Чим відрізняються вегетаріанці та вегани

Із понад 7 мільярдів людей, які живуть на планеті, мільярд - тобто кожний 7-мий - не їсть м’ясо. Причини в усіх різні. Хтось відмовився через моральні погляди, комусь не дозволяє здоров’я або етичні норми. При цьому серед тих, кого загалом називають вегетаріанцями, багато своїх, іноді дуже принципових відмінностей. Одні обмежуються відмовою від м’яса, інші не п’ють молоко, хтось забороняє собі навіть мед. Вегетаріанець - це вивіска, яка єднає всіх, хто виключив зі свого раціону забійну їжу. На іншому полюсі знаходяться вегани.

Вегетаріанський фо

Як бути з медом

Давайте розберемося, чим відрізняється веган від вегетаріанця. Що їдять вегетаріанці? У їх білому списку можуть бути яйця, молочні продукти, молоко саме по собі. Допускається також мед, без проблем споживаються гриби, оскільки це рослинна їжа. Тобто є основний принцип - жодної забійної їжі, жодного м’яса. Чим перш за все відрізняється веган від вегетаріанця, так це безкомпромісною відмовою від усього тваринного на своїй тарілці. Допускаються туди - на тарілку - виключно рослини, тобто продукти рослинного походження. Відповідно, за бортом залишаються послаблення, які дозволяють собі більш ліберально налаштовані вегетаріанці: молочні продукти, яйця і навіть мед, адже це експлуатація бджіл. Суворі принципи веганів поширюються далеко за межі кухні. Ніякого одягу з хутра та шкіри, табу на косметику, у складі якої є тваринні компоненти та яка тестується на тваринах. Тобто наскільки би ідейно близькими не були веган та вегетаріанець, відмінність їх - у ступені несприйняття тваринної продукції.

Мед

Насіння як яєчня

Далі всіх у цьому сенсі просунулися сироїди. Загалом все зрозуміло, адже сам термін усе пояснює. Сироїд - той, хто їсть продукти, не оброблені термічним шляхом. Точніше, дещо можна - сушити потенційну їжу під сонячним промінням, можна гріти у духовці, але не більше 42 градусів. Плейлист сироїда - те, що росте. Овочі, фрукти, коренеплоди, злаки, насіння, сухофрукти. Ніяких каш, заборона на супи, вето на цукор. Багато сироїдів забороняють собі сіль і спеції. Щоб, як кажуть, життя медом не здавалось. Втім, якраз мед деякі сироїди і споживають, єдиної позиції щодо цього важливого питання немає. Також слід згадати про фрукторіанців, які, не бажаючи знищувати рослини, харчуються тільки їх плодами: фруктами, насінням та горіхами. Тут, правда, є одне “але” - плоди є дітьми рослин, і значить, з’їсти жменю насіння - такий же мінус кармі, як і яєчня. Хоча, звісно, заслуги вегетаріанців і веганів перед тваринами компенсують всі гріхи перед рослинами. Підраховано, що вегетаріанець протягом свого життя зберігає життя 760 куркам, 5 коровам, 20 свиням, 29 вівцям. Що стосується риби, то тут заслуги майже незліченні.

Насіння

Піст по понеділкам

І, до речі, ось ще цікавий факт. Для того, щоб виростити фунт пшениці (близько 450 г), потрібно 96 л води. Виробництво ж фунту м’яса позбавить екосистему 9500 л. Різниця серйозна. Не дивно, що 5 років тому влада Лос-Анджелесу прийняла рішення зробити всі понеділки у місті пісними - з екологічних міркувань. Звісно, м’ясоїдів ніхто не утискає, вони спокійно їдять м’ясо у цей день, але ряд закладів дотримується понеділкових постів.

Вегетаріанські страви

Слухати себе

Обговорювати плюси та мінуси м’ясоїдства та вегетаріанства, а тим більше з’ясовувати, хто крутіший, вегетаріанці або вегани, немає сенсу. Напевне зрозуміло одне: відмова від м’яса - стійкий тренд, який, однак, переживає підйоми та спади. Психологи та дієтологи пояснюють моду на вегетаріанство вічним бажанням людини отримати таємницю швидкого покращення якості свого життя у дусі “Перестала їсти м’ясо - схудла на 5 кг за тиждень”. І як будь-яка мода, вегетаріанство може розчаровувати або просто-напросто не підходити. Ті, хто перестав їсти м’ясо, іноді повертаються до попередніх звичок, є і колишні вегани - ті, хто радикально змінив свої харчові звички, а потім повернувся до минулих. Це нормально. Головне - знати міру та слухати себе.

Ілюстрація з мультфільму СімпсониДодайте свій коментар

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.