Ігристе - це не лише шампанське, до того ж напій з бульбашками не обов’язково повинен бути солодким або сухим. Новий рік - вдалий час, щоб почати розбиратися у різних видах цього вина. Тож давайте дізнаємося, як роблять ігристі вина, як відрізнити просекко від кремана, як правильно подавати і яке вино краще вибрати для оселедця під шубою або олів’є.
Як роблять ігристе
Є декілька способів зробити вино ігристим, тобто насиченим вуглекислим газом.
Класичний метод
Ще його називають шампанським методом. Правда, шампанськими можуть називатися тільки ті вина, які випустити у французькому регіоні Шампань. Робити ігристе таким способом дорого: по суті кожна пляшка виробляється окремо та відрізняється від інших, оскільки класична схема виробництва передбачає вторинне бродіння у склі. Після витримки відбувається процес ремюажу, коли пляшки кожного дня повертають на декілька градусів - у положення горлечком донизу. Так осад осідає у горлечка, після чого його забирають - ця процедура називається “дегоржаж”.
Метод Шарма
Цей метод також передбачає вторинне бродіння - але не у пляшці, а в чані. Це простіший спосіб виробництва ігристого: за раз можна зробити 10-12 тисяч літрів вина. Окрім того, тут не передбачається тривала витримка. Так робиться, наприклад, просекко.
Як ігристе називається у різних країнах
Ігристе вино виробляють у різних країнах і роблять декількома способами - через це воно може бути різної ступені кислотності та з різною кількістю бульбашок.
Франція - шампанське і креман
Шампанське може бути тільки французьким - це класика. У світі продається близько 320 мільйонів пляшок щороку, а ціна дуже рідко йде донизу. Шампанське буває невінтажне (витримка мінімум 15 місяців), вінтажне (мінімум 36 місяців) і special cuvee (витримка 6-7 років).
Окрім Шампані, ігристе класичним способом роблять і в інших регіонах Франції або у Бельгії та Люксембурзі - таке вино називається креман. Якщо ви бачите слово “креман” на етикетці, будьте впевнені, що це класичний метод виробництва і мінімум 9 місяців витримки.
Іспанія - кава
Кава - це ігристе вино, вироблене також класичним способом. Але це все таки південне ігристе, тому з точки зору складу воно менш кислотне. Кава коштує помітно дешевше за шампанське і кремани. До того ж воно більше підходить тим, у кого ніжний шлунок.
Італія - франчакорта, просекко і ламбруско
Франчакорта - це італійське ігристе, вироблене (знову) класичним шампанським методом. Назва цього виду походить від однойменної зони виробництва вина DOGG “Франчакорта”.
Просекко - це ігристе вино, вироблене методом Шарма (чанове бродіння). У результаті виходить ігристе з дуже яскравим фруктовим смаком, але без особливого аромату - те, що треба для аперитиву.
Ламбруско також виробляється методом Шарма, але з винограду сорту ламбруско, який вважається диким. Це вино роблять у Ломбардії та П’ємонті, воно буває білим, рожевим і навіть червоним.
Австрія та Німеччина - зект
Базовий зект класік може бути вироблений методом Шарма, хоча не забороняється і класичний метод. Чудовий вибір - ігристий зект, вироблений класичним методом з рислінгу.
Новий Світ
У країнах Нового Світу виробництво ігристих вин не особливо систематизоване. У ПАР є метод “кап класік” - класичний кейптаунський метод. Таке вино роблять методом шампанського в основному з сортів винограду, які використовуються у ПАР: шардоне, шенен блан. Правда, їх достатньо важко знайти у нас. Хороші ігристі вина також можна відшукати у Чилі, Австралії, Новій Зеландії та Каліфорнії.
Вино якого кольору купляти
Червоні ігристі - завжди знак питання. Це хороший антидепресант і спосіб швидко заснути, але з точки зору естетики, це дуже спірне питання. Червоним буває, наприклад, ламбруско, але французьке шампанське може бути тільки білим або рожевим, тому краще надавайте перевагу цим двом кольорам.
Сухе або солодке
Найбільш суха категорія - це “Зеро дозаж” із вмістом цукру від 0 до 3 г на літр: таке вино виробляють без додавання цукру. Потім іде “Екстра-брют” - у цьому вині може бути від 6 г цукру на літр, але цукор у нього вже додають.
Наступні категорії: “Брют”, “Екстра-драй” (від 12 до 17 г цукру на літр), “Драй” (17-32 г цукру на літр).
Найбільш солодкі вина - це “Демі-сек” (32-50 г цукру на літр) і doux - в останньому вміст цукру понад 50 г на літр.
Чи повинне ігристе бути холодним
Температура ігристого вина важлива, оскільки від цього залежить і смак, і сприйняття цього напою. Якщо говорити простими словами, то чим дорожчим є ігристе, тим теплішим його потрібно подавати. Ідеальне шампанське не потребує сильного охолодження. Більше прості напої, такі як просекко, є сенс подавати охолодженими до 8 градусів.
Щоб охолодити пляшку, за 2 години до подачі приберіть її у холодильник. Морозильна камера - не дуже правильне місце для охолодження, тому що перепад температур у цьому випадку буде дуже різким, але якщо іншого виходу немає, скористайтесь нею.
Порада
Якщо запланована вечірка для великої компанії, то зробіть кулер для ігристого з ванни. По-перше, це гарно виглядає, по-друге - дозволить охолодити одразу велику кількість пляшок.
Який келих для подачі вибрати
Ігристе пропонує великий вибір келихів. Зараз багато хто відмовляється від використання стандартного келиха флюте. Якщо у вас просте ігристе: просекко, базова кава, креман - ви можете взяти флюте. Чим складнішим є ігристе, тим більший келих потрібний, тому для дорогого шампанського підійдуть келихи для білого і навіть великі кулеподібні келихи для червоного вина.
Як відкривати ігристе
Охолодіть вино - це перший і найважливіший крок, який становить 50% успіху.
Тримайте пляшку під кутом. Безпосередньо перед відкриванням нахиліть її на 40 градусів, горлечком від себе та гостей. Якщо тримати пляшку ігристого прямо, то весь тиск зосередиться на корку - у такому випадку не вдасться уникнути фонтану піни.
Повертайте пляшку. Спершу зніміть з горлечка фольгу та мюзле - дріт, що фіксує корок. Міцно затисніть корок однією рукою, а другою повільно повертайте пляшку так, щоб корок почав м’яко розкочуватись. Коли відчуєте, що корок починає піддаватися, трохи нахиліть пляшку - так з неї вийде вуглекислий газ. Після цього пляшку можна сміливо відкрити: у вас вийде характерний негучний постріл, а з горлечка піде дим.
Нахиліть келих і наливайте ігристе по стінці якомога повільніше.
Чи поєднується оселедець під шубою з шампанським
Дві найпопулярніші новорічні страви - це салат олів’є та оселедець під шубою. Втім, їх досить непросто поєднати з ігристими винами.
Оселедець під шубою - це кислотна, максимально чиста історія про ігристий рислінг, в ідеалі німецький, наприклад. Можна навіть взяти ігристе, зроблене класичним методом, але більш сухе, ніж брют: зеро дозаж та екстра-брют. Солодкий буряк, солоний оселедець та жирний майонез якраз добре поєднуються з кислими видами ігристого.
Олів’є - мікс свіжих та термічно оброблених овочів з яйцями, ковбасою або м’ясом та майонезом. До цього салату ідеально підійде хороше шампанське.
Наталіна (не перевірено) | сб, 01/12/2019 - 18:24
Дуже гарна стаття! Дякую!