Популярність фалафелю набирає обертів. Сьогодні цю страву можна знайти практично у кожному другому закладі. Про те, звідки з’явилась ця страва, як її правильно готувати і з чим подавати — дізнаємося сьогодні.
З історії
Ця незатійлива страва вперше з’явилася в Єгипті у часи раннього Середньовіччя. Копти, нащадки давніх єгиптян, дотримувалися суворого посту, під час якого заборонялося їсти м’ясо. Фалафель став заміною тваринних білків. У якості основи для цієї страви взяли варений нут, який потім розчавлювали до пюреподібного стану, отримуючи пасту, багату на рослинні білки. У неї додавали різноманітні прянощі та інгредієнти — від коріандру, перцю та кунжутного насіння до цибулі, часника та кмину. Пряну суміш скочували у кульки, які смажились на олії до золотистої скоринки. Потім ці чи то котлетки, чи то фрикадельки посипались кунжутом та поливались соусом (наприклад, найпопулярніший соус до фалафелю в Ізраїлі сьогодні — це тахіна).
Корисні властивості
Нут — справжня суперїжа, мрія дієтологів в основна страва у раціоні вегетаріанців всього світу. Дослідження виявили ряд переваг цієї рослини перед іншими джерелами рослинного білка, наприклад, соєю. Нут багатий на протеїни і вуглеводи, тому він є універсальним продуктом, а поєднанні з рисом каша з нуту дає організму повнй набір незамінних амінокислот та мікроелементів, таких як марганець, мідь, залізо, натрій, кальцій і магній. Також нут багатий на вітаміни групи В і містить у великих кількостях клітковину, що чинить позитивний вплив на травлення. Незважаючи на відносно високу калорійність (309 ккал), його рекомендують тим, зто прагне схуднути.
Універсальний рецепт фалафелю
Час приготування — 1 год 30 хв.
Порція — на 2-4 персони.
Інгредієнти
225 г сухого нуту.
1-2 зубчики часника.
1/2 середньої цибулини, крупно наріжте.
1 гілочка свіжої м’яти, обірвіть листочки.
2-3 гілочки кінзи, обірвіть листочки.
1,5 ч.л. меленого кумину (зіри).
1 ч.л. меленого коріандру.
Цедра 1/2 лимону, дрібно натріть (за бажанням).
1/4 ч.л. свіжемеленого чорного перцю.
1,5 ч.л. солі (або за смаком).
1 ст.л. соди для замочування нуту + 1/2 ч.л. соди для додавання у тісто.
Рафінована рослинна олія для фритюру (не менше 500 мл).
Технологія приготування
Покладіть нут у велику каструлю, додайте столову ложку соди та залийте великою кількістю води (кімнатної температури). Залишіть на 12 годин (або на ніч). Відкиньте на друшляк, злийте воду та промийте нут.
Покладіть у нут чашку кухонного комбайну, додайте інші інгредієнти (окрім рослинної олії) та подрібніть до стану пасти. Інший варіант: пропустіть нут разом з іншими інгредієнтами через м’ясорубку. Спробуйте і додайте сіль, якщо потрібно.
Скатайте з отриманої пасти кульки діаметром 2 см. Покладіть кульки в один шар на дошку або велику тарілку та охолодіть у холодильнику 15-30 хвилин. Це зробить їх щільнішими.
Для фритюру підійде невелика каструля з товстим дном і високими бортиками. Влийте олію у каструлю (шар олії повинен бути не менше 2 см) та поставте на сильний вогонь. Дайте олії добре розігрітися. Олія готова, якщо вона зразу починає шипіти навколо кинутої у неї кульки фалафелю. Зменшіть вогонь до середнього.
Смажте фалафель по 4-6 кульок за один захід до темно-коричневого кольору (це займе хвилин 5). Перекладіть готовий фалафель на паперовий рушник. Подавайте гарячим з соусом.
Як приготувати соус
До готового фалафелю знадобиться соус. Це може бути тахіна, добре збита з водою та лимонним соком до кремового стану, але можна використовувати і грецький йогурт з подрібненою зеленою цибулею. Смачно і з ізраїльською матбухою (це слово так і перекладається — “вариво”) із запечених солодких перців, помідорів та часника з гострим чилі та солодкою паприкою.
Соус тахіна
Час приготування — 15 хв.
Порція — на 6 персон.
Інгредієнти
75 г тахіни.
2 ст.л. холодної води.
2 ст.л. лимонного соку (1 лимон).
1/4 зубчики часника, дрібно натріть.
1/2 ч.л. солі (або за смаком).
Технологія приготування
Коли ви додаєте воду у тахіну вона стає густішою та згортається грудочками. Поки ви продовжуєте перемішувати її та додавати ще води, вона розходиться та перетворюється у гладкий соус. Після цього потрібно тільки додати лимонний сік, часник і сіль.
З’єднайте усі інгредієнти у мисці та збийте вінчиком або вилкою до однорідної кремоподібної консистенції.
А чим рослинне молоко відрізняється від звичайного розкаже стаття - https://harchi.info/blogs/san-ayt-j/chym-roslynne-moloko-vidriznyayetsya-vid-zvychaynogo.