Заатар - це класична для Близького Сходу суміш трав та спецій, апетитний аромат якої поєднується майже з усіма продуктами. Інгредієнти, що входять до складу приправи, є корисними для здоров’я, а при поєднанні стають ще ефективнішими. Давайте дізнаємося більше про те, що ж таке заатар, як його виготовляють, з чим їдять, і в чому його користь.
Що таке заатар
Заатар - це суміш ароматних спецій, частіше всього кунжуту, сушеного чебрецю, майорану та сумаху. Її використовують в якості приправи для м’яса та овочів, посипають зверху випічку і хумус, і навіть роблять з неї трав’яний чай.
Заатар широко використовується з ізраїльській кулінарії, не менш популярним є на всьому Близькому Сході, а останнім часом стає все відомішим в інших частинах світу.
У перекладі з арабської назва “za’atar” означає “чебрець”, хоча до складу приправи входять й інші прянощі. Заатар є універсальним та підходить до різноманітних страв: від овочів до м’яса, морепродуктів, хліба, соусів, супів, тощо.
Приправу частіше всього їдять з хлібцем (пітою): просто вмочують випічку в оливкову олію, а потім у заатар.
Що входить до складу заатару
Склад заатару може дещо відрізнятися в різних країнах. Як і у випадку з будь-якою сумішшю спецій, існує багато варіацій і думок про те, які пропорції є правильними для кожного інгредієнту.
Основні 4 компоненти заатару зазвичай є наступними:
Чебрець - частіше всього пряність спочатку сушать (або іноді використовують у свіжому вигляді), потім подрібнюють.
Насіння кунжуту - його попередньо смажать, що зробити смак яскравішим.
Сумах - смачна гостра, лимонно-червона спеція.
Сіль.
Також, у заатар додають інші трави та прянощі, наприклад, трохи кмину та майорану, а також різні види солі та перцю. Ці інгредієнти є допоміжними, позаяк, можна вибрати з того, що є під рукою і смакує особисто.
Аромат та смак заатару
Дивовижно, але ця приправа поєднує в собі цитрусовий смак сумаху, легку гірчинку орегано та солодкавість майорану. Заатар має яскраво виражений трав’яний аромат, пікантні цитрусові нотки в ароматі та помітний горіховий присмак.
Як приготувати заатар вдома
Попри те, що готовий заатар часто продається у звичайних та онлайн магазинах, приправу не важко зробити власноруч. Перевагою цього способу приготування є те, що можна змінювати пропорції та додаткові інгредієнти відповідно до власних вподобань і в результаті створити свою ексклюзивну суміш спецій.
Класичний рецепт Близького Сходу виглядає так:
1 ст.л. меленого кмину.
1 ст.л. подрібненого сушеного чебрецю.
1 ст.л. сумаху.
1 ст.л. смаженого насіння кунжуту.
2 ч.л. сушеного майорану (при бажанні).
1 ч.л. дрібної морської солі.
1 ч.л. свіжемеленого чорного перцю.
За допомогою ступки і товкача подрібніть всі інгредієнти в порошок. Змішайте у невеликій мисці до отримання однорідної суміші.
Як зберігати заатар
Як і будь-яка інша суміш спецій, заатар швидко втратить аромат, якщо не дотримуватися умов зберігання. Знадобиться герметичний контейнер, найкраще, якщо він буде зроблений з матеріалу, що не пропускає світло та повітря. Якщо контейнер прозорий - покладіть його у темну шафу. При правильному зберіганні термін придатності заатару становить від 3 до 6 місяців.
Використання в кулінарії
Багато популярних страв Близького Сходу, в тому числі з нуту, курки та морепродуктів, готують з додаванням заатару. Також, приправу часто можна зустріти на столі при подачі, як у нас сіль та перець. Заатар прийнято змішувати з оливковою олією та мастити цією сумішшю хлібець.
Використання заатару може вивести ваші страви на новий рівень. Якщо ви ще цього не робили, то до вашої уваги кілька ідей, куди можна додати суміш спецій.
Заатар є смачним доповненням до яєшні чи омлету.
Посипте приправою курку, яловичину або морепродукти перед приготуванням. Вона дасть неперевершений смак і набагато більше відтінків, ніж просто лимонний сік.
Заатар добре поєднується з печеними, приготованими на грилі або тушкованими овочами - наприклад, кукурудзою, картоплею, морквою, гарбузом, тощо.
Суміш спецій можна додати до сметани, щоб отримати соус, подібний до дзадзикі.
Приправа надає хумусу більше смаку. Щоб підсилити смак страв, можна просто посипати її заатаром перед подачею до столу.
Смажена цвітна капуста буде смачнішою, якщо приготувати її з заатаром, звичайною сіллю, перцем та оливковою олією.
Посипте приправою страви з макаронів чи рису. Розігрійте оливкову олію у пательні та додайте заатар, зварений завчасно нут і сіль. Готуйте, час від часу помішуючи, поки нут не підсмажиться.
Суміш спецій зробить цікавішим салат, якщо додати її до заправки. Для цього змішайте трохи лимонного соку, оливкової олії та заатару.
Додавання 1-2 дрібок приправи до будь-якого овочевого супу зробить більш виразним його неперевершений натуральний аромат.
Перед смаженням моркви чи буряка додайте трохи заатару - це додасть овочам пікантного смаку.
Хімічний склад приправи
Чебрець та орегано, що містяться у більшості варіантів заатару, містять феноли тимол і карвакрол. Вони мають антимікробні властивості, які пригнічують ріст грибків та бактерій, а також ефективно боряться зі штамами сальмонели та золотистого стафілококу. Феноли послаблюють їх, роблячи більш вразливими до антибіотиків.
Кверцетин і галова кислота - потужні антиоксиданти, що сприяють боротьбі з раком, а також мають протигрибкові та антимікробні властивості.
Насіння кунжуту в заатарі - джерело олеїнової кислоти, яка знижує рівень ліпопротеїдів низької щільності (так званого поганого холестерину). 1 ст.л. кунжуту містить 9% від рекомендованої добової норми кальцію, 7% заліза, 5% тіаміну, 8% магнію, 11% марганцю та 18% міді. Також, кунжут багатий на клітковину та високоякісний білок. Насіння містить омега-6 жирні кислоти та флавоноїдні фенольні антиоксиданти.
Сушене листя майорану багате на вітамін В: у 100 г міститься більше 200% добової потреби.
Користь заатару для здоров’я
Поєднуючи у собі флавоноїди, мінерали та інші важливі поживні речовини, суміш спецій сприяє зміцненню здоров’я, а саме:
Полегшує симптоми хронічних захворювань. Сумах, який містить кверцетин, діє як антиоксидант. Завдяки цьому заатар сприяє підвищенню захисту організму від хронічних захворювань, спричинених вільними радикалами.
Очищує дихальні шляхи. Чебрець має відхаркуючі властивості, особливо якщо його заварювати у вигляді чаю. Він сприяє виведенню слизу та мокротиння, позаяк суміш спецій корисно додавати у їжі при застуді.
Зменшує запалення. Якщо додавати заатар до страв, то він матиме протизапальну дію на весь організм. Особливо корисною приправа є при артриті, подагрі або інших запальних станах у шлунку чи дихальній системі.
Зміцнює кістки. Трави у суміші спецій містять високу концентрацію заліза, кальцію, міді та магнію, позаяк мають значний вплив на мінеральну щільність кісткової тканини. Регулярне додавання приправи до страв допоможе запобігти остеопорозу та іншим віковим дегенеративних захворюванням кісток.
- У багатьох країнах Близького Сходу заатар відомий здатністю покращувати діяльність мозку. Наприклад, у Сирії батьки та вчителі заохочують школярів посипати їжу заатаром перед важливими екзаменами. Цю корисну властивість приправи можна пояснити наявністю фенолів та каркакролу.