Війну холестерину оголосили років 10 тому. І попри те, що ця сполука ніби-то реабілітована, багато хто досі продовжує звинувачувати її у всіх гріхах. Давайте дізнаємося, чому ця боротьба немає сенсу та які суперечні переконання про холестерин не зовсім відповідають дійсності.
Холестерин є важливим для будівництва мембран клітин, стероїдних гормонів, виробництва жовчі та синтезу вітаміну D. Усі ці процеси відбуваються в нашому організмі кожного дня, без перебою, позаяк потреба у холестерині є завжди. При цьому, багато медиків вважає за краще знижувати, у тому числі медикаментозно, будь-яке підвищення рівня холестерину у крові, не з’ясувавши причини цього стрибка. І часто це приводить до погіршення стану людини. Чому так відбувається? І як харчуватися, щоб рівень холестерину залишався стабільним?
Нашому організму потрібний і хороший, і поганий холестерин
Так звані хороший і поганий холестерин - це комплекс холестерину та білків, який синтезується в печінці. Називаються ці речовини ліпопротеїнами.
Ліпопротеїни низької щільності - у них мало білка та багато холестерину. Їх функція полягає у транспортуванні холестерину за місцем його потреби. І попри таку важливу місію цієї речовини, його називають поганим.
Ліпопротеїни високої щільності - складаються з більшої кількості білка та малої кількості холестерину. Вони виводять невикористаний холестерин з клітин і з вже утворених атеросклеротичних бляшок. Далі він переноситься у печінку та використовується для утворення жовчі. Ці ліпопротеїни називають хорошими.
Жирна їжа підвищує рівень холестерину
Це дуже велика помилка. Наш організм може самостійно синтезувати холестерин. Його називають ендогенним, та утворюється він у печінці. Холестерин, який ми отримуємо з їжею, називають екзогенним. Нормою вважається вміст цієї речовини у крові 25 г на 1 л, отже у 6 л крові може міститись близько 150 г холестерину. З їжею ми отримуємо близько 1,5 г цієї сполуки протягом доби. Це тільки 10% від допустимої концентрації в плазмі. Наша печінка виробляє в рази більше холестерину, ніж ми отримуємо з їжею.
Рівень хорошого холестерину при дефіциті білка зменшується
Так, і це цілком логічно. Для будівництва даного ліпопротеїну потрібен і білок, і холестерин. Якщо у дієті не вистачає білка, то будуть у великих кількостях утворюватись ліпопротеїни з його малою кількістю, а точніше, так званий поганий холестерин. І в цьому випадку він буде безперебійно постачатись у клітини, але з поверненням його залишків у печінку виникнуть проблеми. Як наслідок, менше буде синтезуватись жовчі та гірше будуть засвоюватись жири. З такими проблемами нерідко зіштовхуються ті, хто дотримується вегетаріанства і не споживає ізоляти білка додатково.
Чи знизиться рівень холестерину при зменшенні в раціоні жирної їжі
Різке скорочення тваринних жирів, навпаки, підвищує рівень холестерину, зокрема, поганого. Як це відбувається? Зі зменшенням отримуваного з їжею холестерину клітини по максимуму починають використовувати вже наявний. Позаяк рівень хорошого ліпопротеїну падає. Інакше кажучи, печінка отримує сигнал, що холестерину мало, і вона його починає синтезувати з подвійною швидкістю. Це природний механізм, який забезпечує нас цінною для організму речовиною. Тваринна їжа спочатку не була настільки доступною. Ось і виходить парадокс: жирів ви їсте менше, а рівень поганого холестерину зростає. До речі, саме з цим нерідко зустрічаються лікарі, що виписують людині дієту зі зниженим вмістом жирів, але виявляють підвищення ліпопротеїнів низької щільності через певний час.
Чи є прямий зв’язок між рівнем холестерину та атеросклерозом
Насправді рівень холестерину не може бути ключовим у розвитку серцево-судинних захворювань. У 60-70% людей, які потрапляють в лікарню з такими діагнозами, рівень холестерину є нормальним. І навпаки, у більшості людей з підвищеним рівнем холестерину - здорове серце. Ліонське дослідження (Lion Diet Heart Study) показало, що у зниженні ризиків розвитку серцево-судинних захворювань велику роль відіграє зміна харчування загалом (наприклад, дотримання середземноморської дієти, яка багата на ліпопротеїни) та способу життя. У цьому випадку ризики знижувались на 75%, а рівень холестерину залишався незмінним.
Зараз відомо, що атеросклеротичні зміни у судинах виникають внаслідок інтоксикації, зловживання простими цукрами, трансжирами та омега-6 жирними кислотами. Усі ці речовини пошкоджують їх стінки. Імунні клітини, намагаючись відновити їх цілісність, підштовхують до місця пошкодження поганий холестерин. У результаті цього й утворюється бляшка, яка може повністю або частково перекрити судину.
Рівень холестерину зростає з віком
Як би дивно це не було, лікарів повинне насторожувати не підвищення холестерину у людей похилого віку, а його зниження. Протягом життя кількість пошкоджених клітин в організмі збільшується. Потреби у холестерині зростають, і печінка повинна виробляти його більше. Адже організму потрібен будівельний матеріал для відновлення та оновлення клітин. І загалом, зниження холестерину в такій ситуації говорить про те, що тіло руйнується. Позаяк, якщо лікар у цьому випадку призначає ліки, що знижують холестерин, він тим самим прискорює процеси старіння конкретної людини.
Володимир (не перевірено) | ср, 10/25/2023 - 16:54
Мені 69р.ЗАГАЛЬНИЙ ХОЛ. 7.6. Практично не вживаю м'яса(30-50гр),..жир рослинний(олії). Сахар в крові 6.2 Призначили пити роксеру і від цукру метформін???...
san-ayt-j | чт, 11/16/2023 - 14:49
У відповідь до Мені 69р.ЗАГАЛЬНИЙ ХОЛ. 7.6… від Володимир (не перевірено)
Дана стаття носить ознайомчий характер. Якщо ви вже зверталися зі своєю проблемою до лікаря, то слід дотримуватися його рекомендацій.