Гречана крупа - унікальний злак. Вона невибаглива у вирощуванні, проста у приготуванні і дуже смачна. Про користь цього продукту навіть говорити зайвий раз не потрібно, нагадаємо тільки, що звання цариці круп гречка отримала цілком справедливо.
Батьківщиною гречки є Індія та Непал. І якщо вірити деяким джерелам, у цих країнах гречку називають чорним рисом. Люблять крупу і в Японії - з неї готують традиційну локшину соба. У нас гречку варять, смажать, їдять з молоком. А ось європейці вважають смак цієї крупи занадто специфічним. І в Америці хоч і вирощують гречку, а також визнають її корисною, використовують більше як кормовий продукт.
Звідки з’явилася назва крупи, достовірно невідомо, але є багато теорій. Одна з найпопулярніших: гречка прийшла з Константинополя, тобто від греків, втім, це твердження можна піддати сумнівам, адже в національній кухні цього народу гречки немає. Згідно з іншою теорією, злак почали вирощувати на Русі монахи, які прибули на її територію з Греції, звідки й назва. Ще одна теорія говорить про те, що крупу завезли монголи під час татаро-монгольської навали або купці з Азії та Сходу.
Корисні властивості гречки важко переоцінити: крупа багата на антиоксиданти, клітковину, рослинний білок, вітаміни A, PP, E, вітаміни групи B та мікроелементи, серед яких цинк, йод, кремній, мідь, натрій, фтор, хром, фосфор, калій, кальцій та інші, а також цінні амінокислоти (у крупі міститься 3 найбільш важливих для здоров’я - лізин, треонін та триптофан) і фітоестрогени.
Гречка є ідеальною для дієт: крупа є низькокалорійною - всього 92 ккал у 100 г, а також містить поживні речовини, які стимулюють обмін речовин та виводять з організму зайву рідину.
Гречану крупу можна споживати не лише у смаженому вигляді. Причому зелена (несмажена) гречка допомагає покращити ліпідний обмін, нормалізує рівень цукру у крові, знижує тиск та ризик утворення тромбів, прискорює метаболізм та сприяє профілактиці раку (завдяки наявним у крупі флавоноїдам). А ще гречка - чудовий продукт для боротьби з сезонною нудьгою.
Цікавий факт: змішувати гречку з цукром категорично не рекомендовано, якщо ви не хочете втратити корисні властивості крупи. Меду, хоч і в меншій мірі, це теж стосується.
У Китаї та Індії вважають, що гречка наповнює життєвою енергією. Тільки для досягнення такого ефекту крупу потрібно не їсти, а ходити по ній босоніж. Також, гречка допомагає від безсоння, тому лушпинням від неї наповнюють подушки.
Купувати гречку про запас з досить розумно. Цей продукт є одним з тих, які можуть зберігатися дуже довго і не втрачати своїх смакових якостей.
Готуємо гречану кашу з грибами
300 г білих грибів.
200 г гречки.
150 г цибулі.
20 мл рослинної олії.
Сіль, перець за смаком.
Цибулю наріжте півколами, посмажте в рослинній олії.
Гриби наріжте на кубики, додайте до цибулі, смажте 5-7 хвилин.
Додайте гречану крупу, залийте все 2 склянками води, посоліть і поперчіть. Тушкуйте до готовності, 15-30 хвилин.
Готуємо гречку з гливами та кокосовими вершками
1 склянка гречки.
1,5 склянки води.
300 г глив.
1 ріпчаста цибуля.
200 г кокосових вершків.
Сіль, перець за смаком.
Гілочка чебрецю.
10 г рослинної олії.
Гречку промийте та переберіть при потребі. Викладіть у каструлю, залийте водою, варіть не середньому вогні 15 хвилин після закипання.
Цибулю почистіть, наріжте на тонкі півкола. Гливи промийте, відріжте прикореневу ніжку. Шляпки наріжте довільно.
У пательні з рослинною олією посмажте цибулю до золотистого кольору, додайте гливи, посмажте. Додайте кокосові вершки, потушкуйте трохи на повільному вогні. Потім додайте готову гречку, посоліть, поперчіть, добре перемішайте, готуйте на повільному вогні ще 2-3 хвилини. Подавайте з гілочкою чебрецю.