Навіть якщо ви любите осінь, потрібно визнати, це дивна пора. Дні стали коротшими і холоднішими, фруктів менше. Наш організм відчуває від таких змін стрес і непомітно для нас починає накопичувати зайву вагу.
До вашої уваги декілька особливостей осені, які можуть привести до зростання показника на вагах.
Підвищений рівень стресу
Літо закінчилося, а з ним прийшло відчуття, яке психологи називають “відчуття повернення у школу”. У цю пору року зазвичай багато зустрічей, заходів, дедлайнів, поїздок у школу (якщо у вас є діти) і так далі. Інакше кажучи, стрес, який відчуває наш організм з настанням холодів та авітамінозу, посилюється. Згідно з дослідженням, опублікованим в Журналі молекулярної біохімії, саме восени ми частіше всього переїдаємо та вибираємо менш здорову їжу, коли відчуваємо стрес.
Як знизити рівень стресу
Спорт, прогулянки знижують рівень гормону стресу кортизолу, так як і медитації або дихальні практики.
Більш прохолодна погода
У холодний час року ми більше спимо, що загалом добре для нашого здоров’я, але й загальна активність знижується. Бажання займатися спортом на відкритому повітрі у сиру погоду з’являється не у всіх. На жаль, зниження рівня активності значить, що ми спалюємо менше калорій.
Як залишатися активним у холодні місяці
“Якщо ви прихильник фізичних вправ на відкритому повітрі, подумайте про правильний одяг, - каже доктор медичних наук. - Якщо аутдор не для вас, переходьте на заняття онлайн з тренером. Багато спортивних клубів пропонують віртуальні заняття. Або скористайтесь одним з безлічі спортивних додатків, які пропонують різноманітні тренування”.
Потяг до комфортної їжі
Осінь - пора гарбузового лате, пончиків з кленовим сиропом, глінтвейну, ароматних супів і теплого м’ясного рагу. Додайте до нього той факт, що ми знову витягли свої затишні светри великого розміру і постійно їмо солодке, щоб впоратися з осінньою нудьгою.
Як насолоджуватися улюбленою їжею восени без шкоди для здоров’я
Порада - помірність у всьому - працює цілий рік, незалежно від сезону. Спробуйте їсти більше овочів - додавайте у пасту цукіні, їжте салат і зелень кожного дня. Ще одна хитрість: зменшити розмір порцій. Як показує дослідження 2020 року, опубліковане у Міжнародному журналі харчової поведінки та фізичної активності, добровольці набирали менше калорій, коли їх тарілки та порції були меншими за звичайні.