Усім нам відомо, що нестача вітамінів приводить до авітамінозу. Так, як і надлишок вітамінів не несе нічого хорошого. Однак, мало хто знає весь перелік необхідних людському організму вітамінів та мікроелементів, особливо тих, що рідко згадуються. Сьогодні давайте більше дізнаємося про вітамін PP: він є дуже важливим, зокрема для жіночого організму.
Що таке вітамін PP
У 1937 році стало відомо про те, що вітамін здатний вберегти від пеллагри - серйозного захворювання, яке проявляється сплутаністю свідомості, галюцинаціями, депресією, діареєю, блюванням і дерматитами. Пеллагра досі зустрічається у малорозвинених та найбідніших країнах світу та вважається смертельним захворюванням, особливо при відсутності своєчасного та правильного лікування.
Вітамін PP має 2 активні форми, у яких існує - це нікотинова кислота та нікотинамід. Перша з них відома ще з 19 століття, а саме з 1873 року, коли професор Вайдель синтезував її шляхом окиснення нікотину. Водночас нікотинову кислоту жодним чином не ідентифікували з вітаміном PP і ніяк не пов’язували з розвитком пеллагри.
Корисні властивості вітаміну PP
У наші дні вітамін PP за своєю важливістю та ефективністю прирівнюється до лікарських засобів та вважається елементом, без якого неможливе нормальне протікання окислювально-відновлювальних процесів в організмі.
Окрім цього, вітамін PP:
Регулює діяльність вищої нервової системи.
Позитивно впливає на процеси травлення.
Захищає серцево-судинну систему.
Розширює судини.
Запобігає розвитку тромбозів і гіпертонічної хвороби.
Нормалізує рівень холестерину.
Сприяє процесам детоксикації організму.
Що стосується гормональної сфери, то вітамінPP приймає участь в утворенні цілого ряду важливих гормонів: тироксину, кортизолу, інсуліну, тестостерону, прогестерону, естрогену.
Нестача або надлишок вітаміну PP
Вітамін PP ми отримуємо з їжею, він міститься у багатьох звичних продуктах, і для нормальної життєдіяльності організму достатньо 20 мг нікотинової кислоти на добу. Неправильне харчування може привести до дисбалансу цього вітаміну, внаслідок чого розвивається або авітаміноз, або гіпервітаміноз, що є однаково шкідливим для людини.
Стан авітамінозу є найбільш небезпечним, оскільки приводить до розвитку тієї самої пелагри. Про нестачу вітаміну може свідчити ряд ознак:
Болючість ясен.
Неприємний запах із роту.
Печія.
Зниження апетиту.
Нудота.
Діарея.
У майбутньому, при посиленні дефіциту нікотинової кислоти, порушується нормальне протікання біохімічних процесів у нервових клітинах і з'являються симптоми, що свідчать про ураження нервової системи. Людина стає апатичною, пригніченою, її свідомість сплутаною. Дратівливість, безсоння та швидка втомлюваність стають звичним явищем, і при відсутності лікування стан може загостритись до галюцинацій та марення.
Симптоми гіпервітамінозу зустрічаються значно рідше і проявляються схожими психоневрологічними явищами, однак до них часто додаються різні проблеми зі шкірою:
Сухість.
Почервоніння.
Лущення шкіри.
Тріщини та виразки, що довго не загоюються.
Де міститься вітамін PP
Якщо раціон збалансований, харчування є різноманітним та повноцінним, можна не боятися нестачі нікотинової кислоти. На щастя, вона міститься у звичних продуктах харчування, зокрема тваринного походження:
Молоко.
Яловича печінка.
Яйця.
Сир.
Свинина.
Риба.
Багаті на вітамін PP також овочі та фрукти:
Помідори.
Картопля.
Морква.
Броколі.
Фініки.
Кукурудза, гречка, пшениця та інші злакові взагалі є його скарбницею.
Цікаво, що при варінні продуктів близько 40% вітаміну PP переходить у воду, позаяк її можна використовувати і пізніше, наприклад, для соусів.
Що спільного між нікотином і нікотиновою кислотою
Нічого, крім схожої назви цих понять. Багато хто вважає, що куріння та краса, особливо жіноча, є практично несумісними. Це правда, оскільки від куріння часто грубіє голос, жовтіє та сушиться шкіра, а про шкоду нікотину для жіночого здоров’я можна говорити довго та обгрунтовано.
Нікотинова кислота, навпаки, позитивно впливає на красу. Наприклад, вітамін PP сприяє збереженню здоров’я, густини та блиску волосся.
Розчин вітаміну можна додавати у звичайний шампунь або втирати у шкіру голови. Однак, при появі головного болю або алергічних реакцій від застосування вітаміну PP слід одразу відмовитися.
Нікотинова кислота і схуднення
Оскільки вітамін PP приймає участь у процесі перетворення жирів та вуглеводів у енергію, його достатня кількість в організмі людини сприяє досягненню та підтримці оптимальної маси тіла.
Прискорюючи процеси метаболізму, нормалізуючи рівень холестерину та активуючи детоксикаційну функцію печінки, нікотинова кислота допомагає виведенню шлаків та очищенню організму. Окрім того, вона стимулює утворення гормону радості - серотоніну, а перебуваючи у гарному настрої зазвичай ми рідко думаємо про те, щоб з’їсти щось зайве.
Підлітки, зокрема юнаки, а також майбутні мами потребують більшої добової дози вітаміну PP - до 25 мг і більше. Для цього можна використовувати спеціальні препарати, що містять вітамін. Але є деякі протипоказання щодо їх споживання.
Позаяк, для початку потрібно проконсультуватися з лікарем, саме він допоможе визначити рівень вітаміну в організмі і при потребі призначить підходящі лікарські засоби, що забезпечать організм необхідною кількістю нікотинової кислоти.