Багато хто з нас любить під фільм або серіал полускати насіння. Чи задумувались ви коли-небудь, який вплив на наш організм має цей продукт? У дитинстві нас часто лякали апендицитом від частого споживання соняшникового насіння. Давайте дізнаємося більше про його користь і шкоду.
Соняшник та насіння
Насіння - це зерна соняшника, що достигають у його гарній, оточеній сонячно-жовтими пелюстками, шляпці.
Батьківщиною цієї рослини є Америка. До нас соняшник потрапив у середині 18 століття, але продукт майже одразу знайшов визнання серед населення.
Звісно, всі знають про соняшник як про джерело рослинної олії, але у насіння є ще багато корисних властивостей. Соняшниковенасіння містить багато кальцію та магнію, вітаміни групи B і жиророзчинні вітаміни - A, E і D, поліненасичені жирні кислоти, корисні для шкіри та волосся.
- Соняшникове насіння не лише лускають, а й використовують у приготуванні страв та випічки. Спресованим жомом, який залишився після виробництва олії, годують худобу та підгодовують рибу у штучних водоймах.
Найкориснішим є сушене та необроблене зерно, у якому концентруються всі корисні властивості. При чищенні насіння від шкірки та смаженні втрачається частина корисних властивостей - при термічному впливі руйнуються вітаміни та псуються корисні жири, а при тривалому зберіганні чищеного насіння корисні жири окислюються повітрям.
Користь соняшникового насіння для організму
Насіння соняшника - цінний продукт харчування, багатий на рослинні жири і, відповідно, жиророзчинні вітаміни, нестачу яких відчуває кожний третій мешканець нашої країни. Насіння є джерелом вітамінів, що допомагають у боротьбі зі старінням, а також воно знижує рівень холестерину в організмі. Насіння соняшника здатне зменшувати апетит і в деяких дієтах для схуднення його активно використовують в якості перекусів. Також, зерно соняшника забезпечує організм необхідними жирами, що є дуже актуальним у дієтах з обмеженим раціоном.
Соняшникове насіння містить до ¼ об’єму харчового білка, який використовується на різні потреби організму. Ще більше у ньому міститься жирів та вуглеводів, а наявність вітамінів та мінералів робить насіння практично повноцінною стравою. Історії відомий факт про монахиню, яка жила на самоті на острові багато років і харчувалася майже одним насінням.
Всередині насіння соняшника у несмаженому вигляді добре зберігаються необхідні організму мікроелементи - йод та залізо, а також магній, потрібний для стабільної роботи серця та очищення судин від шлаків. Якщо раз на тиждень з’їдати жменю несмаженого насіння, можна ефективно підживити організм вітамінами і мінералами. За рахунок вмісту вітаміну B6 та фолієвої кислоти, насіння є дуже корисним при нервових захворюваннях і порушеннях настрою.
До речі, соняшникове насіння має також і заспокійливу дію. Позаяк, якщо у вас нервова робота - носіть з собою пакетик насіння.
Окрім того, процес лущення насіння може замінити куріння - багатьох людям за рахунок переходу на насіння вдалося позбутися шкідливої залежності.
Несмажене соняшникове насіння може бути дієвим засобом при ламкості нігтів і волосся завдяки жирним кислотам. Екстракти та часточки насіння соняшника використовують у косметології - вони входять до складу поживних масок, скрабів і кремів для тіла та волосся.
Негативний вплив соняшникового насіння
Попри очевидну користь, насіння має і багато негативних боків, про які не слід забувати:
За рахунок насиченого складу, насіння є досить калорійним: у 100 г чищеного насіння калорій стільки ж, скільки у цілій плитці шоколаду або повноцінному прийомі їжі - борщі та котлеті. Позаяк, споживання цього продукту тими, хто худне (якщо це не передбачено спеціальною дієтою) повинне бути суворо обмеженим.
Багато хто споживає смажене соняшниковенасіння. При смаженні втрачається велика кількість корисних речовин, а корисні жири перетворюються у шкідливі або руйнуються.
Часто поля з соняшниками знаходяться поблизу автомобільних магістралей, а значить, рослини можуть вбирати у себе токсичні речовини викидів, а також з грунту та добрив, якими обробляють поля. При купівлі насіння поцікавтеся сертифікатом якості, як і для будь-якого продукту харчування.
Багато виробників не миє насіння перед смаженням, так як і не миє їх перед споживанням більшість споживачів. А шкірка може містити на собі достатню кількість шкідливих речовин та збудників хвороб. Відомі випадки зараження неприємними інфекціями через насіння.
При частому споживанні насіннясоняшника, а саме при лущенні зубами, псується емаль, що приводить до пошкоджень передніх зубів. Вони стають крихкими, сильніше піддаються карієсу і темніють. Позаяк, краще лущити насіння руками.
Протипоказаним є соняшниковенасіння і для тих, чия робота пов’язана з голосом. Через олії, що міститься у насіннісоняшника, слизова горла та голосових зв’язок змащується тонким шаром жирової плівки, співати після цього дуже важко, так як і багато говорити. У роті від насіння пересихає та з'являється спрага.
Не рекомендовано споживати насіння і людям з проблемами печінки, камінням у жовчному міхурі - воно може викликати напад за рахунок різкої активації відтоку жовчі.
Ще одним неприємним моментом у споживанні насіння може бути те, що багато хто робить це на вулиці, викидаючи лушпиння собі під ноги, сидячи на лавочках у парках чи скверах, внаслідок чого залишається багато сміття.