Насамперед слід пам’ятати, що наш організм зовсім не потребує рафінованого цукру. Цей продукт не несе абсолютно ніякої користі людині, постачаючи тільки пусті калорії.
Небезпека цукру для здоров’я
Діючи на організм повільно протягом всього життя, цукор завдає відчутної шкоди:
Викликає звикання.
Сприяє старінню організму.
Збуджує нервову систему.
Впливає на серцевий м’яз.
Викликає стрімке відкладання жиру.
Окрім того, велика кількість вуглеводів може збільшити накопичення жиру у печінці, що також підвищує ризик розвитку діабету 2 типу.
Прихований цукор
Окрім прямого споживання цього продукту, у наш організм потрапляє велика кількість прихованих цукрів зі здавалося б несподіваних продуктів, напркилад, соусів, знежирених продуктів, йогуртів, консервований фруктів та овочів.
Велика кількість цукру стимулює процес глікації білків, що негативно впливає на стан судин, збільшуючи ризик утворення тромбів і формування атеросклеротичних бляшок.
Оскільки цей продукт впливає на центр задоволення, деяким людям важко зупинитися та контролювати споживання солодкого. Таким чином, людина починає потребувати все більшої кількості цукровмісних продуктів, щоб отримати задоволення та зняти стрес.
Як контролювати кількість цукру
Якщо ви стежите за своїм здоров’ям і хочете контролювати кількість споживаного цукру, то візьміть за звичку декілька простих правил.
Вивчайте склад продуктів, які купуєте: не лише солодкого та випічки, а й соусів, напоїв, тощо. За можливості, скоротіть споживання продуктів, що містять прихований цукор, використовуйте цукрозамінники у розумних кількостях.
Замініть по максимуму (а в ідеалі - повністю) всі солодкі напої на звичайну воду або напої без цукру.
Замість промислових солодощів їжте на десерт фрукти та ягоди. Хоча деякі фрукти містять достатньо цукру і калорій, не слід забувати, що також вони містять багато біологічно активних сполук, які позитивно впливають на здоров’я. Втім, не захоплюйтесь споживанням таких фруктів, як гранат, виноград, інжир та фініки.
Мінімізуйте кількість цукру у їжі, яку ви готуєте вдома. Так, цукор у випічці можна замінити на солодкі фрукти чи ягоди.
Дотримуйтесь режиму сну. Дослідження The American Journal of Clinical Nutrition показало, що кількість і тривалість сну впливають на зниження споживання простих вуглеводів.
Як контролювати потяг до солодкого
Зверніть увагу на продукти, які допомагають регулювати рівень цукру у крові:
Зелені листові овочі. Шпинат, різні види капусти і салатів.
Ягоди. Окрім приємих смакових властивостей, вони містять велику кількість антиоксидантів та клітковини, що має безумовну користь для організму.
Насіння чіа - суперфуд, що має позитивний вплив на більшість хімічних процесів в організмі.
Цитрусові фрукти.
Цільнозернові продукти. Завдяки повільному засвоєнню, вони забезпечують тривале насичення, запобігають стрибкам рівня цукру у крові, мають низький глікемічний індекс (порівняно з білим хлібом).
Цукор - не найкорисніший продукт, але отримані ресурси організм кожної людини використовує по-різному. Також, не слід забувати, що ми споживаємо набагато більше простих цукрів, ніж думаємо, переважно через те, що вони часто приховуються у оброблених продуктах.
Скільки цукру можна їсти
Споживання у великих кількостях будь-якої їжі, зокрема цукру, загрожує появою зайвої ваги. Позаяк, до харчування слід підходити раціонально та усвідомлено. Для підтримки здорової життєдіяльності калорійність цукру не повинна перевищувати 5% від загальної кількості калорій добового раціону.
Цукор виробляється з цукрового буряка або тростини. Тростинний нерафінований варіант продукту містить мелясу, багату на вітаміни та мінерали. Глікемічний індекс цукру (сахарози) - 60-65. Безпечна кількість цукру на добу становить 6-7 ч.л. Втім, ця доза включає і чистий цукор, і цукор з продуктів, у яких він міститься. А їх може бути набагато більше, ніж здається. Зокрема:
Кондитерські вироби, морозиво.
Снеки та чіпси.
Готові сніданки.
Консерви (зелений горошок, кукурудза, тощо).
Хліб та випічка.
Пакетовані соки.
Напівфабрикати і заморожена їжа.
Алкоголь.
Лікарські препарати.
Спортивне харчування.
Якщо ви їсте продукти з цього списку, а також полюбляєте додавати цукор у чай та каву - швидше всього, споживаєте більше цукру, ніж потрібно.