Блоги

Чим відрізняються масло, маргарин і спред

Сьогодні давайте дізнаємося, чим відрізняються вершкове масло, маргарин і спред.

Хліб з маслом

Масло

З маслом все просто - це збиті вершки. Пам’ятаєте байку про двох мишенят, які впали у глечик з вершками? Одне одразу здалось і потонуло, а інше так довго борсалось, що збило своїми лапками масло, вилізло на нього та вибралося з глечика. Історія досить повчальна, так. І добре описує як гасло “ніколи не здавайся”, так і принцип приготування вершкового масла.

У 21 столітті, звісно, ніхто вершки вручну не збиває, щоб отримати шматок масла, на заводах є спеціальні агрегати-сепаратори. Втім, факт залишається фактом: масло - це вершки. Зазвичай, з коров’ячого молока. І нічого більше. У натуральному вершковому маслі, крім молока та солі, більше не повинно бути ніяких інгредієнтів.

Масло

Маргарин

Якщо вершкове масло - це тваринні жири, то з маргарином зовсім інша історія. Суть маргарину в тому, що при виробництві тваринні жири змішуються з рослинними. Грубо кажучи, якщо вершки змішати з рослинною олією, вийде маргарин. Це дуже грубо кажучи, але суть, гадаємо, зрозуміла.

У рекламі маргарин часто називають маслом (наприклад, легке масло), однак у більшості країн вказувати слово “масло” - хоч легке, хоч важке - на упаковках з маргарином заборонено на законодавчому рівні. Позаяк, нема чого, як то кажуть, вводити людей в оману.

Маргарин зазвичай додають у кондитерські вироби та випічку - замішують його в тісто у процесі приготування. А ось у 90-ті була популярною реклама маргарину Rama, який виробники рекомендували намазувати на хліб та їсти у вигляді канапки. Гасло цієї реклами було таким: “Хліб і Rama. Створені один для одного”. При цьому Раму ніхто маргарином не називав.

Маргарин

Спред

Спреди - це та ж суміш тваринних і рослинних жирів. В англійській мові слово “spread” означає “намазувати” або “розмазувати”, і на Заході цим словом позначається будь-який продукт, який можна за допомогою ножа намазати на хліб або печиво.

У нас же спредами називають аналоги вершкового масла та маргарину. Відмінність спреду від маргарину в тому, що у спредах обмежене застосування гідрогенізованих жирів. Гідрогенізований  - значить, що рослинний жир обробили воднем при високому тиску, після чого він перетворився у насичений жир. Інакше кажучи, в процесі такої обробки водень насильно заштовхують на пусті паркувальні місця у молекулах жиру. А це, як ви розумієте, не дуже добре і корисно для здоров’я. Використання таких жирів, як нам вже відомо, у спредах є суворо обмеженим.

Також у спредах нормативно контролюється вміст трансізомерів жирних кислот (не будемо вдаватися у нудні подробиці, скажемо тільки, що це теж шкідливо). У маргарині ж подібних обмежень практично немає.

Як і у випадку з маргарином, на упаковці зі спредом не повинно бути присутнім слово “масло”. І повинно бути чітко написано, який це продукт, і яке у ньому співвідношення рослинних і тваринних жирів.

Спред

Що корисніше

Насправді, чіткої відповіді не це питання немає. Якщо масло, маргарин і спред зроблені з якісних інгредієнтів, то ніякої шкоди для здоров’я вони не несуть. А ось якщо виробники додають у склад різні барвники, емульгатори та інші незрозумілі додатки, то про жодну користь не може бути й мови.

Колір натурального вершкового масла може змінюватись від білого до жовтого, але масло однієї партії повинно мати однорідний відтінок. У холодильнику таке масло завжди твердне. Колір маргарину і спреду є більш насиченим, у холоді вони не тверднуть, а при кімнатній температурі тримають форму гірше, ніж масло.

І так, для смаження вершкове масло краще не використовувати. Прогрітий рослинний жир приносить набагато менше шкоди, ніж масло тваринного походження, яке пройшло термічну обробку.

Різні види масла
Додайте свій коментар

To prevent automated spam submissions leave this field empty.