Блоги

Чи правда, що робуста гірша за арабіку

Локальних обсмажчиків кави стає усе більше, кожний намагається знайти свій впізнаваний смак і пропонує покупцям різні сорти та регіони походження зерна. Обсмажчики кави категорії спешіалті завжди підкреслюють, що працюють тільки з арабікою, однак у багатьох крупних кавових брендів у складі можна знати робусту. Давайте дізнаємося, у чому основна відмінність цих двох видів, чому зерно спешіалті буває тільки арабікою, і якщо у каві є робуста, чи є це показником низької якості кави.

Зерно арабіки та робусти

Арабіка і робуста - два види кави, які вирощують у промислових масштабах. Окрім них, є й інші, але їх об’єми від всієї кави і світі не перевищують 2%. Арабіка дуже вибаглива до умов і росте на висотах від 600 до 2 тисяч метрів, а іноді навіть вище. Вирощувати арабіку - дорого та складно. Щоб отримати хороший врожай, потрібно постійно доглядати за деревами, удобрювати грунт, а й деяких регіонах споруджувати системи штучного зрошування. Для робусти важливо, щоб було тепло, тому вона росте тільки у тропічному кліматі. Але все інше вторинне, робуста може рости на рівнинах і в горах, вона легко витримує спеку та зливи, не хворіє і їй не потрібний такий ретельний догляд, якого потребує арабіка.

Спешіалті-кава - це свого роду вищий сорт, найбільш якісна кава. Цей клас присуджують тільки арабіці. Якщо точніше - менше 10% від всього її виробництва. Тобто це зелене зерно високої якості та лімітованого об’єму, вирощене в унікальних мікрокліматичних умовах. Саме тому спешіалті-робусти не існує. Але вже зараз починаються експерименти з ферментацією робусти для отримання більш різноманітного смаку.

Дві чашки кави

Існують два основні різновиди кави дерев - арабіка і робуста. На родинному дереві кави можна побачити, що у арабіки та робусти існує багато підвидів. Основна відмінність арабіки від робусти полягає у способі збору врожаю.

Ягоди з дерев робусти, зазвичай, збирають механізованим способом - тобто за допомогою спеціальних комбайнів, оснащених різними інструментами: щітками, вібруючими пристроями, які збивають ягоди з дерев, та іншими. У цьому випадку немає гарантії, що всі ягоди будуть однаково достиглі. При такому зборі разом з ягодами збираються гілочки, квіти та листя, що внаслідок збільшує кількість дефектів у каві. Робуста - це комерційна кава. І коштує вона дешево, оскільки робуста невибаглива, більш стійка до різноманітних захворювань, може рости на більш низьких висотах, ніж арабіка, а значить, потребує менше догляду і ресурсів.

Кавове зерно

Дерево арабіки, навпаки, вибагливе у вирощуванні, йому потрібно багато уваги та догляду, тому арабіка коштує дорожче. Її збирають вручну і ретельно сортують за ступенем стиглості. У деяких випадках (наприклад, на кавових плантаціях Бразилії) при зборі арабіки також використовується механічна праця. Але каву з африканських країн, таких як Кенія, Ефіопія, Бургунді, Руанда, збирають виключно ручним способом.

Відмінність арабіки і робусти, однозначно, полягає і в смаку. У робусті набагато більше гіркоти та більше кофеїну, ніж в арабіці. Арабіка більш солодка, більш кислотна і більш багата за смаком. Оскільки робуста потребує менше уваги і з нею легше працювати, її зерно часто змішують з арабікою для здешевлення продукту. Підприємці, які займаються кавою і роблять ці суміші, стверджують, що додаючи робусту до арабіки вони, ніби-то, гасять кислотність арабіки, надають каві більш терпкого смаку. Але насправді вони керуються саме бажанням знизити собівартість у першу чергу. Вони просто хитрують.

Дві чашки кави

Також останнім часом ведеться багато досліджень на тему робусти. Якщо фермери, які хочуть займатися спешіалті-робустою, тобто приділяти якості культивації та обробки робусти багато уваги. Але поки що ніхто не пробував таку робусту, та навіть не чув, що існує таке поняття, як спешіалті-робуста. Якщо ми говоримо про якісну каву, то так, у більшості випадків робусти у складі слід уникати. Наразі це як сигнал до того, що, швидше всього, ви отримаєте не дуже смачну каву.

Останнім часом агрономи часто займаються схрещуванням арабіки та робусти для того, щоб отримати продукт зі смаковими якостями арабіки, але резистентністю до хвороб робусти. І є такі різновиди - на родинному дереві кави можна побачити, що деякі гілки арабіки і робусти пересікаються. Це такі природні мутації, коли деякий різновид арабіки схрестили з деяким різновидом робусти та отримали новий різновид уже зі своїми перевагами.

Чоловік п'є каву
Додайте свій коментар

To prevent automated spam submissions leave this field empty.