Блоги

Де більше кофеїну - у чашці кави чи у чашці чаю?

Усім відомо, що кофеїн міститься у каві, і той факт, що він є і в інших продуктах — у тому числі і в чаї — часто не приймається до уваги. Наскільки у чашці чаю кофеїну менше, ніж у чашці кави? Чи, можливо, концентрація кофеїну є однаковою? Давайте дізнаємося відповіді.

Близько 60 видів рослин містять кофеїн у листі, плодах та насінні. Є він і у чаї, і у каві.

Відповісти на питання, чи однаковим є вміст кофеїну у чашці чаю та чашці кави, однозначно не можна, оскільки “чашка чаю” і “чашка кави” - поняття дуже узагальнені. Щоб докопатись до правди, доведеться задати багато додаткових питань. Що за кава? І, особливо, що за чай? Як заварювали? Скільки часу заварювали? Із чаєм взагалі окрема історія стосовно біохімії, що робить практично неможливою однозначну відповідь на поставлене питання.

Чай і кава

Невелика замальовка стосовно кави: у 2011 році співробітники Університету Глазго пройшлись по 20 кав'ярням міста і замовили “стандартне еспресо”, після чого прогнали ці напої через хіміко-аналітичну лабораторію. Коливання вмісту кофеїну у “стандартному еспресо” становило від 50 до 300 мг на чашку, тобто 600%.

Більше про те, що у вашій чашці кави, читайте у статті - http://harchi.info/blogs/annie/kava-shcho-v-vashiy-chashci.

У чаї кофеїн також є, причому у кількостях, що дають закономірний фізіологічний ефект. Наприклад, у сортах, які китайці називають червоними, а ми — чорними (ферментованими), на звичайну чашку ємкістю 230-240 мл може приходитись від 14 до 70 мг кофеїну. На такий самий об'єм зеленого (неферментованого) — 24-45 мг кофеїну. На кінцевий результат впливає дуже багато змінних. У випадку із кавою, наприклад, налаштування кавової машини і її чистота, зерна, навички баріста, вода, тощо. У випадку із чаєм факторів, які потрібно враховувати, буде ще більше. Кофеїн є добре розчинним у воді, тому при тривалішому контакті порошку меленої кави або чайного листя із водою — навіть при інших рівних — буде виходити більш міцний напій.

Кава

Кофеїн присутній у складі різних продуктів. Окрім кави та чаю, він міститься, наприклад, у газованих охолоджуючих напоях, енергетиках, шоколаді, цукерках, снеках, десертах, тощо. Дані про вміст кофеїну у різних продуктах не важко знайти у різноманітних загальнодоступних джерелах.

Згідно із ними, найбільша кількість кофеїну знаходиться у еспресо (близько 250 мг на 100 мл), потім - у різних варіантах заварної чорної кави (50-80 мг на 100 мл). А потім — у кавових напоях із молоком або чимось іншим (капучіно, латте).

У різних видах чаю вміст кофеїну зазвичай є меншим і ледь перевищує 30 мг на 100 мл. Із них найбільша концентрація кофеїну — у завареному чорному чаї. А найменша — у молочних улунах. У розчинній каві кофеїну менше, ніж у меленій, тобто приблизно стільки ж, скільки у зеленому чаї, який заварювали 5 хвилин: 20-25 мг на 100 мл. Позаяк, ці напої можуть конкурувати між собою.

Більше про чай читайте тут - http://harchi.info/blogs/annie/chay-abo-cha-napiy-badorosti.

Чай

Зрештою, є деякі тонкощі. Наприклад, об'єм стандартного еспресо зазвичай рівний 30 мл, тоді як чаю нерідко впивають 2 та більше чашок за раз. Об'єм однієї чашки становить зазвичай 230 мл, відповідно, за чаєпиття можна спожити кофеїну відчутно більше, ніж за чашку еспресо. З іншого боку, спосіб приготування кави або час заварки чаю сильно впливають на вміст кофеїну — у добре завареному чорному чаї може виявитись більше кофеїну, ніж у такій же за об'ємом чашці неміцної кави з молоком.

Про особливості заварювання чаю читайте у статті - http://harchi.info/blogs/san-ayt-j/zavaryuyemo-chay-pravylno.

Окрім кофеїну, у чаї містяться також амінокислоти (L-тіанін) та дубильні кислоти (таніни), котрі стримують пряме засвоєння кофеїну у шлунку. Через це кофеїн у чаї чинить інакшу дію. Хоча в принципі дія кофеїну і у чаї, і у каві є схожою.

Усі за та проти кави читайте тут - http://harchi.info/blogs/san-ayt-j/nasha-ulyublena-kava-za-ta-proty.

А більше цікавих фактів про чай розкаже інфографіка - http://harchi.info/articles/fakty-pro-chay-infografika.

Чашка кави і чашка зеленого чаю

20573 переглядів

Додайте свій коментар

To prevent automated spam submissions leave this field empty.