Блоги

Як вибирати та пити шампанське на Новий рік

Усі, хто хоч раз в житті куштував шампанське, знають: щоб ігристе вино принесло задоволення і надихнуло на свято, його потрібно завчасно охолодити, розлити у правильні келихи та подати перед початком основного застілля.

Два келихи шампанського

Наша звичка проводжати старий рік на початку святкування - з тостами і закусками - зухвалий підхід до споживання благородного напою. Ми відкриваємо шампанське під бій курантів, уже відсидівши пару годин за святковим столом, тоді як традиційно ігристе вино є добрим для аперитиву, тобто для розпалювання апетиту.

У Франції, на батьківщині шампанського, його п’ють і на Різдво, і на Новий рік - як і потрібно, на аперитив, перед обідом, подаючи його гостям разом з маленькими закусками. Аперитив у Франції - річ свята, проходить не за столом, а у вітальні, триває мінімум півгодини, але може затягнутися і на дві. Чаркуватися, коли годинник б’є 12, на думку французів, можна й іншими напоями, які відповідають обідній церемонії.

Зрештою, що може зрівнятися з веселим звуком корка, який полетів у стелю, і пінним феєрверком зі святкової пляшки? При всій повазі до інтернаціональних правил застілля, ми навряд чи відмовимось від традиції відкривати шампанське під бій курантів і чаркуватися з друзями, загадуючи бажання на наступний рік. Але навіть при такому панібратському ставленні до напою не будуть зайвими декілька порад від професійних виноробів, сомельє та спеціалістів шампанського та ігристого вина.

Шампанське

  • Шампанське (або будь-яке інше ігристе вино), яке споживається перед святкуванням, в ідеалі повинно бути сухим (брют) і бажано з Франції, де воно і виробляється за секретною технологією виноробів провінції Шампань. Справжнє шампанське коштує недешево - але на те Новий рік і свято, щоб раз на рік дозволити собі таку розкіш.

  • Молоде шампанське потрібно охолоджувати до 7-8 градусів, а витримане - до 9-10. Якщо ігристе вино холодніше, ніж потрібно, пояснюють досвідчені спеціалісти, ви не відчуєте у всій красі смак та аромат.

  • Покласти пляшку хорошого ігристого вина у морозилку - значить вбити його смак, такий однозначний вердикт спеціалістів. Зате на нижній полиці у холодильнику пляшка може лежати 3-4 години і довше. До того ж так вона завжди буде напоготові - раптом гості спізнюються.

  • Як би ми не звикли довіряти побутовій техніці, краще всього охолоджувати шампанське старим перевіреним методом - мінімум 15-20 хвилин у відерку з льодом. До речі, чудова ідея для подарунку: набагато цікавіше завітати до друзів не тільки з пляшкою (нехай і найбільш вишуканого напою), а й з витонченим відерцем для неї.

Шампанську у відерку з льодом

  • Ніколи не трусіть шампанське перед тим, як його відкрити. Акуратно розташуйте пляшку під кутом 45 градусів, зніміть фольгу і металевий корсет з корка і, щільно тримаючи, крутіть корок, а не пляшку.

  • Розливати шампанське потрібно у келихи на високих ніжках (об’ємом близько 100 см куб) у формі конусу, які розширюються догори і трохи звужуються. Така форма називається flute. Тримати келих потрібно за ніжку або її основу, щоб не нагрівати напій.

  • Ігристе вино розливають повільно, направляючи струмінь з пляшки на нахилену стінку келиха - у 2 підходи даючи можливість піні осісти. Класичне наповнення келиху - на ¾.

  • Шампанське не п’ють залпом. Перед його споживанням слід поспостерігати та оцінити гру бульбашок і відчути аромат вина. Бульбашки розлитого у келихишампанського повинні бути дрібними та стійкими, фонтаноподібно підніматись від центру дна та утворювати біля стінок келиха “бульбашковий поясок”, який здатний утримуватись протягом декількох годин. Великі бульбашки газу є ознакою невисокої якості ігристого вина.

  • Не можна пити шампанське з нафарбованими губами. До складу помад часто входять силікони, які нейтралізують тонкі та особливо цінні якості ігристого вина.

  • Правильні закуски до сухого ігристого вина: канапки з ікрою, витриманий сир, салати, страви з білого м’яса, дичини, фрукти та ягоди. Гурмани категорично не рекомендують заїдати шампанське шоколадом або кондитерськими виробами, які містять шоколад.

Келих шампанського

Що стосується альтернативних рішень, є досить багато варіацій на тему ігристого вина, але не шампанського, які достойно виступлять у якості напою для свята. Наприклад, традиційні німецькі вина категорії сект / sekt, італійські просеко / prosecco, ламбруско / lambrusco або дивовижна іспанська кава / cava.

І наостанок - дуже корисна порада: прибережіть пляшечку холодної кави або просекко на ранок 1 січня. У симпатичному місті Розес на півночі іспанської Коста-Брави існує популярний вислів cava de buena mañana. У буквальному перекладі - кава доброго ранку. У вільному - без кави ранок добрим не буває. Що буде особливо актуальним після ночі бурхливого святкування Нового року.

Пляшки шампанського

 
Додайте свій коментар

To prevent automated spam submissions leave this field empty.