Що потрібно знати про цукровий діабет

Про цукровий діабет існує багато міфів, які серйозно перемішали факти і припущення. Оскільки ворога, та ще й такого підступного, потрібно знати в лице, давайте спробуємо розібратися, як можна подолати небезпечне захворювання, а разом з тим позбудемося популярних хибних думок.

Діабет

Неправда: діабет - це не так вже й небезпечно.

Правда: не буває легкого діабету.

Діабет - серйозне гормональне порушення, яке приводить до ускладнень, якщо ігнорувати симптоми хвороби і не турбуватися про профілактику, знаходячись у групі ризику. Будь-який з різновидів цукрового діабету здатний відчутно вплинути на якість життя і його тривалість.

Щоб усвідомити, наскільки все серйозно, давайте визначимо, у чому суть цукрової хвороби. Для злагодженої роботи організму необхідно перетворювати глюкозу, отриману з їжею, в енергію. Забезпеченням цього життєво важливого процесу займається підшлункова залоза, яка виробляє інсулін. Цей гормон регулює рівень глюкози (цукру) у крові, допомагаючи їй проникати у клітини та перетворюватися в енергію.

Діабет - хронічне захворювання, яке виникає, коли підшлункова залоза виробляє недостатньо або взагалі не виробляє інсуліну, або коли організм не може ефективно його використовувати. Підвищений рівень цукру у крові, або в медичній термінології - гіперглікемія, загрожує серйозними пошкодженнями організму, особливо нервів та кровоносних судин, що з часом може привести до ниркової недостатності, серцевих нападів, депресії, часткової або повної втрати зору, інсультів та інших крупних неприємностей.

Жінка міряє рівень цукру у крові

Неправда: усі діабети однакові.

Правда: існує 3 основних типи діабету.

Найбільш поширеними є діабет 1 та 2 типу і гестаційний діабет. Інші форми зустрічаються набагато рідше. У кожного типу захворювання своя причина та різні методи лікування.

Діабет 1 типу - аутоімунне захворювання. Тобто організм раптом вирішує направити імунітет проти себе самого, у даному випадку руйнуючи клітини підшлункової залози, які виробляють інсулін. Приблизно одному з 20 хворих на діабет діагностовано 1 тип, а таким людям необхідно кожного дня отримувати дозу інсуліну, щоб організм продовжував нормально функціонувати. На цукровий діабет 1 типу приходиться 10% всіх випадків хвороби, і цей показник, на жаль, щороку зростає.

Діабет 2 типу виникає, коли підшлункова залоза не може виробляти достатню кількість інсуліну або організм не може його правильно використати. Цю форму захворювання можна контролювати за допомогою дієти та фізичних вправ, ліків або, якщо необхідно, ін’єкцій інсуліну. На діабет 2 типу припадає 85% усіх випадків захворювань, і цей показник також має тенденцію зростати. До групи ризику діабету 2 типу належать люди з ожирінням та зайвою вагою. Гени, в тому числі, етнічні, також мають роль, що видно у показниках випадків захворювання серед населення Китаю, Південної Азії, Індії, мешканців островів Тихого океану.

Гестаційний діабет трапляється під час вагітності. Жінки, яким поставили такий діагноз, мають проблеми з інсуліновим обміном, які, зазвичай, зникають при дотриманні рекомендацій лікарів і після народження дитини. Погана новина у тому, що жінки, які перенесли гестаційний діабет, потрапляють у групу ризику діабету 2 типу, позаяк вони повинні ретельно стежити за дієтою і не забувати про регулярні фізичні навантаження.

Різні типи діабету, малюнок

Неправда: діабет можна попередити.

Правда: не всім типам діабету можна запобігти.

Як згадувалося вище, діабет 1 типу - аутоімунне захворювання, причини виникнення котрого досі достеменно невідомі. Його, на жаль, не можна попередити або вилікувати, але існують ефективні методи підтримуючої терапії.

Однієї причини виникнення діабету 2 типу також не існує, але медиками задокументовані об’єктивні фактори ризику. Для тих, хто через спосіб життя і за результатами аналізів демонструє високий ризик захворювання, існує попередній діагноз - переддіабет. Такий висновок лікарі роблять, коли рівень цукру у крові вище норми, хоч і не настільки, як при діабеті. За умови своєчасної діагностики усі охочі мають гарні шанси відтермінувати виникнення діабету 2 типу, піклуючись про своє здоров’я. Правильне харчування, контроль над власною вагою, регулярний фітнес, відмова від шкідливих звичок - нічого таємного та нереального.

Кубики цукру

Неправда: тільки люди з ожирінням хворіють на діабет.

Правда: зайва вага - фактор ризику, але не причина.

Далеко не всі люди з зайвою вагою зіштовхуються з діагнозом Діабет 2 типу, коли хвороба може розвинутись і у власників бездоганних фігур. Водночас, на появу діабету 1 типу не впливає маса тіла, нестача фізичних вправ або будь-які побутові звички.

Глюкометр, інсулінові ін'єкції, пігулки

Неправда: діабет 1 типу - захворювання молодих, діабет 2 типу - людей похилого віку.

Правда: вікові показники втрачають вплив на розвиток захворювання.

Не так давно вважалось, що діабет 1 типу розвивається до 30 років, однак нові дослідження підтверджують, що майже у половині випадків хвороба виявлена у тих, кому за 30. Діабет 2 типу зазвичай діагностують у дорослих старше 45 років, але все частіше ця хвороба зустрічається у молодих вікових групах, в тому числі дітей та підлітків.

Глюкометр, яблуко, кеди

Неправда: людям з діабетом потрібно назавжди забути про десерти.

Правда: солодке при діабеті допустиме, головне - помірність.

Оскільки цукровий діабет впливає на рівень глюкози у крові, прихильники кардинальних рішень виключають з меню продукти, що містять навіть натяк на цукор. Однак, якщо знати міру і дотримуватися здорового харчування, десерти не є повністю забороненими для людей з діабетом.

Чорний шоколад

Неправда: якщо у родині ніхто не хворів на діабет, немає про що турбуватися.

Правда: спадковий анамнез - тільки один з факторів ризику.

При діабеті 1 типу симптоми нерідко виникають раптово і можуть бути небезпечними для життя, позаяк швидка діагностика має вирішальне значення. При розвитку діабету 2 типу організм може не подавати незвичайних сигналів або вони здаються віковими - у результаті до появи очевидних ознак можуть з'явитися ускладнення.

Загальні симптоми, які спонукають задуматися та пройти обстеження: постійна спрага і відчуття голоду, часті позиви до сечовипускання, хронічна втома і млявість, повільне загоєння ран та порізів, свербіж, шкірні інфекції, затуманеність зору, незрозуміла втрата ваги (при діабеті 1 типу) або постійне збільшення ваги (при діабеті 2 типу), перепади настрою, частий головний біль, запаморочення, судоми у ногах.

Серце з кубиків цукру

Неправда: інсулін потрібний лише людям з діабетом 1 типу.

Правда: 50% діабетиків 2 типу потребують інсулінової підтримки після 6-10 років хвороби.

Справді, якість життя людей з діабетом 1 типу залежить від щоденної замісної терапії. Їм потрібно перевіряти рівень глюкози у крові декілька разів на день і вчасно робити інсулінові ін’єкції. З діабетом 2 типу проблема полягає в тому, що ця хвороба прогресує. Ослаблена підшлункова залоза з роками виробляє все менше інсуліну. Разом з тим здоровий спосіб життя і систематичне вживання ліків допомагають відтермінувати необхідність уколів та зменшити ймовірність виникнення ускладнень у довготривалій перспективі.

ГлюкометрДодайте свій коментар

Простий текст

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.