Веганство: основи і правила
Веганство (або веганізм) — це сувора форма вегетаріанства, що виключає споживання та використання продуктів та виробів, що пов'язані із убивством, а, також, експлуатацією тварин.
Заборонені продукти:
- м'ясо;
- риба;
- морепродукти;
- яйця;
- молоко та молочні продукти.
Також, деякі вегани не споживають мед, оскільки бджолярі хоч і проявляють турботу про виживання та збереження вулика, проте, все ж змушені відбирати у бджіл мед, а іноді й вбивати окремих представників (мова йде про зайвих або невдалих маток, а, також, трутнів).
Основоположником веганства є Дональд Уотсон, який запозичив ідею у російського класика Льва Миколайовича Толстого.
Причини веганства:
- Етична — люди не хочуть мати відношення до страждань та смерті живих створінь.
- Фізіологічна — алергія на продукти тваринного походження.
- Економічна — крайня межа бідності, що не дозволяє купувати м'ясо, рибу та морепродукти.
Проте, найчастіше веганство — це не просто система харчування, а конкретний стиль життя.
Веганством заборонено:
- полювати із метою здобичі тварин;
- розводити тварин у поганих умовах із подальшим убивством для отримання хутра, шкіри або м'яса;
- носити вироби із натуральних шкіри та хутра.
Вегани відмовляються від:
- продуктів, до складу яких входять компоненти, отримані із тваринних продуктів - желатин та гліцерин;
- продуктів, у процесі виготовлення та очистки яких застосовувались продукти тваринного походження — мова йде про конкретні види рафінованого цукру та алкогольні напої;
- продукції, що проходила тестування на тваринах — косметика, тютюн.
Суворі вегетаріанці (вегани) засуджують, також, індустрію розваг із цирками, зоопарками, дельфінаріями та океанаріумами, у яких тварини та ссавці утримуються у неволі та часто піддаються жорстокому ставленню.
Вегантсво: у чому користь
- Зниження ризику розвитку ракових захворювань (зокрема, раку товстої кишки). Справа в тому, що овочі є чудовим джерелом клітковини, що покращує функціонування травного тракту.
- Підтримання рівня цукру у крові. По цій причині веганство рекомендоване людям, які схильні до розвитку діабету.
- Хороші показники кров'яного тиску, що попереджує розвиток захворювань серцево-судинної системи.
- Попередження розвитку гіпертонії та атеросклерозу. Ці хвороби викликані підвищеним рівнем холестерину, що у великій кількості міститься у їжі тваринного походження.
- Красота шкіри та волосся. Фрукти та овочі є багатим джерелом вітамінів, мінералів та антиоксидантів, необхідних для нормальної роботи усіх систем організму. До того ж, антиоксиданти, що містяться у рослинній їжі, виводять із організму шкідливі токсини та вільні радикали.
- Нормалізація ваги.
До вирішення питання переходу на веганство варто підійти вкрай серйозно, оскільки ця система харчування має достатню кількість негативних сторін, що пов'язано, у першу чергу, із тим, що рослинна їжа не може у повній мірі забезпечити організм амінокислотами, наявними у продуктах тваринного походження. А, відповідно, при веганстві показане споживання досить дорогих продуктів, здатних замінити м'ясо та рибу.
Веганство: яка шкода
Сьогодні не стихають суперечки лікарів та дієтологів про шкоду суворого вегетаріанства. При цьому, більшість із них стверджують, що веганство генетично протипоказане. Так, споживання великої кількості рослинної їжі приводить до дефіциту фолієвої кислоти, а, також, вітаміну В12 безпосередньо у плазмі крові.
Окрім того, у веганів часто підвищена концентрація амінокислоти гомоцистеїну — саме вона володіє вираженою токсичною дією, внаслідок чого чинить руйнівний вплив на клітини, провокуючи розвиток тромбозів.
У свою чергу, відсутність або дефіцит вітаміну В12 негативно впливає на нервову систему людини, приводячи до сліпоти та глухоти. Доведено, що вегетаріанство може привести до зниження пам'яті, збільшення ризику раннього розвитку хвороби Альцгеймера.
Симптоми гострого дефіциту вітаміну В12: хронічна втома, порушення травлення, діарея, зниження апетиту, нудота, ранній клімакс, безпліддя, ,імпотенція, нервозність та депресія, зміни у поведінці, що проявляються нав'язливими рухами, перепадами настрою, неадекватною реакцією на звичайні речі; параноя, погіршення зору.
У випадку, якщо людина вирішила стати веганом у дорослому віці, у його організмі присутня певна кількість вітаміну В12, що дозволяє попередити його дефіцит протягом 2-3 наступних років. Проте, варто пам'ятати про те, що цей запас все одно вичерпається, що суттєво підвищить рівень гомоцистеїну. Оскільки вітамін В12 міститься лише у їжі тваринного походження, то для нормальної роботи організму його потрібно компенсувати шляхом споживання харчових добавок.
Веганство: раціон харчування
Елементи, що входять до раціону вегана:
- Вітамін В12. Як було сказано, запаси цього вітаміну компенсуються за допомогою спеціальних харчових добавок.
- Протеїни. Їжі рослинного походження може забезпечити організм білками. Проте, для цього необхідно максимально урізноманітнити раціон цільними злаками та насінням, горіхами та бобовими, що замінять білки тваринного походження.
- Кальцій. Задовольнити потребу організму у цьому елементі можуть темно-зелені листові овочі, серед яких броколі, китайська капуста, хоча у цих продуктах міститься менше кальцію, ніж у молоці або сирі. Окрім того, кальцій присутній у інжирі, сої та мигдалі. Рекомендовано, також, приймати спеціально розроблені харчові добавки, що допоможе повною мірою забезпечити організм не лише кальцієм, а й залізом, міддю та йодом.
- Вітамін D. Цей елемент не лише зміцнює кісткову тканину, а й попереджує розвиток різних видів раку та захворювань серцево-судинної системи. Основним джерелом цього вітаміну є молоко, яке не входить до раціону веганів, та сонце. Проте, якщо влітку прийняття сонячних ван є достатнім для забезпечення потреби вітаміну D, то зимою та восени потрібно приймати харчові добавки.
Загалом, на сьогодні існує широкий вибір продуктів для веганів, включаючи різноманітні напівфабрикати. Веганські продукти, що продаються у багатьох супермаркетах, мають спеціальний знак — зображення соняшника.
Дозволені продукти:
- крупи — гречка, рис, пшоно, а, також, вівсянка та перловка;
- макарони;
- бобові — сочевиця, нут, горох, квасоля;
- борошно біле, лляне та кукурудзяне;
- овочі;
- фрукти;
- сухофрукти — чорнослив, курага, родзинки, сухофрукти;
- горіхи;
- сиропи;
- прянощі — імбир, гострий мелений перець чилі, паприка, перець горошком, гвоздика, лавровий лист, кмин, гірчиця у зернах;
- складники соусів — лимон, часник, соєвий соус, яблучний оцет, оливкова олія, сушена зелень;
- гриби;
- овочеві та фруктові консерви.
Заборонені продукти:
- м'ясо;
- риба;
- морепродукти;
- молочна продукція;
- яйця та продукти і страви, у складі яких використовуються яйця;
- мед;
- білий цукор — у деяких компаніях під час виробництва цукор відбілюють за допомогою свинячих або яловичих кісток;
- пиво — більша частина даного напою фільтрується за допомогою желатину, яєчних білків, морської живності та риб'ячих міхурів;
- хліб — більша частина хлібних виробів виготовляється із використанням молочних продуктів, яєць та цукру;
- зефір та вироби, схожі на нугу — так, цукерки, вершки, а, також, желе готуються іх додаванням желатину;
- соуси, до складу яких входить лецитин, що утримує разом масло та оцет — лецитин виробляється із тваринних тканин або яєчного жовтка.