Хтось називає батат гібридом картоплі та гарбуза, а деякі гурмани стверджують, що помаранчевий овоч відрізняється особливим ароматом, який нагадує запах каштанів. Втім, попри зростаючу популярність батату, мало хто знає, що він насправді не є родичем картоплі і має особливу структуру будови та корисні властивості. Наприклад, за кількістю бета-каротину батат переважає моркву, а саме ця речовина перетворюється у вітамін A - один з головних мікроелементів для функціонування репродуктивної та імунної систем. Давайте дізнаємося більше фактів про яскравий коренеплід, страви з якого ідеально підходять для осінньо-зимового меню та покращують здоров’я.
Походження батату
Батат, або солодка картопля - це коренеплід, батьківщиною якого вважають Перу і Колумбію. До речі, назва овочу запозичена з індійської мови і перекладається не інакше, як “солодка картопля”. Саме тому довгий час була поширеною думка, що рослина є родичем однієї з найпопулярніших овочевих культур у світі. Наприклад, ацтеки споживали батат не тільки у печеному, а й у смаженому та вареному вигляді, як сучасне людство споживає картоплю. На сьогодні відомі 27 сортів індійського овочу, серед яких є екземпляри жовтого, білого, і навіть фіолетового кольорів. Не можна не згадати і той факт, що в ресторанній індустрії популярність батату тільки набирає обертів: окрім унікального смаку та низької калорійності, страви з солодкої картоплі є дуже гарними, що тільки підвищує зацікавленість гурманів зі всього світу.
Батат допомагає худнути та виводити токсини
Дієтологи запевняють, що батат підходить для схуднення і його слід додати до раціону тим, хто страждає від підвищеного рівня цукру у крові. Завдяки низькому глікемічному індексу та калорійності (86 ккал у 100 г) овоч сприяє боротьбі з зайвою вагою, а високий вміст клітковини сприяє прискоренню метаболізму та виведенню токсинів з організму.
Солодка картопля має антидепресантні властивості
Батат - унікальне джерело калію, мінералу, який відповідає за утворення так званих гормонів радості і допомагає підтримувати бадьорість, концентрацію та енергійність. Ідеальним варіантом стане суп-пюре з батату двічі на тиждень. Це допоможе зменшити втому, нормалізувати сон та підтримати імунітет.
Батат покращує стан шкіри, волосся та нігтів
Завдяки вмісту вітаміну A і його взаємодії з рецепторами клітин шкіри, в організмі збільшується кількість колагену, що приводить до покращення щільності шкіри, підвищення еластичності та розгладження зморшок. Що стосується волосся, то споживання батату сприяє прискоренню його росту та зміцненню.
Солодка картопля є дієвою при гормональних порушеннях
Коренеплоди містять жіночі фітогормони (прогестерон і естроген), які позитивно впливають на функціонування репродуктивної системи та нормалізують роботу нервової системи. Спеціалісти рекомендують споживати батат тим жінкам, хто хоче нормалізувати цикл і налагодити роботу статевих гормонів.
Батат знижує тиск
Індійський овоч характеризується високим вмістом вітамінів групи B, які сприяють нормалізації тиску. Також, солодка картопля багата вітамін С, а значить, є ефективним антиоксидантом та виводить шлаки з організму. Спеціалісти рекомендують споживати батат зранку - пау шматочків овочу буде ідеальним доповненням до яйця-пашот і зернового хліба.
Чи можна їсти батат при діабеті
Овоч можна споживати людям, які страждають на діабет. Глікемічний індекс батату є набагато нижчим, ніж картоплі, позаяк він сприяє нормалізації рівня цукру у крові.
Чи можна варити батат
Так, овоч можна варити. Перед варінням солодку картоплю потрібно добре помити і нарізати. Варити коренеплід слід від 20 до 40 хвилин (залежно від величини та способу приготування). Чистити батат можна як до, так і після варіння. Також, коренеплоди можна смажити, запікати, або навіть споживати сирим.
Який батат на смак
Варений батат на смак солодкавий, як злегка підморожена картопля солодких сортів. А сирий коренеплід на смак нагадує моркву.