Уельська приказка говорить: “An apple a day keeps the doctor away” - тобто, яблуко в день позбавить від походів до лікаря. Дійсно, найбільш популярний фрукт на планеті (на кожного мешканця Європи приходиться по 25 кг яблук на рік) і один з найдавніших культивованих людиною, заробив репутацію базового продукту у щоденному раціоні. Без райського плоду сьогодні не обходиться жодна рекомендація зі здорового харчування і жодна програма з детоксу. Чи слід зараховувати яблука до списку найдавніших суперфудів?
Яблуко сприяє схудненню
І це зовсім не міф. Правда, з невеликими нюансами. Фрукт містить мало калорій - всього 54 на 100 г. До того ж порівняно з іншими фруктами його глікемічний індекс (вплив на рівень цукру у крові) досить низький. Також жорстка структура яблука потребує ретельного пережовування і, відповідно, більш вдумливого споживання. Важливо пам’ятати, що яблука краще всього їсти сирими та цілими, а не у вигляді компотів, соків або по шматочкам. Але розраховувати на те, що ви худнете, поїдаючи яблуко, не слід.
Окрім того, на користь дієтичного ефекту говорить і пектин. Поглинаючи воду у травному тракті, волокна яблука починають розбухати та займати більше місця у шлунку - таким чином ви довше відчуваєте себе ситими.
Яблука позитивно впливають на зубну емаль
Заява, що яблука роблять емаль зубів світлішою, не зовсім помилкова. Фрукт дійсно допомагає боротися з карієсом завдяки актиоксидантам поліфенолам, які створюють щось на кшталт захисної плівки і попереджують виникнення зубного нальоту. Також, помірна кислотність яблука блокує дію бактерій. Для такої мети найкраще підходять максимально хрумкі сорти.
Яблуко - це нормально
Яблуко справді є корисним фруктом, і не тільки через високий вміст вітаміну С. Яблуко є джерелом мінералів і поживних речовин, вітаміну А, магнію та заліза. Фрукт зменшує серцево-судинні ризики та знижує запалення дихальних шляхів. Але не слід дуже розраховувати на чудодійні властивості плоду - його корисні компоненти зовсім не надприродні, і їх можна знайти й в інших джерелах, а кількість антиоксидантів тут дуже поступається, наприклад, фіолетовим фруктам і ягодам. Окрім того, деякі сорти яблук - рекордсмени за кількістю пестицидів, і велика помилка думати, що ви зможете змити їх під струменем води. Як варіант, покласти яблуко у слабку оцтову воду на декілька хвилин. А ще краще - почистити його перед споживанням.
Яблуко посилює сезонну алергію
Виключити яблука з раціону слід тим, хто страждає від сезонної алергії - на пилок або цвітіння. Плід може посилити реакцію навіть на фоні прийому антигістамінних препаратів, що стає небезпечним.