Статті

Плануємо меню та складаємо список покупок

Тільки подумайте: протягом року ми сідаємо за стіл 1092 рази — це за умови триразового харчування. Звісно, спланувати за один раз меню на цілий рік неможливо, та й недоцільно, а ось планування меню, скажімо, на тиждень — а це усього 21 прийом їжі — цілком підсильна справа. Головне, не лякатись що саме планування займе багато часу: краще витратити на це декілька годин і отримати бюджетне меню, аніж купувати продукти щодня, витрачати купу грошей, і, як наслідок, ще й не знати, що із цього всього приготувати. Окрім того, складання переліку страв наперед допоможе розподілити час таким чином, щоб завжди встигати наповнювати холодильник різноманітними продуктами, залежно від наявного вільного часу.

Планування меню на декілька днів або, навіть, тижнів наперед може суттєво допомогти у економії, як грошей, так і часу.Знаючи, що буде готуватись протягом наступного тижня або двох, можна скласти список і купити одразу усі необхідні продукти. Таким чином, не буде необхідності кожного вечора після роботи забігати до магазину і на голодний шлунок змітати там усе, що трапиться на очі, або жбігати по 4 рази до магазину за тими продуктами, які забули купити або яких не вистачає для приготування вечері.

Планування меню

Як скласти бюджетне меню

Розпочніть із планування меню на тиждень. Для початку, необхідно виписати усі страви, які ви вмієте готувати по категоріям: наприклад, “перші страви”, “гарніри”, “м'ясні та рибні страви”, “овочеві страви/салати” та “десерти”. Або на такі категорії: “основні страви”, “гарніри”, “салати”, “десерти”, якщо потрібно основні страви можна розділити на підкатегорії “курятина”, “яловичина”, “свинина”, “супи”, в гарніри - “овочі”, “крупи”, “локшина”. Можете доповнити список своїми категоріями, наприклад, якщо ви регулярно печете хліби та пироги. Або категорією напої або снеки/перекуси — якщо для вас це має принципове значення. Одним словом, подумайте та оберіть найзручнішу для вас систему розподілу страв за категоріями так, щоб врахувати усю їжу, яку ви споживатимете.
Також, виділіть із цього списку бюджетні страви — які будуть потребувати невеликих витрат або мають у рецептурі легко замінювані продукти. Випишіть ці страви на початок списку, або виділіть на окремій сторінці — це і буде ваш основний список. Навряд чи до нього потраплять лобстери та фарширована гуска, а ось супам, овочевим рагу, макаронам із сиром та запіканкам у ньому саме місце.

Якщо перелік якоїсь із категорій виходить зовсім бідним, можна пошукати варіанти бюджетних страв у книгах рецептів або інтернеті. Також, не бійтеся шукати рецепти найцональних кухонь інших країн або спробувати вегетаріанське меню. Готуйте не більше 1-2 нових страв на тиждень, плануйте подавати їх разом із улюбленими та відомими стравами, а потім вирішуйте, у який список внести страву — головний або допоміжний, і чи вносити взагалі.

Не забувайте враховувати потреби усіх членів родини - порадьтеся, порадьтеся із ними, що можна приготувати, що б вони хотіли з'їсти, щоб приготована вами страва не простоювала у холодильнику. Заручіться підтримкою та допомогою у економії усієї родини. Звісно, якщо ви готуєте на одного, то скласти меню і економити на харчуванні буде простіше.

Після цього потрібно позначити, наприклад, різними маркерами страви, які готуються швидко, і ті рецепти, що потребують більше часу. Перші стануть основою раціону у будні дні, а інші — на вихідні.

Готуйте страву на декілька днів на наперед - особливо це стосується перших страв. Це допоможе вам зекономити не тіьки гроші,  а й час. У вільний час або свій вихідний не полінуйтеся та приготуйте наперед страви, які можна заморозити та зберігати у морозилці (пельмені, вареники, налисники, тощо).

Після цього можна скомпонувати бюджетне меню на тиждень, розподіляючи страви на сніданки, обіди та вечері. Перевагою такої системи є можливість зробити раціон збалансованим та різноманітним. Підбирати наповнення меню потрібно таким чином, щоб купувати мінімальний набір продуктів. Наприклад, можна купити курку, розділити її, частину запекти у духовці із картоплею, а із іншої частини зробити борщ на наступному тижні. У понеділок можна приготувати рис із овочами, а у четвер — плов. Нові страви включати раціон потрібно поступово, адже вони можуть не усім сподобатись.

До вашої уваги варіанти страв для бюджетного меню - Варіанти бюджетних страв

Меню для усієї родини

Базовий набір продуктів

Суттєво спростить процес планування бюджетного меню наявність базового набору продуктів. Незалежно від того, який підхід для планування меню ви обираєте, необхідно докуповувати продукти, які входять у базовий набір.

Перелік базових продуктів

У холодильнику завжди повинен бути перелік продуктів, із яких можна швидко зробити якусь страву, наприклад, якщо до вас завітали друзі або плани зірвались, щоб не бігти одразу до магазину. Запаси цих продуктів необхідно періодично поповнювати, незалежно від складеного меню. На вашій кухні завжди повинні бути:

 • Крупи.
 • Макарони або спагетті.
 • Картопля.
 • Буряк.
 • Морква.
 • Капуста.
 • Цибуля.
 • Часник.
 • Борошно.
 • Яйця.
 • Соняшникова олія.
 • Вершкове масло.
 • Сіль та спеції.
 • Цукор.
 • Оцет.
 • Сода.
 • Чай/кава.

Важливо при плануванні меню врахувати кількість вільного часу для приготування та безпосередньо час приготування страв, щоб графік готування не збився, і ви не почали хапати на перекуси та продукти, які потрібні для приготування вечері або іншого прийому їжі. Вибирати страви потрібно не тільки керуючись економією і швидкістю приготування, а й на основі власних вподобань. Основу раціону повинні складати переважно сезонні продукти, щоб дійсно зменшити витрати на їжу.

Контейнери із їжею

Що дає планування меню

Кожного разу, йдучи за покупками зі списком та меню, ви точно знаєте, для чого той чи інший продукт. Таким чином, число імпульсивних покупок зводиться до мінімуму. При такій системі достатньо ходити до магазину два рази на тиждень — на початку тижня і в середині, при чому, посеред тижня докуповується незначна частина тих продуктів, які довго не зберігаються (хліб, молочні продукти, тощо). Такі рідкі походи до магазину приводять того, що купується мінімум непотрібного. Кожного разу ви точно знаєте за чим ідете, і для яких страв продукти потрібні. Також, планування меню дозволяє раціонально використовувати продукти — наприклад, купити великий качан капусти та використовувати його у різних стравах. Таким чином, продукти не встигають зіпсуватися, і не доводиться їх викидати.

Саме планування меню на тиждень дозволяє безболісно скоротити витрати при необхідності. З одного боку, завжди можна вирішити, як страви поставити у меню, і, коли усі потрібні інгредієнти вже куплені, спокуса купити і приготувати щось інше пропадає. З іншого боку, можна наперед вирішити у які дні буде більше часу, щоб приготувати важчі страви. Також, якщо ви знаєте, що на цей тиждень, скажімо, грошей впритик. То у меню можна поставити більше економічні страви.

Система планування меню дозволяє у повній мірі використовувати залишки, заморожену їжу у морозилці та консерви. Перед тим, як складати меню — перевірте, що у вас є, і на кінець тижня поставте страви, у яких використаєте усе це. Якщо ви знаєте, що у якийсь день тижня матимете більше часу — присвятіть його приготуванню домашніх напівфабрикатів — зліпіть вареники або пельмені. Вони у рази дешевші та корисніші за покупні. Окрім того, домашні напівфабрикати прийдуть на допомогу тоді, коли не буде часу на готування. Також, як варіант, можете залишите позицію останньої страви на тижні пустою — на випадок, якщо система дасть збій, для використання залишків.

Врешті решт, кулінарні записи попередніх тижнів дозволяють проаналізувати ситуацію. Одразу видно, що сподобалось чи ні, куди пішли гроші, і як можна оптимізувати меню так, щоб було і смачно, і гроші не витрачались дарма.

Принципи харчування при складанні меню

Складаючи меню, не забувайте враховувати фізіологічні потреби організму. Потурбуйтесь про те, щоб раціон відповідав потребам організму у енергії та поживних речовинах вас та ксіх членів вашої родини. Якщо потрібно складіть меню, що відповідатиме вимогам до дитячого харчування, харчування людей похилого віку. Пам'ятайте, що наша мета - економити на їжі,  а не на здоров'ї.

Про фізіологічні потреби організму та особливості харчування читайте тут:

Складаємо список покупок

Коли ви маєте готове меню, скажімо, на тиждень - випишіть, які продукти і у яких кількостях потрібні вам для приготування страв. Подивіться, чи є щось із потрбіного у ваших домашніх запасах, можливо, немає потреби купувати усе а, можливо, якісь продукти,які завжди мають бути у вас у невеликому запасі (читайте далі) закінчуться і їх потрібно докупити. Розділіть список на дві частини: у одній частині будуть продукти, які потрібні вам для приготування страв із тижневого меню, а у другій - продукти тривалого виокристання та зберігання (спеції, борошно, чай/кава, тощо). Із готовим списком можна сміливо відправлятися за покупками.

Як купувати продукти, щоб не витратити зайвого читайте у наступній статті - http://harchi.info/articles/kupuyemo-produkty-z-rozumom-yak-ne-vytratyty-zayvogo

Випробовуємо на практиці

До вашої уваги приклад меню на тиждень для 2 осіб, яке складається із 3 страв для основних прийомів їжі (сніданок, обід, вечеря) та 3 додаткових страв — печиво та пиріг, які готуються декілька разів на тиждень, і яких вистачає на 2-3 дні для перекусу або у якості десерту. До меню додається список та кількість продуктів, потрібних для приготування цих страв, і приблизна вартість (була розрахована за допомогою спеціального додатку). 

Меню на тиждень

Список покупок

13266 переглядів

Додайте свій коментар

To prevent automated spam submissions leave this field empty.