Статті

Догляд за бджолами у теплий період року

Догляд за бджолами – заняття, яке підійде тим, хто цих комах не боїться. Це робота на свіжому повітрі, яку можна виконувати в хорошу погоду, або під час вихідних, таким чином поєднуючи з основною. При правильному підході до цієї справи можна повністю забезпечити  потреби родини, яка буде утримувати пасіку, і мати можливість збувати надлишок меду та інших бджолопродуктів.

Пасічник

Якщо ви тільки пробуєте займатись цією справою, найкраще починати навесні. Тоді ж можна придбати бджолопакет – приблизно в кінці травня. Починають, як правило, з одного-двох вуликів. Вони в цілому бувають одно- й багатокорпусні,  останні можна доставляти  вертикально магазинними або цілими корпусами вгору. В двокорпусних вуликах рамки розміщені на одному рівні. Розширення гнізда відбувається за рахунок переміщення заставної дошки убік і додавання нових рамок. Вулик повинен відповідати наступним вимогам: бути  теплим, щільним, легким, виготовленим з  дотриманням усіх внутрішніх розмірів, зручним у користуванні, з достатнім внутрішній об’ємом, що дає можливість нарощувати силу сім’ї і бажано, щоб він був придатним до кочівлі.

У пакеті міститься достатня кількість бджіл, дві рамки з розплодом та корм для бджіл. Вулик попередньо дезінфікують і готують належним чином. Пакет ставлять на тому місці, де згодом буде розміщений вулик. При перенесенні сім’ї у вулик застосовують невелику кількість диму. Бджіл легенько змітають з кришки ящика у вулик, тоді обережно ставлять рамки в новий вулик і досипають бджіл, які залишилися в бджолопакеті. Після того, як вони заспокояться, підсаджують матку. На перших порах бджіл необхідно підгодовувати. Біля вулика повинні бути дві поїлки - з прісною й солоною водою. 

Ті, у кого бджоли вже були й успішно перезимували, у другій половині березня чистять вулики, перевіряють загальний стан сім’ї. Сім’ям, у яких корму мало, дають рамки з медом, наявність матки визначають за поведінкою бджіл. Якщо при огляді сім’ї не виявили бджолиної матки і відсутній відкритий розплід, потрібно поставити контрольну рамку. Якщо протягом двох днів не з'явиться новий маточник на контрольній рамці, це свідчить про те, що матка в вулику є. Просто вона випадково не була виявлена і тимчасово не червить. В іншому випадку треба, якщо безматочна сім’я сильна, дати їй запасну матку. Слабкі сім’ї об’єднують, витягнувши перегородку між ними, якщо ж безматочна сім’я середньої сили, то до неї під’єднують відводки разом з маткою.

Вулики у машині

Поступово, в міру того як зростає сім’я, потрібно доставляти рамки у вулик і збільшувати об’єм гнізда. Потрібно додавати вільні рамки з таким розрахунком, щоб у гнізді, крім рамок із розплодом, було ще 4 вільних. Перед  доставлянням їх очищають від торішньої твердої перги. Навіть якщо вони будуть дещо пошкоджені, бджолам  легше їх добудувати, ніж виколупати пергу.

У середніх за силою бджолосім’ях вощину доставляють збоку рамок з закритим розплодом, в сильних можна через одну між рамками з медом, оскільки в останньому випадку бджоли почнуть їх відбудовувати не в міру потреби, а відразу, для чого потрібна достатня кількість молодих бджіл.

Із початку травня потрібно переглядати рамки на наявність трутневого розплоду.  Його потрібно видаляти, залишаючи деяку кількість, і заміняти робочою вощиною. 

Також, починаючи з середини травня, потрібно застосовувати протиройові методи. В теплий період одним з таких методів може бути утримання нерійливої породи бджіл у вуликах великого об’єму. Потрібно вчасно доставляти нові рамки. Якщо у вулику мало місця, можна відкачати мед

Кожні 5 днів потрібно перевіряти сім’ю на наявність зайвих маточників і зрізати їх, якщо вони є в наявності. Простішим методом буде ізолювати матку на 1-3 рамках. 

Бджоли

Також сильну сім’ю можна розділити, не чекаючи, перш ніж вона зроїться та полетить в невідомому напрямку. Тоді ж можна доставити вулики або продавати відводки. Це можна робити вже в 20-х числах травня. 

Відводки найпростіше брати таким способом: рамки з маточниками, відкритим і закритим розплодом та бджолами переносяться в новий вулик. Старі бджоли повернуться у свій вулик, молоді, які ще не обліталися, залишаться. Протягом перших 3-х днів до молодих відводків ставлять у вулик медову рамку і воду в годівничці. Нова матка, яка вийде в такому вулику, два тижні не має розплоду.

Коли ж вона починає яйцекладку, відводки підсилюють декількома рамками закритого розплоду, відібраного від інших основних сімей, якщо там багато розплоду. Це прискорює їхній розвиток у повноцінні сім’ї. Під час розвитку сімей їм дають для відбудови рамки зі штучною вощиною, оскільки її відбудовують молоді бджоли

Допоміжні сім’ї розводять на початку літа й використовують у тому ж сезоні або, якщо взяток ранній, залишають зимувати для використання в наступному році. Роздільне утримання сімей до взятку запобігає роїнню, але невеликі сім’ї можуть не пережити зиму. 

Рамки з медовими сотами

На час сильного медозбору можна об’єднувати сім’ї, забравши з однієї матку й пересипавши їх попередньо м’ятою, після чого їх підсилюють рамками з закритим розплодом. Або якщо це роблять у вулику з перегородкою на дві сім’ї, забирають з однієї матку й через 1-2 дні ледь піднімають перегородку, щоб пройшов запах, а потім об’єднують. Внаслідок цього в одному вулику дуже багато робочих бджіл, матка майже не червить, бо все зайнято медом. По закінченні медозбору відкачують мед і роз’єднують сім’ї, додавши матку з нуклеусного вулика; можна і не роз’єднувати, якщо після цього дві сім’ї будуть слабкими або середньої сили.

У безвзятковий період краще обмежити яйцекладку матки, використовуючи 1-3-рамковий ізолятор.

Найкраще відкачувати мед зі щільників запечатаних і без розплоду. Перед тим видалити воскові кришечки (забрус). Багато пасічників відкачують мед зі щільників, на яких є трохи розплоду, але це робити треба обережно. Рамки беруть з невеликою кількістю лише закритого розплоду і відкачують на невеликих обертах медогонки. В період інтенсивного медозбору буває, що на рамках багато нектару; відкачувати в такий період мед краще вранці або ж дочекавшись негоди.

Окрім описаного в даній статті, догляд за бджолами має ще багато особливостей, які краще за все вивчати на практиці. 

Мед

 

     

322 переглядів
Додайте свій коментар

To prevent automated spam submissions leave this field empty.