Картопля - мабуть, один з найбільш улюблених продуктів у нашій країні. Його впевнено можна зарахувати до базових, нарівні з пшеницею. Користуються популярністю овоч і в Європі, і в США (сьогодні важко уявити ресторан, де б не подавали популярну картоплю фрі). Однак, так було не завжди: до відкриття Нового Світу картопля була відомою виключно корінним мешканцям Америки. Давайте дізнаємося більше цікавого про популярний овоч та приготуємо смачну страву з цим неперевершеним коренеплодом.
Картопля - належить до родини пасльонових, а значить, її можна назвати близьким родичем помідорів, баклажанів та отруйної рослини белладонна. І якщо до кінця 18 століття про цей овоч ніхто й не чув, то сьогодні налічується величезна кількість сортів картоплі, які відрізняються не лише за зовнішнім виглядом, а і за вмістом крохмалю та поживних речовин.
На слов’янських територіях до появи картоплі основними коренеплодами вважалися ріпа та бруква. Навіть у казках їх часто згадують. Однак, коли цей овоч тільки завезли, люди не одразу його прийняли та полюбили. А все тому, що не знали, що потрібно їсти не бадилля, яке росте на стеблинах, а коріння.
У Європі практично до кінця 18 століття картоплю боялись: невідомо чому народ вирішив, що вона - одна з головних причин захворювання на проказу, позаяк про те, щоб їсти страшний овоч, і мови бути не могло. Більше за всіх виділилася Франція, яка на законодавчому рівні визнала картоплю отруйною та заборонила її вирощувати.
Картопля на 80% складається з води, проте в інших 20% багато вітаміну С, калію та клітковини. А вміст крохмалю у цьому овочі сягає 15%. Цікаво, що саме цей коренеплід став овочем, який вперше виростили у космосі.
Дієтологи та гастроентерологи склали список шкідливих страв з картоплі. Ні для кого не стало сюрпризом, що очолила рейтинг картопля фрі, смажена у великій кількості олії, та ще й солона. Це ніяк не допомагає зберегти фігуру стрункою, а здоров’я - міцним, позаяк намагайтесь не зловживати цією стравою.
Готуємо картопляний гратен
150 г сиру сулугуні.
300 г вареної картоплі.
300-400 мл вершків.
20 г аджики.
Сіль, перець, мускатний горіх - за смаком.
Вершки змішайте з аджикою, трохи поперчіть. Картоплю наріжте на тонкі кола товщиною приблизно 2 мм.
Змажте вершками форму для запікання (краще глиняну або чавунну). Викладіть у форму кола картоплі шарами, поливаючи кожний шар вершками. За бажанням можна додати трохи мускатного горіху. На виході повинно вийти 5-6 шарів. Верхній шар картоплі також не забудьте полити вершками.
Сулугуні натріть на терці та посипте сиром гратен. Розігрійте духовку до 180 градусів, поставте гратен запікатися на 10 хвилин.