Гарбуз користується особливою популярністю восени, і він дуже добре підкреслює та доповнює смак сезонних страв. Цей солодкавий фрукт з легким горіховим присмаком додає насиченості супам, кашам, запіканкам і десертам. Гарбуз є не лише смачним, а й містить багато антиоксидантів та мікроелементів, які будуть корисними для організму. А що може бути краще, як не лише смачна, а й корисна їжа?
Окрім високого вмісту клітковини, вітамінів А, С, Е, плід також може похвалитися багатьма важливими мінералами, що відіграють важливу роль для підтримки здоров’я. Давайте дізнаємося більше про деякі з численних переваг, які можна очікувати від яскравого гарбуза.
Ситість і схуднення
1 склянка нарізаного на кубики гарбуза містить близько 3 г ситної клітковини і тільки 63 ккал з менше, ніж 1 г жиру. Це робить овоч дуже гарним варіантом для схуднення.
Гарбуз містить деяку кількість розчинної клітковини, яка знижує апетит та зменшує споживання калорій. Дослідження у The Journal of Nutrition виявило, що на кожен грам додаткових харчових волокон у раціоні жінок їх вага зменшувалася на 250 г. Інше дослідження в журналі Eating Behaviors показало, що жінки, які споживали більше клітковини, втратили більше ваги, ніж ті, хто цього не робив.
Здоров’я очей
Помаранчеві фрукти та овочі, зокрема гарбуз, містять багато бета-каротину — провітаміну, який в організмі перетворюється на вітамін A. Окрім того, 1 склянка гарбуза, містить 745 мг вітаміну A, що становить 83% від рекомендованої добової норми для чоловіків і 106% для жінок.
Вітамін A є важливим для здоров’я очей — він необхідний для живлення певних частин ока, щоб запобігти сухості, захищати рогівку та підтримувати зір в умовах поганого освітлення.
Майте на увазі, що вітамін A є жиророзчинним, а це означає, що для того, щоб отримати його максимальну кількість, слід доповнювати овочі та фрукти джерелом корисних жирів. Наприклад, додайте трохи оливкової олії при запіканні чи смаженні гарбуза, або додайте до салату з гарбузом мигдаль чи інші горіхи.
Підтримка імунітету
Рекомендована добова норма аскорбінової кислоти становить 90 мг. Тим часом 1 склянка вареного гарбуза містить 30 мг або 33% вітаміну С.
Аскорбінова кислота відіграє важливу роль в імунній функції і допомагає запобігти та полегшити симптоми респіраторних і системних інфекцій.
Зміцнення кісток
Гарбуз містить багато магнію, марганцю та калію — трьох мінералів, які значною мірою сприяють здоров’ю кісток.
У той час як магній сприяє підвищенню мінеральної щільності кісток, а калій зменшує втрату кальцію у кістках, марганець допомагає підтримувати процес побудови кісткової тканини. Це означає, що гарбуз може допомогти зміцнити та захистити кістки, тим самим зменшуючи ризик розвитку остеопорозу.
Зменшення ризику раку
Антиоксиданти можуть захистити клітини від пошкодження вільними радикалами, а також зменшити запалення, таким чином захищаючи від певних видів раку та інших хронічних захворювань. На щастя, гарбуз, містить їх дуже багато, зокрема, вітаміни A і C, а також бета-каротин.
Дослідження 2020 року показало, що бета-каротин сприяє зв’язку між клітинами, що може зупинити ріст ракових клітин. Інші дослідження пов’язують споживання цього нутрієнту з меншим ризиком раку легенів та смерті від раку.
Стабілізація артеріального тиску
Гарбуз містить більше калію, ніж банан. Чому це важливо? Калій допомагає тримати тиск у нормі. Це відбувається за рахунок розслаблення стінок кровоносних судин, а також видалення надлишку солі з організму.
Ряд дослідження пов’язують недостатнє споживання калію з підвищенням артеріального тиску. Огляд 2020 року в Журналі Американської кардіологічної асоціації виявив зв’язок між добавками калію та зниженням тиску у дорослих з гіпертонією.
Здоров’я серця
Гарбуз насичений каротиноїдами — це не лише бета-каротин, а й лютеїн та зеаксантин, і всі вони підтримують здоров’я серця. Одне з досліджень показало, що коли люди додають порцію помаранчевого овочу до свого щоденного раціону, їх ризик серцевих захворювань знижується на 23%.
Підтримка когнітивних функцій
Говорячи про каротиноїди, слід згадати, що ці рослинні пігменти також допомагають захистити наш мозок. Згідно з дослідженням у British Journal of Nutrition, дієта, багато на каротиноїди, пов’язана з покращенням запам’ятовування, плавності мовлення та зорової уваги у людей поважного віку.
Не кажучи вже про те, що гарбуз містить багато вітаміну E, який може знизити ризик розвитку певних вікових захворювань, наприклад, хвороби Альцгеймера.