Починаєте кожний ранок з горнятка свіжої кави? Або поспіхом замовляєте подвійне еспресо по дорозі на роботу? А може, вважаєте себе кавовим ентузіастом і з задоволенням куштуєте всі модні новинки кав’ярень, від колдбрю до бронекави?
У якому б вигляді кава не була присутньою у вашому житті, слід познайомитися з напоєм ближче, щоб знати, наскільки корисними є ті чи інші кавові звички. Адже будучи одним з найпопулярніших напоїв у світі, кава досі залишається одним з найбільш неоднозначних продуктів.
Кава - так чи ні
Дослідження дають різні результати: є користь, є й доведена шкода від надмірного споживання напою. Результати наукових експериментів коливаються від “кофеїн знижує ризик розвитку раку” до “кофеїн руйнує печінку”. Але всі лікарі сходяться на думці, що реакція на каву є індивідуальною. Безпечного дозування немає, небезпечна кількість - більше 4 горняток кави на добу. Також, не слід забувати, що в раціоні часто присутні й інші напої з кофеїном (зелений і чорний чай). Дітям каву пити не можна. Дорослим здоровим людям слід обмежитись 1-2 горнятками кави з кофеїном на добу.
Коли краще пити каву - зранку, вдень чи ввечері
Доказова медицина вже давно вивчила біоритми людини. Найбільш вдалий час для кави - з 9 до 12 години. Пізніше - індивідуально, а загальна рекомендація така. Ще один важливий нюанс щодо біоритмів людини: у період з 12 до 13 спостерігається найбільше навантаження на серцево-судинну систему, позаяк у цю годину краще відмовитися від кави.
Що краще - кава, зелений чай чи матча
Якщо коротко, то матча. Цей напій має більш м’яку та нагресивну дію. Після матчі немає відкату енергії, як після кави. Вип’єте горнятко кави - і через пару годин відчуєте нестачу сил, а після матчі такого не відбувається.
Чи існує ідеальний метод заварювання кави
Очевидно, що важливо, щоб кава була свіжезвареною, у жодному разі нерозчинною, а ідеально - щоб зерно також було мелене безпосередньо перед приготуванням напою, а не завчасно. Колдбрю, тобто настоювання на холодній воді протягом тривалого часу, дозволяє зберегти максимальну користь антиоксидантів та олій з кавового зерна.
Бронекава - тренд чи лайфхак
Кава з маслом - справді корисний лайфгак, оскільки такий спосіб приготування напою дозволяє зменшити і нейтралізувати негативний вплив кофеїну. Масло обволікає, знижує навантаження на організм, нервову систему зокрема. Позаяк, такий варіант можна сміливо використовувати. Єдина умова - захоплюватися маслом не варто. Не слід використовувати занадто багато масла, або суміш масел чи олій. Найкраще вибрати масло гхі або кокосову олію.
Чи можна пити каву натще
Рівень pH кави - 4,85-5. Це дуже кислотний напій, який подразнює травний тракт, може провокувати печію і навіть пошкодити слизову шлунку. Позаяк, бажано відмовитися від кави натще, а особливо не заміняти нею сніданок.
Пити чи не пити
Якщо ви любите каву, то пити напій у помірних кількостях можна. 1 горнятко кави, випите між 9 і 12 годиною, не зашкодить. Корисно також буде зменшити негативний вплив: можна додати корицю, кардамон чи масло/олію. А якщо ви не маєте звички пити каву, то починати не потрібно. Ви нічого не втрачаєте, не споживаючи напій.