Правильне харчування - тема, у якій правдиві факти завжди йдуть поруч з міфами. Ми легко віримо у те, що потрібно випивати 2 літри води на добу, тому що про це пишуть всі модні видання. Заміняємо цукор на аспартам, щоб зробити домашню випічку корисною, не втрачаючи смак. Перекушуємо злаковими батончиками, оскільки реклама запевняє нас у їх незаперечній корисні. Давайте спробуємо розібратися, чи так це насправді, і наскільки виправдано деякі популярні продукти можуть називатися корисними.
Рослинні олії
Здавалось би, від одного лише слова “рослинний” віє користю, однак у випадку з оліями все не настільки однозначно. Так, рослинна олія не містить трансжирів, консервантів, емульгаторів, гексану, барвників, ароматизаторів. Але велика кількість рослинних олій на прилавках супермаркетів пройшли переробку, через що містять багато окисленої омега-6 лінолевої кислоти - поліненасиченого жиру.
Дослідження підтверджують, що переважання у раціоні рафінованих рослинних олії пов’язане з багатьма метаболічними і дегенеративними захворюваннями. До них належать хвороби серця, травні та запальні захворювання, рак. Відомий натуропат доктор Джозеф Меркола називає рослинні олію найбільш небезпечним для здоров’я продуктом. У своїй статті він робить висновок: “На мій погляд, рафіновані рослинні олії… є найбільш небезпечним дієтичним продуктом з усіх, завдаючи ще більшої шкоди здоров’ю людини, ніж кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози”.
Повна відмова від будь-яких рослинних олій не буде правильним рішенням, а від рафінованих - однозначно. Вибирайте по-справжньому корисний продукт. Для приготування салатів найкращим варіантом є свіжі олії холодного віджиму - лляна, оливкова, кунжутна, соняшникова. А для приготування їжі з термічною обробкою слід вибирати якісне вершкове масло, гхі або органічну кокосову олію.
Замінники цукру
Мабуть, найбільш загадкова категорія продуктів. Фактами і міфами про неї цікавилися усі, хто став на шлях правильного харчування. Більшість страшних історій про цукрозамінники не мають підстав. Втім, є і такі замінники цукру, які насправді шкідливі для організму.
Рисовий сироп - найбільш підступний з цієї категорії продуктів, оскільки маскується під натуральний та безпечний. Втім, натуральний не завжди означає корисний. До того ж, фактично рисовий сироп - це промисловий винахід. Продукт утворюється шляхом розщеплення рисового крохмалю на чисті цукри з дуже високим глікемічним індексом (близько 100 одиниць). Такий високий ГІ викликає різкий стрибок інсуліну та короткочасне відчуття ситості, за яким настає гострий напад голоду.
Інший небезпечний підсолоджувач - сорбітол, який позначається у складі продуктів як E420. Він часто використовується при виготовленні дієтичних продуктів та жувальної гумки. Тим часом у багатьох європейських країнах та США він вважається небажаною добавкою, оскільки може привести до проблем у роботі травного тракту.
У складі солодкої газованої води, цукерок та льодяників часто можна зустріти аспартам (E951). Він продається і окремо, у вигляді драже, які позиціонують як дієтичну добавку. Аспартам є в 200 разів солодшим за цукор, позаяк у продукт його додають зовсім трохи, за рахунок чого калорійність страви знижується. Однак цей синтетичний підсолоджувач не є безпечним. Потрапляючи в організм людини, він розпадається на фенілаланін і метанол, які можуть викликати головний біль, проблеми з пам’яттю, дратівливість і навіть депресію.
Ще один замінник цукру, який є шкідливим навіть у невеликих дозах - ксиліт (E967). Огляд досліджень, проведений у 2016 році, показав, що цей підсолоджувач виликає метеоризм, синдром подразненого кишківника та інші проблеми з травним трактом.
Якщо ви вирішили виключити цукор зі свого раціону, зверніть увагу на знайомий з дитинства мед. І смачно, і корисно, і винаходити щось нове не потрібно. Якщо ж мед вам не підійшов, спробуйте яблучний сироп. Це не менш смачна і більш корисна альтернатива цукру, яка здатна покращити травлення, а також багата на вітамін С. Ще один корисний замінник цукру - фініковий сироп. Він зміцнює імунітет, оздоровлює організм та містить близько 20 амінокислот, багато вітамінів та рідкісних мікроелементів.
Свіжі фруктові соки
Нерідко можна почути, що фреш - скарбниця вітамінів. Із цим важко посперечатися: продукт дійсно містить вітаміни, які були у фруктах, з яких сік приготували. Ось тільки засвоюються вони набагато гірше, оскільки у фрешах відсутня така важлива для нашого організму клітковина. Без рослинних волокон фруктоза викликає різкий стрибок цукру у крові, маючи практично такий же вплив, що й білий цукор.
Споживайте фрукти у початковому вигляді. А якщо хочете посмакувати фрешем, то краще надати перевагу сокам із несолодких овочів та зелені.
Злакові батончики
У аптеках під батончики виділяють цілі полиці, а реклама позиціонує їх як ідеальний перекус. Втім, лікарі радять критично ставитися до таких заяв. Окрім справді корисних цільних злаків, до складу таких продуктів часто входить патока, глюкозний сироп або цукор у чистому вигляді. Серед інгредієнтів нерідко зустрічається і біле борошно, ароматизатори, олії не дуже високої якості.
Найбільше занепокоєння викликають такі харчові добавки як діоксид кремнію (E551) і манітол (E421). Перша речовина використовується на виробництві, щоб уникнути утворення грудочок у продукті. Ця ж речовина активно застосовується у виготовленні бетону та гуми. Шкода діоксиду вуглецю для здоров’я людини недоведена (поки що про це в теорії говорять деякі вчені), але цілком ймовірно, що це тільки питання часу. Не слід забувати, що у 60-х роках минулого століття всі були переконані, що цигарки - чудовий засіб від кашлю. Друга речовина - манітол - у великих кількостях провокує зневоднення організму, серцеву недостатність і проблеми з нирками.
Уважно читайте склад. У справді корисних злакових батончиках повинні міститися тільки цільні злаки, горіхи, сухофрукти та насіння. Допускається мінімальна кількість цукрів: у списку інгредієнтів вони повинні бути на останньому місці.
Знежирені молочні продукти
Мода на продукти з 0% жиру почалася ще у 80-х роках минулого століття. Вважалося, що вони допомагають швидше підготуватися до пляжного сезону. Втім, сьогодні погляди на знежирені молочні продукти кардинально змінилися. Дослідження Гарвардської медичної школи показало, що знежирені продукти не лише не сприяють схудненню та оздоровленню організму, а й позбавляють раціон багатьох корисних мікроелементів.
Без молочних жирів продукти втрачають свій смак. Позаяк приємні смакові відтінки потрібно чимось компенсувати, щоб не знизився рівень продажів. У нагоді стають і промисловий цукор, і ароматизатори, і фруктоза. Також, у йогуртах, кисломолочному сирі та сметані молочні жири відповідають за консистенцію. Без них підтримувати зовнішній вигляд продукту доводиться з допомогою стабілізаторів, не всі з яких є безпечними.
Не бійтеся жирів. Згідно з твердженням польських вчених, молочні продукти навіть з досить високою жирністю (кисломолочний сир більше 9%, сметана 20% та більше) знижують рівень цукру у крові та ризик розвитку діабету, а також допомагають у профілактиці захворювань серцево-судинної системи.
Ізотоніки та спортивні напої
Їх можна зустріти в асортименті майже всіх фітнес-клубів. Такі продукти позиціонують як напої, необхідні кожному після тренування. Однак, це всього лиш маркетинговий хід. Ізотоніки рекомендовані тільки після важких, виснажливих тренувань. Аж ніяк не після бачати або півгодинної пробіжки. Дослідження бразильських вчених показало, що якщо ізотоніки споживають люди, чиї тренування тривають менше 1,5 години, це може викликати проблеми з зайвою вагою.
Усі спортивні напої створені переважно для професійних спортсменів або для тих, хто готується до марафону. Ця категорія продуктів призначена для підтримання водно-сольового балансу і тонусу організму. Склад ізотоніків є майже однаковим: вода, глюкоза, солі калію та магнію (так звані електроліти), мала вітамінна добавка. А далі починається магія над смаком та ароматом. Багато виробників додають підсолоджувачі, ароматизатори, кофеїн та L-карнітин, які при тривалому споживанні можуть привести до проблем зі сном, серцевим ритмом та підвищеної збудливості.
Максимум, що потрібно після тренування навіть запеклим прихильникам спорту - склянка води з лимоном, 0,5 ч.л. меду та дрібкою солі. А найкращий у світі ізотонік винайшла сама природа - це натуральна кокосова вода.
Мультизлакове печиво
Сама ідея такого печива не є поганою. А ось виконання залишає бажати кращого. Часто на першому місці у такому десерті, як і в більшості випічки, знаходиться пшеничне борошно. Далі йде цукор: від 2 до 4 ч.л. на одне печиво.
Окрім цукру у складі таких продуктів можна знайти і підсолоджувачі. Наприклад, фруктовий або глюкозний сироп, які блокують вироблення гормону лептину, що регулює обмін речовин. Також, у списку інгредієнтів нерідко присутні консерванти, які при частому споживанні можуть викликати алергію.
Водночас, заманливий “вітамінно-мінеральний комплекс” зазвичай знаходиться на останньому місці у складі. І це теж не більше, ніж черговий маркетинговий хід, оскільки у поєднанні з такою кількістю промислового цукру корисні мікроелементи майже не засвоюються.
Чому б не спробувати спекти таке печиво власноруч? Це не так складно. Візьміть 200 г подрібнених мультизлакових пластівців, 200 г кисломолочного сиру, розім’ятий банан, 2 ст.л. рослинної олії, насіння соняшника, гарбуза, кунжуту та будь-яку горіхи. Усі інгредієнти змішайте до однорідної маси, сформуйте кругле печиво та випікайте у розігрітій духовці близько 15 хвилин. Ваша оселя наповниться затишним ароматом випічки, а заодно поповняться запаси корисних перекусів на пару днів.