Вуглеводи, разом із жирами та білками, належать до найважливіших та незамінних компонентів їжі. Це органічні сполуки, що складаються із вуглеводню, водню та кисню. Вуглеводи синтезуються у рослинах із води та вуглекислого газу, використовуючи енергію сонячного світла (фотосинтез), або тваринами у вигляді глікогену, що накопичується у м'язах та печінці.
Інші назви | Цукри, сахариди |
Клас | Органічні сполуки |
Хімічна формула | Cx(H2O)y |
Фізичні властивості | Переважно солодкі на смак |
Значення для організму
У організмі людини вуглеводи виконують наступні функції:
Є основним джерелом енергії.
Вуглеводи забезпечують усі енергетичні витрати мозку (мозок поглинає біля 70% глюкози, що виділяється печінкою).
У комплексі з білками вони утворюють деякі ферменти та гормони, секрети слинних та інших, утворюючих слиз, залоз, а також, інші необхідні сполуки.
Вуглеводи приймають участь у синтезі молекул аденозинтрифосфатної кислоти, ДНК та РНК.
Харчові волокна покращують роботу системи травлення та виводять із організму шкідливі речовини, пектини, стимулюють травлення.
Потреба організму
300-500 г/добу.
У окремих випадках 600-800 г/добу.
25-30 г цієї маси мають складати харчові волокна.
Симптоми дефіциту
Хронічний дефіцит вуглеводів призводить до виснаження запасів глікогену у печінці та відкладення жиру у її клітинах, що може викликати жирове переродження печінки, а також, порушення обміну білків і жирів.
Симптоми дефіциту вуглеводів: сонливість, слабкість, головні болі, запаморочення, нудота, відчуття голоду, тремтіння рук, пітливість, з важчих - апатія, депресія, початок процесів руйнування важливих білків організму.
Подолати ці симптоми можна просто з'ївши трохи цукру.
Симптоми надлишку
Надлишок вуглеводів може призвести до ожиріння. Надмірна кількість вуглеводів у їжі викликає різке підвищення рівня глюкози у крові. Утворювана глюкоза потрапляє у кров, а її надлишки організм змушений "нейтралізувати" за допомогою інсуліну, який перетворює глюкозу на жир.
Систематичне надмірне споживання цукру та інших легкозасвоюваних вуглеводів сприяє проявленню прихованого цукрового діабету. Відбувається це через перевантаження, а після того, виснаження клітин підшлункової залози, яка виробляє необхідний для засвоєння глюкози інсулін.
Також, симптомами надлишку вуглеводів у організмі є: гіперактивність, тремтіння в тілі, нездатність сконцентруватися, порушення роботи нервової системи та підшлункової залози; підвищення рівня інсуліну в крові, що може призвести до гіпертонії, серцево-судинних захворювань.
Джерела вуглеводів
Цукор, цукерки, карамель, мед, варення, здобне печиво, мармелад, макарони, рис, перлова, манна, вівсяна, гречана крупи, пшоно, фініки, родзинки, чорнослив - більше 65 г вуглеводів 100 г продукту.
Пшеничний і житній хліб, горох, квасоля, халва, шоколад, тістечка, сушений інжир, сушена шипшина - 40-60 г у 100 г.
Білково-висівковий хліб, зелений горошок, каропля, буряк, яблука, гранат, виноград, черешні, вишні, фруктові соки, морозиво, сирники - 11-20 г вуглеводів у 100 г продукту.
Капуста, кабачок, гарбуз, морква, диня, кавун, груші, абрикоси, персики, сливи, мандарини, апельсини, агрус, полуниця, чорниця, смородина, лиммонад - 5-10 г у 100 г.
Молоко і молочні продукти, салат, редис, огірки, зелена цибуля, шпинат, помідори, гриби свіжі, лимон, журавлина - 2-4,9 г вуглеводів у 100 г продукту.
Класифікація вуглеводів
За складом
Прості - моносахариди (складаються із 3-9 атомів карбону).
Складні:
Олігосахариди (складаються із 2-10 залишків моносахаридів, поєднаних глікозидними зв'язками).
Полісахариди: гомополісахариди (складаються з моносахаридних одиниць одного типу), гетерополісахариди (складаються з двох і більше типів моносахаридних ланок).
За харчовою цінністю
Вуглеводи, які розщеплюються в організмі: моносахариди, олігосахариди, полісахариди - глікоген, декстрин, крохмаль.
Баластні речовини або харчові волокна: полісахариди - клітковина, геміцелюлози, пектинові речовини, інсулін, гуми, слизи.