Чаювання - один з найбільш простих і давніх ритуалів, які допомагають видихнути, заспокоїтись та водночас освіжитися і зарядитися енергією. Поки Божевільний Капелюшник кидався пустими горнятками, мишка Соня спокійно спала у чайнику. Можливо, вона напилася чаю та задрімала, а може, її приспав трав’яний аромат. У казці Льюїса Керрола є частка правди: трав’яні чаї справді заспокоюють і допомогають відновити баланс навіть у досить божевільній обстановці.
Більше того, сучасні дослідники виявили, що розумно підібрані трав’яні збори можуть допомогти у боротьбі зі стресом та поганим самопочуттям. Правильний чай може стати ефективним помічником у профілактиці депресії та деменції. Давайте дізнаємося про схвалені наукою та часом напої, які допоможуть підтримати гарне самопочуття і настрій.
Ромашковий чай проти тривожності
Історія ромашки як засобу від стресу починається ще з глибокої давнини. Греки, римляни та єгиптяни використовували настоянки з цієї рослини для зниження бентежності, лікування безсоння та інших порушень сну (наприклад, нічних жахіть). А монахи рекомендували спати на ліжку з квітів ромашки для досягнення спокою і розслаблення.
Нові дослідження, в принципі, радять те саме. Наука стверджує, що при регулярному споживанні ромашка може пом’якшити симптоми генералізованого тривожного розладу легкого та середнього ступенів, і навіть позбавити від депресії завдяки властивості покращувати якість сну. У повсякденному житті ромашку корисно використовувати як м’який седативний засіб для заспокоєння нервів та зменшення тривожності.
Антистресові властивості чаю з ромашки можна пояснити його хімічним складом. У ньому міститься апігенін - антиоксидант, який заспокоює та зміцнює емоційний фон (а ще, як будь-який порядний антиоксидант, протидіє раковим клітинам). Якщо ви хочете додати до класичного ромашкового чаю нові нотки, то напій добре поєднується з кислинкою лимона та пряно-солодким медом.
М’ятний чай, щоб прояснити думки
М’ятний чай має яскравий освіжаючий смак та протиречну натуру - він заспокійливий та бадьорливий водночас. Ментол нівелює підвищену нервозність завдяки м’якому тонізуючому ефекту та дає заряд додаткової енергії, який допомагає боротися з денною сонливістю і втомою. Це робить м’ятний чай чудовим напоєм у будь-який час доби (і допомагає обійтися без кофеїну).
Також м’ята може бути ефективною для полегшення головного болю, пов’язаного з перевтомою. Це також заслуга ментолу, який діє як знеболюючий релаксант і заспокоює. А на свіжу голову справлятися зі стресом набагато легше.
Лавандовий чай проти поганого настрою
Колись давно квітами лаванди набивали подушки, щоб швидше засинати та краще висипатися. Не втрачає свої позиції рослина і сьогодні: німецькі лікарі призначають лаванду в якості добавки при порушеннях сну, тривожних розладах і депресії. Лаванда, як і ромашка, допомагає зняти стрес та тривожність, діючи на мозок як м’який стабілізатор настрою. Вона здатна заспокоювати і покращувати настрій.
Дослідження за участі 80 молодих мам показало, що ті, хто пив 1 горнятко (250 мл) чаю з лавандою на добу протягом 2 тижнів, повідомляли про меншу втому та депресивні настрої. Мабуть, це ідеальний напій для вечора важкого дня за всіма показниками, у тому числі ольфакторним - аротматерапевтична дія лаванди також заслуговує на визнання.
Згідно зі спостереженнями вчених, аромат лаванди допомагає підвищити якість нічного відпочинку, оскільки збільшує кількість часу, який людина проводить у циклах глибокого сну. Ароматерапевти використовують напій з цієї рослини для лікування головного болю, нервозності або безпричинної тривоги і для того, щоб стабілізувати емоційний фон.
Чай з мелісою для відновлення балансу
Меліса, родичка м’яти з ароматом лимону, широко застосовується при безсонні, тривозі та депресії. Вона є ефективною для усунення всіх цих проблем. По-перше, завдяки підвищенню рівня ГАМК - гальмівного нейромедіатора, який відповідає за вихід зі стресу та повернення у спокійний, стабільний стан.
По-друге, невелике дослідження виявило, що чай з мелісою нормалізує пришвидшене серцебиття - один з основних проявів тривожності. По-третє, і головне, меліса знижує рівень гормону стресу кортизолу.
Втім, лише заспокійливим ефектом напій з мелісою не обмежується: є дані про те, що ця рослина чинить позитивний вплив і на когнітивні процеси. А саме: покращує пам’ять та прискорює процес обробки математичних даних. Усе це робить чай з мелісою ефективним помічником під час екзаменів або напруженої роботи над складним проектом.
Чай з пасифлорою, щоб впоратися зі стресом
Пасифлора, або страстоцвіт - це в’юнка лоза родом з тропічної Америки. Із неї можна заварити заспокійливий чай, який допоможе вгамувати занадто активний розум і добре виспатися.
Подвійне сліпе плацебо-контрольоване дослідження показало, що споживання чаю з пасифлори протягом тижня значно покращує якість сну. Більше того, рослина добре справляється з тривожністю - вона майже настільки ж дієва, як і ліки від тривожності, але не має побічних ефектів у вигляді зниження продуктивності.
Валеріановий чай для гарного сну
Ні для кого не таємниця, що корінь валеріани володіє седативними і заспокійливими властивостями. Чай з цієї рослини відомий своїми снодійною, а також підтримуючою, діями для душевного та фізичного здоров’я.
Багато хто надіється на валеріану як на SOS-засіб, який гарантує розслаблення, повернення безтурботності та покращення психоемоційного стану навіть при хронічному безсонні. Традиція використовувати валеріану в якості м’якого заспокійливого йде ще з часів Давньої Греції - Гіппократ використовував її разом з м’ятою для лікування нервових розладів та головного болю, Гален призначав при безсонні.
Не захоплюйтеся
Окрім антистрес-ефекту, трав’яні чаї мають ще ряд переваг: зміцнюють імунітет, знижують ризик утворення тромбів, знімають запалення і протистоять раковим клітинам (оскільки містять антиоксиданти, противірусні та антибактеріальні компоненти). Але один трав’яний чай від іншого відрізняється: те, що заспокоює одну людину може не працювати або навпаки мати занадто потужний розслабляючий ефект для іншої.
Не забувайте про прості правила безпеки: починати з невеликої кількості напою, не сідати за кермо і не займатися важливими справами, що потребують великої уваги, поки не перевірите на практиці, як чай впливає саме на вас. Пити трав’яні чаї краще курсами, роблячи перерви згідно з інструкцією або рекомендацією лікаря.