрібно насмажити тонну млинців (а потім, звісно, всю цю тонну з’їсти), триватиме до 10 березня, після чого почнеться Великий піст перед Пасхою.
Якщо слово млинці не пробуджують у вас апетит, пропонуємо вам аналоги зі всього світу - всі ці страви легко можна приготувати в домашніх умовах як на Масляну, так і просто під настрій.
Налисники - Україна
Налисники - це традиційна страва української кухні, яка також популярна і в Білорусі. Тісто для налисників дуже рідке та прісне. Якщо бути точними, тісто для налисників практично без смаку - це потрібно для того, щоб не перебивати смак начинки. Самі по собі налисники дуже тонкі та еластичні, начинку у них при подачі складають у середину млинця. Потім закривають вільні краї тіста та загортають щільним ролом. У млинцях же начинку розподіляють по всій поверхні тіста, а потім складають трикутником або згортають трубочкою.
Молоко - 0,5 л.
Яйця - 5 шт.
Борошно - 5 ст.л.
Рослинна олія - 25 мл.
Сіль - 4 г.
Збиваємо яйця, додаємо молоко і знову збиваємо. Додаємо борошно, сіль та олію, всі інгредієнти перемішуємо вінчиком до однорідної консистенції і даємо тісту постояти хвилин 30-40. Розігріваємо пательню, змазуємо її рослинною олією. Тісто для налисників виливаємо черпаком на пательню і швидко розподіляємо по поверхні. Смажимо млинець з одного боку на середньому вогні. Коли підрум’яниться, перегортаємо на смажимо з іншого боку. Начинку обираємо на власний смак.
Паннекокени - Голландія
Паннекокени - традиційні голландські млинці. В Амстердамі їх подають як у точках вуличної їжі, так і в більш вишуканих закладах - є навіть родинні магазини та ресторани, які спеціалізуються тільки на цій страві. Паннекокени, зазвичай, подають з різною начинкою: м’ясо, риба, сир, горіхи, фрукти та все інше, що тільки може спасти на думку.
Гречане борошно - 200 г.
Молоко - 500 мл.
Яйце - 4 шт.
Цукор - 70 г.
Арахісове масло - 3 ст.л.
Вершкове масло - 125 г.
Рослинна олія - 10 мл.
Сіль - 4 г.
Борошно висипаємо у миску, робимо заглиблення, розбиваємо у нього яйця. Збиваємо вінчиком. Додаємо молоко, цукор, сіль та арахісове масло. Знову збиваємо вінчиком. Вливаємо у тісто топлене вершкове масло, перемішуємо. Змазуємо пательню рослинною олією та випікаємо як звичайні тонкі млинців до рум’яного кольору з обох боків. На готові млинці викладаємо будь-які солоні або солодкі додатки.
Креспелле - Італія
Креспелле - це тонкі італійські млинці. Подають їх за принципом пасти - тобто у якості основної страви. А ось фарширують ці млинці італійці несолодкими начинками - овочі, м’ясо, сир, риба та морепродукти. І складають, як правило, у формі трикутника. Пропонуємо вам приготувати креспелле з рікотою і шпинатом.
Борошно - 200 г.
Молоко - 500 г.
Яйця - 3 шт.
Сіль - 1 ч.л.
Цукор - 1 ч.л.
Рослинна олія - 3 ст.л.
Рікота - 400 г.
Шпинат - великий пучок.
Часник - 2 зубчики.
Сіль, перець - за смаком.
Вершкове масло - 30 г.
Пармезан - 30 г.
У велику миску просіяти борошно, додати сіль, цукор. Зробити заглиблення в центрі та розбити у нього яйця. Слідом влити молоко та олію. Вінчиком замісити однорідне тісто так, щоб не було грудочок. Випікати млинці на розігрітій та змазаній рослинною олією пательні до золотистого кольору з обох боків. Готуємо начинку. Шпинат промити та обсушити, потім дрібно нарізати. Розігріти пательню з вершковим маслом та пасерувати шпинат пару хвилин. Потім змішати з рікотою, додати пропущений через прес часник, посолити, поперчити та перемішати. Викласти начинку у млинці.
Конг ю бінг - Китай
А ці млинці можна знайти у списках страв, які ви обов’язково повинні скуштувати у Китаї - солоні млинці-хлібці з зеленою цибулею вважаються таким же кулінарним надбанням, як і качка по-пекінськи, смажений рис, дімсами та сторічні яйця - ті самі, які спочатку доводять до тухлого стану, а потім їдять.
Борошно - 180 г.
Кип’яток - 125 мл.
Кунжутна олія (можна замінити будь-якою іншою рослинною).
Рослинна олія - для смаження.
Крупна морська сіль - дрібка.
Зелена цибуля - 2 пучка.
У миску просіюємо борошно, трохи підсолюємо його, перемішуємо і, поступово вливаючи у борошно кип’яток, починаємо дерев’яною лопаткою замішувати тісто. Як тільки тісто трохи охолоне, починаємо вимішувати тісто руками на столі. Коли тісто стане еластичним, загортаємо його у плівку та прибираємо у холодильнику на півгодини. Поки тісто відпочиває, подрібнюємо зелену цибулю і посипаємо його сіллю.
Тісто розкочуємо у ковбаску та ділимо на 7-8 однакових частин. Розкочуємо кожну частину у тонкий млинець, змазуємо кунжутною олією та посипаємо зеленою цибулею. Потім згортаємо млинець у трубочку (бажано загортати так, щоб залишилося менше повітря). Трубочку згортаємо равликом-спіралькою, вільний край підгортаємо всередину. Отриману спіраль знову розкочуємо у млинець. Викладаємо млинці у розігріту та змазану рослинною олією пательню і смажимо до золотистого кольору з обох боків. Перед подачею радимо викласти млинці на паперові рушники, щоб видалити зайву олію.
Раггмунк - Швеція
Слово raggmunk у перекладі зі шведської означає “волохатий пончик”. Вся справа у картоплі, яку додають у тісто для млинців: через неї млинці виглядають так, ніби-то у них стирчить і різні боки волосся. По суті, раггмунки - це родичі наших дерунів. Особливість у тому, що вони більшого розміру та готуються на основі тіста для млинців: картопля тут йде як додаток, а не основний інгредієнт. Ці картопляні млинці вважаються щоденною їжею, тому їх можна часто побачити на столі будь-якої шведської родини.
Картопля середнього розміру - 8 шт.
Яйця - 2 шт.
Борошно - 300 г.
Молоко - 700 мл.
Сіль, перець - за смаком.
Олія - для смаження.
У мисці змішуємо борошно та сіль, вливаємо половину молока та збиваємо вінчиком до однорідної консистенції. Додаємо у тісто яйця та перемішуємо. Доливаємо іншу частину молока та даємо тісту трохи постояти. Тим часом чистимо і натираємо на дрібній терці картоплю. Додаємо її в тісто, солимо, перчимо і ретельно вимішуємо. Викладаємо масу млинцем на розігріту та змазану олією пательню, смажимо з обох боків до золотистого кольору. Подаємо зі смаженим беконом та улюбленим соусом.
Крепи - Франція
Це французька страва, яка дуже нагадує млинці - і з вигляду, і по рецепту, і по техніці приготування. Різниця тільки у тому, що якщо млинці часто роблять мереживними, то французькі крепи гладкі та еластичні і дірочок у них не буває. Головний і найважливіший момент: у крепах повністю відсутній цукор. Французи впевнені, що саме через цукор тісто стає пухким та прилипає до пательні під час приготування. Окрім того, у крепах є ще один важливий нюанс: готове тісто обов’язково потрібно потримати у холоді - мінімум півгодини, і краще ще довше.
Борошно - 125 г.
Молоко - 300 мл.
Рослинна олія (для тіста) - 2 ст.л.
Яєчний білок - 2 шт.
Сіль - дрібка.
Олія для смаження.
Борошно просіюємо. Молоко вливаємо у миску, додаємо туди борошно та сіль, ретельно збиваємо вінчиком і вливаємо рослинну олію. Білки яєць збиваємо окремо в щільну піну та обережно додаємо у тісто. Перемішуємо. Накриваємо та ставимо у холодильник мінімум на півгодини. Витягаємо охолоджене тісто та смажимо млинці на розпеченій і змазаній олією пательні. Готові крепи подаємо з фруктами, ягодами, варенням, медом або з іншими додатками на власний смак.
Панкейки - Америка
Американські панкейки - це щось середнє між оладками та млинцями. Вони такі ж пухкі, як оладки, а за діаметром більше нагадують млинці. На смак вони взагалі більше нагадують бісквіт - це все тому, що готують панкейки обов’язково на молоці. На відміну від оладків та млинців, яка смажаться в олії, панкейки готуються на абсолютно сухій пательні і тому виходять зовсім нежирними і в деякій мірі навіть дієтичними (тут все залежить від складу та борошна, з якого ви будете готувати панкейки). І якщо оладки можна недбало звалити на тарілку гіркою, то панкейки гарно складають один на одний. А зверху поливають медом, сиропом, варенням або прикрашають фруктами та ягодами.
Яйця - 2 шт.
Молоко - 200 мл.
Борошно пшеничне - 10 ст.л.
Розпушувач - 1 ч.л.
Цукор - 2 ст.л.
Ваніль - при бажанні.
Яйця з молоком збиваємо у піну. Потім додаємо цукор та ваніль і знову збиваємо. Потім поступово додаємо борошно і розпушувач, ретельно перемішуючи. Тісто повинно вийти достатньо густим і тягучим. Розігріваємо пательню з антипригарним покриттям. Коли пательня нагріється, вливаємо на суху пательню тісто - по об’єму на один панкейк повинен піти неповний черпак тіста. Накриваємо кришкою та смажимо на середньому вогні. Коли верх панкейка стане пористим, але при цьому ще вологим, перегортаємо млинець і смажимо ще хвилину. Викладаємо панкейки на тарілку башточкою і поливаємо зверху медом, сиропом, рідким шоколадом або варенням.
Кайзершмаррн - Австрія
Цей солодкий десерт в Австрії дуже люблять ще з часів кайзера Франца Йосифа, звідси і його назва. Основна відмінність цих млинців у тому, що вони випікаються не тонкими пласкими колами, а одним великим пухким коржем, який потім розрізають на багато маленьких шматочків. Сьогодні такі млинці можна зустріти практично у будь-якому австрійському ресторані. Традиційно їх подають з яблучним пюре або сливовим варенням.
Молоко - 250 мл.
Борошно - 150 г.
Вершкове масло - 100 г.
Яйце - 4 шт.
Цукор - 1 ст.л.
Ваніль - дрібка.
Сіль - дрібка.
Цукрова пудра - 3-4 ст.л.
До жовтків додати дрібку солі, ваніль, цукор, молоко і борошно. Збити вручну та залишити при кімнатній температурі на 30 хвилин. Білки збити у стійку піну та додати у тісто. На пательні розтопити половину вершкового масла. Влити тісто, посмажити млинець до золотистої скоринки. Потім за допомогою дерев’яної лопатки розділити його на частини, посипати цукровою пудрою, додати у проміжки між шматками іншу частину вершкового масла та смажити млинець з усіх боків до золотистої скоринки. Подавати гарячим з яблучним пюре або сливовим варенням.