Серпень - офіційний час появи кавунів. Соковиті, солодкі, приголомшливо смачні, багато хто їх просто обожнює. І хоча зараз купити цю ягоду при бажанні можна у будь-яку пору року, у нас в країні кавун досі є символом останнього місяця літа. Кавуни однаково люблять і дорослі, і діти, але чи має він якісь корисні властивості, чи справа лише у цукровому смаку?
Кавун на 92% складається з води, у інших 8% містяться вітаміни A та С, найважливіші для збереження молодості антиоксиданти, а також кальцій, магній, калій і натрій, які допоможуть уникнути зневоднення організму у спекотну погоду. Також у ягоді багато лікопіну - речовини, яка знижує ризик виникнення ракових захворювань, допомагає контролювати рівень поганого холестерину і навіть знижує артеріальний тиск.
Ми звикли, що кавун - продукт з червоною м’якоттю і зеленою (часто смугастою) шкіркою. Однак вони бувають й іншого кольору. Колір м’якоті може змінюватися від яскраво-червоного і рожевого до жовтого та кремового, відтінки шкірки також сильно відрізняються залежно від сорту, яких, до речі, налічується понад 1200 у світі. До речі, залежно від кольору м’якоті ці ягоди відрізняються і за смаком.
Вага найбільшого кавуна становить 159 кг. Саме з таким досягненням у Книгу рекордів Гіннеса потрапив мешканець з США, який його виростив. Але існує ще й сорт мініатюрних ягід, розмір котрих не перевищує 3-4 см. Такі міні-кавуни використовуються у ресторанах високої кухні для салатів та в якості цікавих закусок.
Кавун може бути не лише смачним десертом, а й справжнім витвором мистецтва. Є такий напрям, який прийшов з Південно-Східної Азії - карвінг, суть якого полягає у різьбі по продуктам. А яка ягода підійде для цього краще за кавун? Завдяки його розміру є де розійтися уяві і рукам художника. У Японії та Таїланді частіше всього надають перевагу квітам і рослинам з кавуна, а в Китаї - фігуркам людей і тварин.
У їжу можна споживати не лише м’якоть кавуна, а і його шкірку. Вона є цілком їстівною і навіть багатою на вітаміни та корисні речовини. Тільки у сирому вигляді це робити не рекомендовано. На Середньому Сході та в Китаї шкірку кавуна зазвичай смажать, тушкують (виходить досить незвичайна на смак закуска) і навіть маринують. Окрім того, з неї часто роблять цукати.
Салат з кавуном та сиром фета
200 г кавуна.
20 г сиру фета.
20 г меду.
20 г оливкової олії.
15 г соку лайма.
Сіль.
2 г естрагону.
5 г листя шпинату.
50 г чіабати.
Приготуйте соус: змішайте оливкову олію, мед, цедру і сік лайма, естрагон.
Зберіть салат: кавун наріжте кубиками, видаліть кісточки, чіабату поламайте на шматочки, підсушіть на грилі. Усі інгредієнти змішайте з соусом, зверху викладіть сир фета.