Блоги

Що таке чай матча і чим він корисний

Матча - порошок зі спеціально вирощеного зеленого чаю, який заварюють у яскраво-зелений напій. Знайти матча у меню ресторанів можна усе частіше, Instagram заповнений фотографіями ніжно-зеленого лате, а прихильники ЗОЖ співають оди численним  лікувальним властивостям цього чаю. Давайте дізнаємося більше, що це за чай, як його готувати і чим дійсно корисний матча.

Чай матча

Чи японський це чай

Матча асоціюється насамперед з Японією, але насправді цей чай родом з Китаю. Простежити історію матча вдається ще з часів династії Сун - саме тоді буддисти почали робити порошковий чай з листя, вирощеного у тіні. Після парової обробки і сушіння листя розтирали у порошок та отримували зелену чайну пудру.

Тільки у 1191 році монах Ейсай привіз матча у Японію, і він одразу прижився у японській культурі і став частиною ритуалів дзен-буддизму. З часом матча втратив популярність у рідному Китаї, а в Японії, навпаки, припав до душі і став невід’ємною частиною чайної церемонії.

Порошок матча

Як отримують матча

Матча отримують з верхніх листочків вічнозелених чайних дерев. За 20 днів до збору врожаю кущі поміщають у тінь, приховуючи чайне листя від прямого сонячного проміння. Слабке освітлення сповільнює процес росту листя, робить його темнішим за рахунок більш високого рівня хлорофілу (зеленого пігменту) та амінокислот. Такий процес вирощування створює особливий біохімічний склад, який наділяє матча множиною корисних речовин. Потім листя чаю збирають вручну, пропарюють, тим самим зупиняючи ферментацію. Після обробки листя сушать - так виходить сировина для порошку. Його, у свою чергу, розтирають у дрібну пудру, яка і називається матча.

Вирощування чаю матча

Сорти чаю

Церемоніальний сорт

Для виготовлення церемоніального матча використовуються наймолодші та найніжніші листочки. Саме цей сорт використовують у буддійських церемоніях, і прихильники кажуть, що у церемоніального матча є нотка умамі у смаку.

Преміальний сорт

Преміальний чай матча не такий солодкий як церемоніальний, але і не такий інтенсивний, як кулінарний. Цей сорт також багатий на усі поживні речовини, але листя для нього буде зібране трохи пізніше, тому і смак у нього інтенсивніший і з більшою гірчинкою, ніж у церемоніального.

Кулінарний сорт

Листя для кулінарного матча також збирається з верхньої частини куща, але вже в останню чергу. Смак у цього сорту більш яскраво виражений і терпкий, тому саме його частіше використовують у випічці, приготуванні десертів і смузі.

Сорти чаю матча

Корисні властивості

Завдяки тому, що для приготування матча використовують цілі листочки, чайний порошок має високу концентрацію поліфенолів (потужні антиоксиданти), флавоноїдів, які володіють цілим рядом лікувальних властивостей (від покращення серцево-судинної системи до протизапального ефекту), амінокислот і фітонутрієнтів, а також катехінів.

  • У матча міститься у 100 разів більше епігалокатехіну, ніж у будь-якому чаї - вважається, що цей антиоксидант потужніший за вітаміни С і Е. Науково доведено, що епігалокатехін допомагає попередити рак, сприяє втраті зайвої ваги та володіє антибіотичними властивостями.

  • Ще один важливий компонент матча - L-тіанін. Він відповідає за утворення дофіміну та серотоніну, які впливають на мозок і настрій, а також за альфа-хвилі, які допомагають розслабитися, не викликаючи сонливості.

  • У матча також достатньо високий вміст кофеїну, але завдяки L-тіаніну кофеїн засвоюється повільніше, тому енергетичний ефект досягається поступово, не провокуючи різкого стрибку тиску.

Інструменти для приготування матча

Як приготувати чай матча

Для приготування традиційного матча вам буде потрібний тяван (чаван) - миска для японського чаювання, мірна ложка і спеціальний вінчик - часен, зроблений із бамбуку, за допомогою якого чай збивається у піну. А також 2 г чаю матча і 70 мл води.

  • Налийте у тяван киплячу воду та збийте її вінчиком. Це потрібно для того, щоб нагріти посуд, у якому ви буде готувати матча.

  • Насухо витріть посуд.

  • Насипте дві мірні ложечки матча. Це приблизно 2 г чаю на порцію матча. Можна також просіяти порошок через ситечко, щоб його було легше збивати.

  • Залийте  невелику кількість гарячої води і почніть збивати вінчиком, поки вся пудра не розчиниться.

  • Влийте залишок гарячої води в продовжуйте збивати. Чим довше ви збиваєте, тим щільнішою буде піна.

  • Подавати і пити матча потрібно одразу ж після приготування, інакше порошок почне осідати на дно чашки і чай втратить повноту смаку.

Матча також чудово поєднується з молоком, і у Європі в основному популярний саме  матча-лате. Оскільки це нетрадиційний метод заварювання, то способів приготування чайного лате дуже багато. За основу напою можна взяти соєве, кокосове або звичайне молоко, додати підсолоджувач за смаком або розбавити водою для менш щільного напою.

Матча лате

А що приготувати із зеленого чаю окрім напою розкаже стаття - https://harchi.info/blogs/san-ayt-j/shcho-prygotuvaty-iz-zelenogo-chayu-okrim-napoyu.
Додайте свій коментар

To prevent automated spam submissions leave this field empty.