Цій ягоді присвячували вірші та пісні. І не дивно, адже малина має приємний смак і є доступною у наших краях - вона часто росте на дачі, у бабусі в селі, а якщо таких місць немає, то ягоду завжди можна знайти у магазинах та базарах, і вона буде нічим не гірша за свою домашню. Втім, попри шалену популярність, що ми ще знаємо про малину?
Чи чули ви колись, що з точки зору ботаніки малина - не ягода, а багатокістянка? Чи про те, що саме її, а не полуницю чи суницю, найчастіше згадують у слов’янських казках? Давайте дізнаємося про малину більше.
Історичною батьківщиною малини вважається острів Крит - перші згадки про ягоду датуються ще 3 століттям до н.е. У Європі малину почали вирощувати у 16 столітті, а на території слов’янських країн вона з’явилася ще через століття.
Кущі малини є настільки невибагливими, що можуть рости практично де завгодно, та найбільше плоди люблять країни з помірно-спекотним кліматом. З одного куща малини можна зібрати до 1,5 кг соковитих ягід.
Сьогодні існує понад 200 сортів малини. Відтінок ягід може змінюватися від блідо-рожевого, всіх відтінків червоного і насичено-бордового до жовтого і навіть чорного. До речі, існує дика малина і культивована. Плоди, вирощені у саду, зазвичай, є крупнішими за лісові, але поступаються їм за цілющими властивостями.
Малина є дуже корисною: вона містить вітаміни групи B, C, A, а також залізо, калій, магній, цинк, кальцій, фолієву кислоту, мідь. Ягоди є корисними для зміцнення імунітету та покращення обміну речовин. Не менш корисними є і листя куща: його використовують для нормалізації тиску, профілактики серцево-судинних захворювань, інсультів, лікування органів дихання, гастриту, ентериту. До речі, якщо плоди висушити, вони можуть стати чудовою альтернативою чаю або ароматним додатком до напою.
Косметологи запевняють, що малина позитивно впливає на стан шкіри та колір обличчя. У народній медицині ягоди вважають чудовим засобом від нудоти, застуди та лихоманки, грипу і запалень. Не менше цінують малину і в традиційній медицині, причому не тільки за корисні властивості (ліки з неї допомагають позбутися від прищів та опіків), а й за смакові якості - ягоду часто використовують як підсолоджувач у мікстурах та інших препаратах.
Готуємо кранахан
Кранахан - традиційний шотландський десерт з вівсяних пластівців, вершкового крему, малини, меду та острівного віскі з торфяними нотками.
30 г збитих вершків.
50 г малини.
15 г віскі.
10 г вівсяних пластівців.
10 г цукру.
10 г меду.
2 г м’яти.
Малину, віскі та мед перемішайте і трохи підігрійте. Вівсяні пластівці та цукор перемішайте і посмажте в духовці протягом 3 хвилин.
Викладіть у склянку шарами малиново-медову суміш, потім - вівсяні пластівці. Зверху додайте збиті вершки та прикрасьте десерт свіжою малиною і гілочкою м’яти.