Статті

Готуємо ідеальну паску

Одна із найважливіших ролей у святкуванні Великодня відведена для паски. Як і саме свято, вона має давнє походження, а символізує небесне царство та воскресіння, єдність з Богом.

І незважаючи на те, що спекти хорошу паску - справа непроста, підкорити здавна відоме своїм норовом тісто все ж  можна. Звісно, простіше просто купити паску у магазині. Однак, багатьом господиням ця думка не до вподоби, адже і смак, і аромат домашньої випічки ні з чим не порівняти. Та й сам процес, особливо, якщо у ньому приймає участь вся родина, є не менш важливим, ніж кінцевий результат.

Давайте дізнаємося пару таємниць, які дозволять приготувати смачну паску.

Маленькі пасочки

Фейс-контроль

Одна із яскравих особливостей тіста для паски - висока здобність: здобрюють його великою кількістю яєць, маслом та цукром. Окрім того, у паску кладуть родзинки, цукати, цедру. Часто додають у тісто і прянощі: кардамон, шафран, ваніль, гвоздику, що збагачує загальний аромат приємними нотами. Однак захоплюватися ними не варто: прянощі не повинні домінувати у загальній ароматичній гамі, а слугувати її доповненням. Слід враховувати і те, що всі продукти, відібрані для приготування паски, повинні бути виключно якісними та свіжими.

Тісто для паски

Тонкощі приготування тіста

Яйця, масло і цукор потрібно вводити у тісто поступово, тому що дріжджі можуть не впоратися із навантаженням, і тісто не підніметься. Зайвий раз нагадаємо, що для отримання хороших пасок надзвичайно важливим є і температурний режим. Тобто, усі маніпуляції з тістом слід проводити у теплому місці, при температурі близько 25 градусів Цельсія. При цьому потрібно пам’ятати, що зашкодити пасці здатні навіть протяги. При цьому, джерело тепла не повинно знаходитися знизу, інакше тісто не буде підніматися догори, а стане рости у ширину, як при підході, так і під час випікання. Тісто для пасок повинно підійти 3 рази. Спочатку повинні підрости опара, потім - замішане зі всією здобою тісто. При цьому місити тісто потрібно довго, доти, доки воно не буде з легкістю відставати від рук та посуду. Останній раз паска відходить вже у формі, яка заповнюється тістом на ⅓ об’єму (максимум ⅔), а у духовку ставиться, коли маса підніметься і займе ¾ посуду. До речі, саме у цей момент тісто є найбільш вразливим, а тому потребує серйозної опіки: не допускайте протягів.

Вимішування тіста для пасок

Тонкощі випікання пасок

У давнину для випікання пасок використовували відерні форми, а сьогодні - спеціальні циліндричні форми з тонкої жерсті або, у якості альтернативи, алюмінієві каструлі. Однак не слід користуватися дуже об’ємним посудом (понад 1-1,5 л), оскільки у сучасних газових або електричних плитах тісто може не пропектися. Слід пам’ятати, що перед тим, як відправити паску у духовку, її потрібно добре прогріти. Класти випічку слід дуже обережно, при цьому стукати дверцятами не можна - інакше тісто впаде. Випікаються паски при температурі 180-200 градусів, при чому тривалість випікання коливається від 30 хвилин до 1,5 години - це залежить від ваги випічки. Перевірити готовність паски можна і за допомогою зубочистки або дерев’яної палички: якщо тісто до неї прилипає, значить, випічка ще сира. Виймати з духовки готові паски потрібно теж обережно, а витягати з форми, коли трохи охолонуть. Потім паски можна прикрашати гразур’ю.

Випікання пасок

При випіканні паски пам’ятайте

 • Усі роботи з тістом слід проводити у теплому приміщенні без протягів, інакше тісто не підніметься.

 • Для замішування тіста для пасок краще використовувати живі, не сухі дріжджі, оскільки вони дають більш активний процес бродіння. Якщо живих дріжджів немає, їх можна замінити сухими, на яких стоїть помітка “активні”.

 • Оскільки тісто для паски є досить важким, його потрібно довго місити: тоді воно насичується киснем і стає повітряним. З цією ж метою перед змішуванням просіюють борошно.

 • Надає тісту пухкість і алкоголь - темний ром або хороший коньяк.

 • Для того, щоб паска вийшла ароматною, у тісто кладуть цукати, цедру, ванілін, прянощі, а приємного жовтуватого відтінку тісту надають жовтки. Якщо ж жовток у яєць не дуже яскравий, то тісто можна підфарбувати шафраном.

 • Після замішування опари її залишають приблизно на 30 хвилин у теплому місці. Тепло активує процес бродіння - опара повинна збільшитись в об’ємі у 2 рази. Після цього можна приступати до замішування тіста.

Паска

 • Готове тісто накривається серветкою і також ставиться у тепле місце.

 • Коли воно збільшиться в об’ємі у 3 рази, його знову вимішують і розкладають у змазані маслом і посипані сухариками формочки, заповнюючи їх тістом на третину об’єму. Формочки з тістом знову залишають у теплому місці.

 • Випікання пасок починають тільки після того, як тісто знову збільшиться в об’ємі і практично повністю (не доходячи 5 см до краю) заповнить форми. Тоді паски ставляться у розігріту до 180 градусів духовку, де і випікаються до готовності.

 • Духовку при випіканні пасок краще відкривати якомога рідше, інакше тісто може впасти.

 • Під час випікання паску можна покропити водою або обробити парою - це закріпить її форму.

 • Перевірити готовність тіста можна дерев’яною паличкою (зубочисткою) або на вагу - готова випічка буде значно легшою за сиру.

 • Повністю готовими паски будуть тільки на наступний день після випікання.

Шоколадна паска

Що ще, окрім паски, покласти у великодній кошик розкаже стаття - https://harchi.info/articles/zbyrayemo-velykodniy-koshyk.
Додайте свій коментар

To prevent automated spam submissions leave this field empty.