Статті

Хелловін - історія та традиції

Хелловін — це язичницьке, дохристиянське свято давніх кельтів. Початкове святкування Хелловіна полягало у стриманій пошані духів померлих предків.

У США до святкування Хелловіну починають готуватися заздалегідь, прикрашаючи будинки та закуповуючи солодощі. Святкують цей день з 31 жовтня на 1 листопада. Найбільшою популярністю свято користується у США, Ірландії, Шотландії, Канаді та Англії. Дещо стриманіше Хелловін святкують у Австралії та Новій Зеландії. По суті, Хелловін, за рахунок глобалізації, прижився уже у багатьох країнах, проте, не набрав такої мастабності.

Назва свята — скорочення від All Hallows Even, що у перекладі означає “Переддень дня усіх святих”, однак, сьогодні рідко коли почуєш повну назву. Прийнято вважати, що своїм корінням історія свята Хелловін простягається до часів кельтів у Ірландії, де спочатку він називався Самхайн. Свято асоціювалось зі збором урожаю та святкувалося язичниками. У 19 столітті його привезли до Америки, а у 20 — воно вже почало поширюватися у інші країни. Християнський напрямок Хелловін отримав завдяки Папі Георгію ІІІ, який переніс його святкування на 31 жовтня. Також, свято є відміченим у окультизмі. Його прибічники вірять, що у цей день духи можуть вступати у контакт із людьми.

Святкування та традиції

Найбільш поширеною забавою на Хелловін є “trick-or-treating” - трюк або гостинець. Діти одягаються у різноманітні костюми і ходять по сусіднім будинкам, вигукуючи “trick-or-treat!”, після чого отримують солодощі, фрукти, горіхи тощо. У Ірландії на Хелловін часто запалюють величезні вогнища, а у Шотландії у костюмах до сусідів ходять не лише діти, а і їх батьки. Для того, щоб не лише слідкувати за малечею, а і просто заради розваги. Коли наступає Хелловін, можна прийти у костюмах навіть і школу, де влаштовуються різні заходи.

Також, дорослі і діти намагаються будь-яким чином розіграти або налякати одне одного.

Традиція переодягання у костюми на Хелловін виникла на початку 20 століття. Коли свято ще тільки почало поширюватись, і досить тривалий час по тому, костюми не виглядали настільки привабливо та кумедно, як сьогодні. Раніше костюми представляли собою або моторошні маски, або пошиті із тканини обличчя людей, що, також, виглядало досить страхітливо.

Ближче до 21 століття, маскарадні вбрання почали бути більш різноманітними та приємними на вигляд. Переважна більшість костюмів представляє собою різну нечисту силу, наприклад, відьом або вампірів. Також, популярними є вбрання книжкових та кінематографічних персонажів, маніяків, убивць та інших негативних героїв. Проте, позитивні персонажі — феї, русалки, королі, тощо — також користуються пошаною. Дуже часто організовують змагання на найкращий костюм, тому усі зацікавлені вбратись якомога оригінальніше.

Дитячі костюми на Хелловін

Дорослі у Хелловін часто влаштовують вечірки, також, убираючись у костюми та прикрашаючи домівки. Сценарій проведення свята часто включає різноманітні конкурси та забави. Наприклад, досить часто грають у гру, де потрібно ротом, ні в якому разі не допомагаючи руками, схопити яблуко, що плаває у посудині з водою. Також, поширеною є забавка, де людині зав'язують очі і дають торкнутися до різних предметів, називаючи їх моторошними речами. Наприклад, коли гравець засовує руку у миску із виноградом, йому кажуть, що то очні яблука. Костюмовані вечірки — це найбільш популярний та поширений елемент святкування Хелловіну.

У багатьох країнах, зокрема, США, Хелловін є просто раєм для продаж різноманітної святкової атрибутики. У цей день продавці свічок, маскарадних костюмів, вітальних листівок, гарбузів, прикрас для будинку, цукерок та інших солодощів просто тріумфують. Також, на Хелловіні непогано заробляють різні бари, кафе та нічні клуби, прикрашаючи приміщення та влаштовуючи святкування.

У День всіх святих популярністю користуються, також, і парки атракціонів, прикрашені та обладнані на честь свята. Діснейленд, у свою чергу, щорічно влаштовує масштабне святкування Хелловіну у стилі мультфільму Тіма Бартона “Ніч перед Різдвом”.

Хелловін займає досить вагому частку у культурі. Це свято фігурує у множині пісень, фільмів, серіалів, книг та телевізійних шоу. Багато виконавців дають у цю ніч концерти, прикрашаючи сцену традиційною атрибутикою.

Атрибути свята Хелловін

Обов'язковим атрибутом є веселощі та танці до ранку у моторошних костюмах, із відповідним костюму макіяжем. Основна тема костюмів на Хелловін — різноманітна нечисть. Вампіри, вовкулаки, відьми, тощо — їх представники. Однак, на карнавалах користуються популярністю і костюми вільної тематики — феї, королеви, діячі поп-культури та інші. Головними кольорами свята є червоний, чорний та помаранчевий.

Гарбуз на Хелловін, або Джек-світильник

Усім відомо, що головним атрибутом свята Хелловін є гарбуз, із якого видаляються нутрощі, вирізаються очі та зловісна посмішка, а всередину поміщається свічка. Проте, не всім відомо звідки саме з'явилась така традиція.

Якщо ви спитаєте про це у мешканців Америки або Ірландії, вони, напевне, розкажуть вам легенду про п'яничку Джека, який зумів обманути самого диявола. Однак, після смерті Джеку був зачинений доступ до пекла, а до раю його не пускали через розгульне життя. Диявол виконав лише одне його прохання і дав йому щось, щоб освітити щлях — гарбуз із свічкою всередині. Тому Джек блукав між небом та землею, освітлюючи свій шлях вугликом. По цій причині вирізані гарбузи у Хелловін мають назву Джек-світильник. Також, використання гарбуза символізує збір урожаю. Окрім цього, кажуть. Що гарбузи використовувались для відлякування злих духів ще друїдами.

Насправді ж гарбуз не завжди користувався пошаною у Хелловін. Спочатку мордочки вирізали із ріпи або брукви. У Англії, Ірландії та Шотландії іноді до цих пір використовують ці овочі. Гарбузи з такою метою почали використовувати у США. Причин тому було дві. По-перше, гарбузи більш доступними та дешевими. По-друге, із них легше вирізати мордочки. Зараз до цього атрибуту ставляться доволі серйозно. У деяких країнах навіть вирощують особливий сорт, який переважає звичайні сорти у розмірі. Окрім цього, влаштовують різноманітні змагання по красоті, незвичайності та оригінальності вирізаних гарбузів.

Джек-світильник

Ворожіння на Хелловін

Язичницькі свята завжди пов'язані із забобонами та ворожіннями. Найбільш поширеними були передбачення, пов'язані із заміжжям, погодою та удачею протягом року. Передбачення у Хелловін здійснювали за допомогою яблук (яблука та горіхи вважались пов'язаними із потойбічним світом).

 • У Шотландії дівчата зрізують із яблука шкірку, намагаючись зробити її якомога довшою, та кидають через плече. Вважалось, що кинута шкірка приймала вигляд першої букви прізвища судженого.
 • Інший звичай базується на відомому віруванню про Криваву Мері. Це ворожіння полягає у тому, що молоді дівчата повинні у темному будинку піднятися по сходам спиною вперед та провести свічкою перед дзеркалом. Після цього у дзеркалі повинне з'явитися обличчя майбутнього чоловіка. Якщо ж у дзеркалі дівчина побачить череп — це значить, що вона помре, так і не вийшовши заміж.
 • У Скандинавських країнах прийнято готувати традиційний хліб Бармбрек — ситний фруктовий хліб - до Хелловіну. При приготуванні у тісто ховають горох, дерев'яну щіпку, шматочок тканини, монетк та колечко. Предмет, що попався, передбачав майбутнє: горох — не чекати швидкого весілля, щіпка — неприємності у сімейному житті, шматок тканини — бідність, монетка — багатство, колечко — швидке весілля.
 • Кидаючи у натовп дівчат яблука, можна було дізнатися, хто у цьому році першою вийде заміж. Це була та, яка першою піймала та надкусила кинуте яблуко — дуже схоже на сучасну традицію кидання нареченою весільного букета.
 • Ворожіння за допомогою очищення яблука показувало, наскільки довгим буде ваше життя. Чим довшою буде шкірка, зрізана із яблука, тим триваліше ви проживете.
 • У Шотландії у ніч Хелловіну, перед тим як лягати спати, люди поміщали у попіл вогнища камінь. Вірили, що той, чий камінь змінить своє положення протягом ночі (наприклад, впаде на бік), швидше за все, помре наступного року.
 • У ще одному ворожінні із яблуком приймала участь уся неодружена молодь. Потрібно було прив'язати яблуко на мотузку та крутити над відкритим вогнищем. Той, чиє яблуко впаде першим, першим і одружиться.
 • Ще один спосіб ворожіння — прикріпляти яблучні кісточки на щоку дівчини, називаючи чоловічі імена. Та кісточка, що найдовше протримається і означає ім'я майбутнього чоловіка.

Як визначити чи буде ваша родина здоровою наступного року? Кожному із членів родини потрібно узяти по ідеальному листку плюща та помістити його у посудину із водою до ранку. Якщо вранці на листі так само немає ні плям ні пошкоджень — той, хто ворожив, буде здоровим протягом усіх 12 місяців.

Ворожіння на Хелловін

Цікаві прикмети та факти про свято

 • Більше 90% проданих гарбузів ідуть саме на прикрашання домівок на Хелловін.
 • Вважається, що якщо у Хелловін ви побачили павука, то це може виявитись дух, що слідкує за вами.
 • Забобонні люди у це свято завжди зачиняють вікна.
 • Рекордно великий гарбуз виростили у 2004 році у Онтаріо. Вага його становила 655 кг.
 • У Америці часто проводять змагання на найшвидше вирізання голови із гарбуза. Рекордний час — 37 секунд.
 • Вважається, що дзвінок у двері відлякує злих духів.
 • У переддень свята Хелловін вважається поганою прикметою випікати будь-що.
 • Кажуть, що у цей день легко зустріти відьму. Усе, що потрібно зробити — одягти своє вбрання шиворіт навиворіт та пройтися по місту задом наперед. Інше вірування ж стверджує, що таким чином ви, навпаки, зіб'єте злих духів з пантелику.
 • Якщо свічки, запалені на Хелловін постійно гаснуть — поблизу ширяють злі духи.

Про традиційні страви для святкового столу у честь Хелловіну читайте у другій частині статті - "Хелловін - святкове меню" http://harchi.info/articles/hellovin-svyatkove-menyu
Додайте свій коментар

To prevent automated spam submissions leave this field empty.