Статті

Навіщо організму потрібен цукор

Шкідливо і навіть небезпечно для здоров’я - та все ж смачно! Цей конфлікт чітко описує наше ставлення до цукру. На біохімічному рівні механізм впливу цукру на організм сучасні дієтологи порівнюють з наркотичною залежністю. При цьому саме ті, хто жорстко обмежує свій раціон безвуглеводними дієтами (з нульовим вмістом цукру), частіше всього зриваються і постійно програють у цій боротьбі. Чому так? Усе просто - цукор є життєво необхідним для функціонування нашого тіла і мозку - потрібно тільки пам’ятати про те, у якій формі та у якій кількості його можна споживати.

Цукор

загрузка...

Найбільш доступне джерело енергії

Наші клітини постійно потребують цукру, а точніше - глюкози, одного з різновидів. Молекули глюкози слугують найбільш ефективним паливом - джерелом тепла і енергії, які забезпечують нормальне функціонування всіх процесів життєдіяльності. В принципі, основна мета нашого харчування, травлення, засвоєння та обміну речовин полягає в тому, щоб забезпечити клітинам організму безперервне постачання глюкози - у необхідній кількості і протягом всього дня.

Важливий момент: глюкоза міститься не лише у десертах, цукерках та булочках. Наш організм вміє вилучати її практично зі всіх продуктів харчування - як в основному вуглеводів, так і жирів та білків. За допомогою травних ферментів різноманітна їжа розщеплюється на прості молекули: амінокислоти, жирні кислоти, глюкозу. У такому вигляді корисні речовини засвоюються, і кров постачає їх до кожної клітини тіла. Далі (в ідеалі) основний об’єм глюкози організм спалює як паливо, а невеликий резерв відкладається у печінці та м’язах про всяк випадок, як стратегічний запас. Ми витрачаємо глюкозу, коли здійснюємо фізичні та інтелектуальні зусилля (мозку, щоб обробляти інформацію та приймати рішення, потрібно дуже багато енергії), а коли її рівень у крові знижується, організм має 2 варіанти: знову щось з’їсти або (що він дуже не любить) переключитися на використання енергії з жирових запасів.

Шматки торту

Справжнє задоволення

Наш організм піклується про те, щоб зберегти і поповнити свій енергетичний резерв - від цього напряму залежить його виживання. Саме тому він реагує гострим відчуттям задоволення, навіть ейфорії, коли отримує продукти, які у концентрованому вигляді містять цукор. Це і пояснює його наркотичний ефект: ударна доза глюкози викликає викид серотоніну і прилив сил, втім, вони потім так само різко падають, провокуючи стрес і непереборне бажання знову і знову їсти щось солодке. Простіше кажучи, цукор нам необхідний, щоб відчувати себе задоволеними та щасливими - за умови, що зловживання ним не розхитує вуглеводний обмін, а разом з тим і наші емоції.

Донати

Швидка допомога

Звичайний пісок або білі кубики рафінаду, які ми звикли називати словом цукор, складаються з сахарози. Це найбільш поширений, але далеко не єдиний вид так званих швидких вуглеводів, які майже миттєво проникають у кров, викликаючи різкий стрибок рівня глюкози (інакше кажучи, продукти, що їх містять, мають високий глікемічний індекс - понад 55). Сахароза, фруктоза, лактоза, мальтоза і т.п. - родина простих цукрів, саме їх небезпечно споживати у великій кількості та чистому вигляді. Екстрений допінг у вигляді великої ложки меду, цукерки або горнятка солодкого чаю виправданий тільки у тому випадку, коли резерв глюкози повністю виснажений: сил немає, в очах темніє, паморочиться голова, руки та ноги холонуть і тремтять, організм на межі втрати свідомості. Така швидка допомога дозволить прийти в себе, наприклад, якщо на роботі аврал і ви зовсім забули про їжу - але форс-мажор не загрожує, якщо у раціоні буде достатня кількість складних або повільних вуглеводів.

Паста

Необхідно і достатньо

Цільнозерновий хліб, рис, паста й інші страви з цільного зерна, соя та різні види бобових, свіжі овочі, фрукти і молочні продукти - всі вони містять повільні вуглеводи, які організм може використовувати протягом тривалого часу, поступово та рівномірно витрачаючи їх енергетичний потенціал. У результаті необхідний рівень глюкози у крові залишається стабільним, глікемічних провалів і піків не виникає, а організм відчуває себе спокійним, задоволеним життям і повним сил. І, звісно, не панікує та не відкладає нічого у жировий запас.

Для того, щоб налагодити нормальні відносини з цукром, потрібно запам’ятати декілька основних правил.

Квасоля з овочами

Їжте регулярно

Пропущені прийоми їжі викликають дефіцит глюкози у крові, позаяк організм буде терміново вимагати простого цукру - щоб якомога швидше відновити свої резерви.

Додайте у раціон бобові, цільнозернові та пасту аль денте

Якщо невелику порцію такої страви з’їсти у першу половину дня, енергія складних вуглеводів буде рівномірно витрачатися аж до вечора та безперебійно живити клітини тіла та мозку.

Уникайте екстремізму

Як відомо, найсолодшим здається саме заборонений плід - позаяк час від часу дозвольте собі з’їсти улюблену шоколадку. Жорсткі обмеження (і відчуття провини, коли ми їх порушуємо) завжди викликають стрес - і спроби підняти собі настрій за допомогою шкідливих продуктів.

Урізноманітніть свої задоволення

Якщо в дитинстві вас нагороджували цукерками за зразкову поведінку або гарні оцінки, зараз якраз час змінити цей неусвідомлений і зовсім некорисний рефлекс. Прогулянки на природі, спілкування, музика, творчість, спорт, обійми та поцілунки - існує безліч способів насолоджуватись життям, які не пов’язані з необхідністю його підсолодити. На кожне з цих занять організм реагує щедрим викидом серотоніну та інших ендорфінів, які не потрібно чимось заїдати.

Донат

 

495 переглядів
загрузка...

Додайте свій коментар

To prevent automated spam submissions leave this field empty.