Блоги

Непереносимість лактози - вирок чи діагноз?

Лактоза (молочний цукор) — натуральний компонент молока та будь-яких молочних продуктів, представляє собою дисахарид, тобто містить дві молекули — галактозу та глюкозу.

Молекула лактози

Що таке непереносимість лактози

Непереносимість лактози — один із різновидів незасвоєння, нездатності здійснювати процес повноцінного розщеплення їжі. У основі недуги лежить ланцюгова хімічна реакція, що проходить у кишечнику хворого.

Причиною розладу є ферментна недостача: організм виробляє дуже малу кількість ферменту лактази, необхідного для травлення лактози у кишечнику. Це не алергія, оскільки не відбувається патологічної імунної реакції. Але, як і при алергії, розвитку хвороби можна перешкодити, уникаючи споживання незасвоюваної речовини, тобто лактози.

Непереносимість лактози була вперше описана у 60 роках 20 століття. Непереносимість лактози — досить поширена генетична схильність та найбільш часта причина нездужань, пов'язаних із травленням. Вона не є вибірковою за статевою ознакою, проте, у жінок симптоми проявляються частіше, ніж у чоловіків.

Діагностика непереносимості лактози

Для встановлення діагнозу існує дві альтернативи:

  • Дієта, що не містить лактози. Якщо протягом двотижневого виключення із раціону харчування молочного цукру нездужання значно зменшилось або повністю зникло — можна констатувати взаємозв'язок між станом здоров'я та споживанням лактози. Проте, цей метод не є таким легким, як може здаватись — потрібні деякі знання із області харчової промисловості для повного виключення продуктів, що містять лактозу.
  • ”Метод проб та помилок” - з'їжте невелику кількість продукту, що містить лактозу, і постарайтесь об'єктивно оцінити реакцію свого організму. На такому ж принципі базується дихальний водневий тест. Також, можна звернутись у клініку, оснащену спеціальним обладнанням.

Непереносимість лактози та алергія на молоко: дві різні речі

Непереносимість лактози у багатьох випадках приймають за алергію на молоко, оскільки обидві хвороби мають подібні симптоми. Проте, це два різних захворювання. Щоб отримати точний діагноз, необхідно проконсультуватись із лікарем.

Звісно, непереносимість лактози змусить свою “жертву” повністю відмовитись від споживання молока. У 50% відмовитись, також, доведеться і від десятка інших продуктів, до складу яких входить молоко, або які робляться із нього (сир, масло, тощо).

Непереносимість лактози зустрічається частіше, ніж алергія на молоко, і триває усе життя. Алергія на молоко представляє собою більше серйозне відхилення, що може викликати тяжкі алергічні реакції, які можуть, навіть, привести до смерті.

Непереносимість лактози — медичний термін для стану, при якому у кишечнику не виробляється достатня кількість ферментів, які перетравлюють лактозу. Відсутність необхідного ферменту — лактази — викликає запалення та подразнення слизової оболонки кишечнику. Цукор не може нормально засвоюватись організмом, що призводить до того, що система травлення намагається позбутися від цукру якомога швидше. Саме цим зумовлені поширені симптоми непереносимості лактози, у тому числі діарея, нудота, болі у животі, здуття живота через надмірне газоутворення у шлунку. Симптоми, зазвичай, проявляються протягом 30 хвилин після споживання молочних продуктів.

Навпаки, алергія на молоко — це “несправність” імунітету, що приводить до хибного спрацьовування імунної системи, і цим алергія на молоко відрізняється від непереносимості лактози. При алергії організм не здатний визначити білки, що містяться у молоці як безпечні, тому починає захищатись, виробляючи імуноглобулін. Ці антитіла провокують утворення у організмі гістаміну — природного хімікату, який є причиною запалення та подразнення у м'яких тканинах. Гістамін викликає нежить, астму, шкірні подразнення та шлунково-кишкові ускладнення.

Непереносимість лактози

Як відрізнити непереносимість лактози від алергії на молоко

Основний спосіб відрізнити алергію на молоко та непереносимість лактози — спостерігати за симптомами. Алергія на молоко, швидше за усе, буде викликати симптоми, не пов'язані із системою травлення, у той час, як непереносимість лактози буде викликати виключно шлункові реакції. Алергія на молоко пов'язана з імунною системою, у той час, як непереносимість лактози — впливає на систему травлення. Також, непереносимість лактози ніколи не викликатиме респіраторних ускладнень, шкірні висипання та синусит. Окрім того, для точної діагностики варто звернутись до лікаря.

Як харчуватись при непереносимості лактози

Для людей із непереносимістю лактози існує декілька варіантів харчування: деякі з них здатні переносити продукти, що пройшли процес молочнокислого бродіння, наприклад, сир, кефір, творог та йогурт, оскільки в них молочний цукор бактеріями переводиться у молочну кислоту. Ті, у котрих непереносимість лактози розвинута дуже сильно, можуть споживати спеціальні молочні продукти, що містять невелику кількість лактози, яку переносить, навіть, їх організмом. Так, наприклад, у молоко, призначене для людей із непереносимістю лактози, штучно додається фермент лактаза, що добувається із дріжджів.

Вільні від лактози продукти

Застосування ферментних препаратів

Наслідки непереносимості лактози можна пом'якшити за допомогою ферментних препаратів. Використання препаратів лактази перед прийомом їжі може значною мірою знизити симптоми непереносимості лактози. Проте, ефективність ліків та призначення разової дози є виключно індивідуальними. Різні препарати лактази мають різну концентрацію діючої речовини та різну ціну. Проте, ні один із запатентованих засобів не може повністю позбавити від непереносимості лактози.

Практичні поради по харчуванню при непереносимості лактози

  • По-перше, інтенсивність фізичного нездужання залежить від кількості спожитої лактози. Має значення не лише вміст молочного цукру, а й об'єм самого продукту.
  • По-друге, впливає і вид споживаного продукту, і умови прийому їжі. Виявляється. Що страви, що містять лактозу, краще засвоюються у поєднанні із іншими продуктами. Чим більша кількість споживаної їжі, тим повільніше вона проходить через шлунково-кишковий тракт, і, як наслідок, окремі молекули лактози вступають у більш часті контакти із ферментом лактазою.
  • По-третє, конкретну роль у процесі переносимості відіграє температура продуктів харчування: дуже холодні та дуже гарячі страви — навіть у невеликих кількостях — викликають більш серйозний та тривалий дискомфорт, ніж їжа кімнатної температури.
Молочні продукти

Велика кількість лактози міститься у наступних продуктах:

Сухе молоко, суха сироватка, сухе цільне молоко, сухе знежирене молоко, сироватка та продукти із неї.

Часто або практично завжди молочний цукор містить у продуктах:

Молоко та молочні продукти, ковбасні вироби в упаковці (включаючи варений окорок), супи в пакетиках, заправки для салатів, хлібні вироби, горіхова паста, морозиво, паніровочні сухарі, торти та пироги, крокети, ”фаст-фуд” (гамбургери, чізбургери, тощо), шинка у формі, кетчуп, гірчиця, майонез, підсилювачі смаку, в'яжучий компонент для приготування соусів, ”підсолоджувачі” в упакованих готових продуктах, згущене молоко та “забілювач” кави, сипучі спеції, бульйони, шоколадні батончики, солодощі (карамельки та льодяники), шоколад (за виключенням деяких сортів гіркого шоколаду), какао-порошок, харчові добавки (для регулювання маси тіла або культуристів), світлі соуси, пудинги, супи-пюре, пончики та омлети, картопляне пюре, сахарин у таблетках, медикаменти.

Не містять лактозу наступні продукти:

Фрукти, овочі, повидло, мед, кава, чай, рослинні олії, фруктові соки, рис, вермішель, дієтичні продукти, що не містять лактози, соєве молоко та соєві напої, сире м'ясо, сира риба, сира птиця, яйця, будь-який вид цукру, окрім молочного, рідкий сахарин, картопля, бобові, зерно, сиропи, овочеві соки, сіль, прянощі, горіхи, алкогольні напої.

22458 переглядів

Додайте свій коментар

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Коментарі

Сергій
Дочці в Сінево зробили аналіз що є непериносимість лактози , але перед тим вона непила молока ,як це може бути і чи вірити такому . Ґ9

Дмитро
Немає різниці чи вживала лактозу чи ні, це генетичний тест, а не тест на антитіла. Якщо показав непереносимість, значить вона є, на зараз... але наскільки? треба визначати. І ще, це показує теперішній стан. Ніхто не дає 100% гарантії, що це було і буде назавжди, можливо в організмі є захворювання (чи патології), які викликають дану непереносимість, при усуненні яких зміниться реакція (це невідомо). Спостерігайте і консультуйтесь.

Олена
Такий аналіз є не інформативним , він не показує чи є непереносимість на даний час.якщо ви хочете знати чи є непереносимысть в даний час то зробіть дихальний тест!

Інна
Що за дихальних тест? У нас того року теж виявили генетичне незасвоєння лактози по крові. Недавно здали зі щічки слинку на повторний тест, чекаємо результату

Дзендзюра Галина Зіновіївна
Чи свинина містить лактозу?

Інна
Але пару днів не давала Мамалак і знову почав скаржитися на животик (так ми і виявили проблему)

Аня
Дуже сподобалась ваша стаття. У мого сина визначили вторинну непереносимість лактози. Йому вже 4,5 роки звісно вако дотримуватись дієти. Мене цівать таке питання чи можна давати дитині страви з додаванням у них продуктів з лактозою? От наприклад, млинці - вини ж печуться на молоці. Далі, печення або тісто яке печеться на маслі ?

san-ayt-j
З цим питанням радимо звернутися вам до лікаря, оскільки у кожної людини може бути свій ступінь та особливості непереносимості лактози, продукти, які викликають симптоми, а також самі наслідки можть бути абсолютно різними, залежно від організму.