Дуже доречно у літню спеку випити прохолодного квасу: він освіжає та бадьорить. А що ще нам відомо про квас? Яка його користь, чи може бути напій шкідливим? Як вибирати квас і чи правда, що його не можна пити за кермом? Давайте сьогодні дізнаємося більше про квас.
Історія квасу
Квас - слов’янський напій, відомий вже тисячі років. Про квас згадується у давніх літописах, а його рецепти передаються з покоління в покоління. Кожна область або поселення мали свої фірмові рецепти цього напою. Як гадаєте, з чого роблять квас? Із хліба - так, але не зовсім, адже квас готували практично з будь-яких доступних продуктів.
Був буряковий та горобиновий квас, малиновий, полуничний, барбарисовий, тощо. Для приготування напою використовували і яблука та груші, смородину та брусницю, та й це ще не все. Може бути густий квас, з м’ятою та корицею, квас для окрошки, імбирний, білий або червоний, квас з листя смородини і навіть з ісландського моху.
Один з рецептів квасу полягає у варінні напою із двох сортів солоду з додаванням дріжджів гречаного борошна, розбавлених в особливій пропорції з водою.
Солодкий сорт квасу з медом та родзинками в давнину вважався ознакою достатку - це був напій заможних, а бідні селяни пили простий буряковий або хлібний квас.
Найпопулярніший і основний сьогодні рецепт квасу - хлібний. Його роблять і промислово, і вдома.
Корисні властивості квасу
Завдяки своєму складу квас чудово втамовує спрагу і насичує у спеку, підвищує активність та додає сил, стимулює процеси травлення, внаслідок чого покращується апетит. Також, квас здатний допомагати у травленні жирних і м’ясних страв, відновлює баланс рідини та солей в організмі.
Квас містить достатньо мікроелементів і вітамінів, зокрема вітаміни групи B. За рахунок утворення органічних кислот при бродінні, квас може стимулювати кислотність шлунку, позаяк він є корисним при атрофічних гастритах зі зниженням травної секреції. У квасі міститься багато вітаміну С, і в давнину напій застосовували як ліки від цинги та загального виснаження.
Через утворення у процесі бродіння молочної кислоти та деяких інших кислот, квас при потраплянні у кишківник чинить на нього дію, схожу до кефіру та простокваші: знищує шкідливу мікрофлору і підтримує корисну. Таким чином, квас допомагає у профілактиці кишкових розладів та дисбактеріозу.
Шкідливі властивості квасу
Попри всі позитивні боки квасу, має він і негативні якості. Через підвищений вміст активних молочної та фруктових кислот, напій не слід споживати людям з гіперацидним гастритом та виразковою хворобою навіть у стадії ремісії. У такому випадку квас може спровокувати загострення і викликати печію.
Протипоказаний квас людям з онкологією та проблемами з печінкою і жовчними шляхами, камінням у жовчному міхурі. Обережно споживати напій слід при захворюваннях нирок і сечокам’яній хворобі. Квас викликає бродіння у кишечнику та може спричинити дискомфорт у травленні тих, хто має захворювання кишківника, коліт та ентерит.
Квас не можна пити алергікам при реакції на дріжджі, злаки, зокрема вівсянку, при целіакії і реакції на алкоголь. Хоч спирту у квасі міститься зовсім мало, слід бути обережними при споживанні напою.
Не слід захоплюватися квасом за кермом - можуть виникнути непорозуміння з державними органами, особливо при споживанні домашніх напоїв.
Чи можна пити квас вагітним і дітям
Під час вагітності, лактації та дітям віком до 3-5 років пити квас не рекомендовано, або ж його споживання слід суворо обмежити - не більше 1 склянки домашнього напою на добу. А він магазинних пляшкових концентратів слід відмовитись взагалі. У деяких сортах квасу вміст алкоголю є підвищеним до 1,5% і 2 л такого квасу будуть рівносильними пляшці пива.
Звісно, є сорти квасу, отримані без спиртового бродіння, але вони можуть викликати здуття і діарею, що при вагітності та в дитячому віці також є небажаним. Окрім того, квас може викликати затримку рідини в організмі та набряки.
Як вибирати квас
Квас на розлив
Не всі господині вміють і хочуть готувати квас, сьогодні таким займаються швидше одиниці. У літню пору квас часто пропонують на розлив у магазинах, кафе або різних торгових точках. При купівлі такого квасу слід розуміти, що питання про так звану живість напою є дуже важливим. Якщо це буде концентрат - смак і користь такого квасу будуть сумнівними.
Перш за все, перевіряйте дату розливу напою та наявність необхідних сертифікатів. Термін зберігання наповненої бочки - не більше 3 діб, і квас у ній повинен бути холодним, інакше це не живий напій, а швидше солодкий напій з розведеного порошку, або ж він уже протермінований.
Квас у пляшках
Такий квас можна назвати тільки умовно натуральним продуктом. При купівлі напою зверніть увагу на наступне:
Справжній квас може бути мутним і мати осад на дні пляшки.
Справжній квас не зберігається довго, напій має короткий термін придатності.
Уважно вивчайте склад квасу: там повинні бути цукор, дріжджі, солод, вода.
На етикетці шукайте позначку, що напій отримано методом бродіння.
Вас повинно насторожити, що напій з газами, або на пляшці вказано, що напій виготовлено з квасних концентратів. При виготовленні живого квасу концентрати не використовують. Чим більше у складі інгредієнтів, що починаються з Е, тим далі від корисного продукту знаходиться напій. Користь такого квасу взагалі можна поставити під сумнів.
Як приготувати хлібний квас вдома
Щоб отримати найбільшу користь від квасу, можна спробувати приготувати напій власноруч вдома.
8 л води.
60 г свіжих дріжджів.
1 склянка цукру.
500-700 г житнього хліба.
Родзинки.
Хліб наріжте на скибочки, висушіть до коричневого кольору в духовці (чим темнішими будуть сухарі, тим темнішим буде квас). Сушіть хліб на максимальній температурі, але не пересмажте, інакше квас буде гірким.
Скип’ятіть воду у великій каструлі, вимкніть вогонь, додайте цукор і сухарі. Охолодіть, поки вода не стане ледь теплою. Відберіть трохи води, розведіть дріжджі і додайте суміш назад у каструлю, перемішайте.
Обгорніть каструлю марлею або тканиною, залишіть квас бродити на 1,5 доби. Після закінчення терміну квас процідіть, при бажанні додайте ще цукру. Розлийте квас у банки, додайте по жмені родзинок у кожну (вони додатково газують напій). Банки накрийте тарілками та поставте на добу у холодильник. Перелийте квас у нові банки через сито, не допускаючи потрапляння осаду, додайте родзинки знову. Зберігайте квас у холодильнику.